Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak pomóc dziecku w żałobie?

 
Elbląg, Jak pomóc dziecku w żałobie?
fot. dk
Rek

Gdy umiera nam ktoś bliski, jesteśmy w żałobie, mamy poczucie wielkiej pustki i straty, z którą niejednokrotnie trudno się uporać. Gdy osierocone zostaje dziecko, nie wiemy, jak mu pomóc. Dziś (28 listopada) w elbląskim hospicjum dyskutowano na temat, jak wspierać dzieci i młodzież w żałobie.

Do tego celu uruchomiono specjalny program „Tumbo Pomaga”, który powstał w ramach XI kampanii społecznej "Hospicjum to też Życie" Fundacji Hospicyjnej, organizacji pożytku publicznego, mającej wieloletnie doświadczenie w pracy charytatywnej. To tutaj osierocone dzieci znajdą różne formy wsparcia: dowiedzą się, jakie uczucia mogą im towarzyszyć w pierwszych miesiącach żałoby, jak poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby czy na czym polega proces żałoby. Mogą też zadawać pytania, napisać kilka słów o bliskiej osobie, porozmawiać z rówieśnikami, którzy również stracili kogoś bliskiego.
     A jak my, dorośli, możemy pomóc dzieciom po stracie? - Powinniśmy słuchać, milczeć, nie przygotowywać odpowiedzi, nie wygłaszać przemów, pozwolić dziecku mówić, przeżywać, towarzyszyć mu, ofiarować swój czas, akceptować wszelkie pojawiające się w dziecku uczucia, a przede wszystkim uświadomić dziecku, że to nie jego wina, że bliska osoba zmarła – mówi Anna Zalewska, psycholog hospicjum.
     Dzieci często dotykają sytuacje traumatyczne. Rodzina, szkoła, najbliższe otoczenie winno być wsparciem dla przeżywających ogromną stratę dzieci. A jak udzielić tego wsparcia? Podczas dzisiejszego spotkania w hospicjum zebrani psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele i pracownicy hospicjum dowiedzieli się o istnieniu strony www.tumbopomaga.pl, na której najłatwiej znaleźć wskazówki, jak pomóc dzieciom w żałobie. Program służy bowiem nie tylko dzieciom w uporaniu się ze stratą, ma być także kompendium wiedzy dla rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Tu znajdziemy potrzebne informacje i profesjonalne porady psychologiczne, w jaki sposób przeżyć żałobę świadomie i do końca, by móc odbudować swoje życie i odzyskać poczucie bezpieczeństwa.
     Podczas spotkania zgromadzeni dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi w żałobie, uznając powstałą stronę za cenną pomoc dla dziecka, które straciło bliską osobę, pomoc, która stworzy mu szansę na dobry start w dorosłość.
     
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini