Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jam Dwór polski, co strzeże wiernie i mężnie broni

 
Elbląg, Jam Dwór polski, co strzeże wiernie i mężnie broni fot. nadesłana
Rek

Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają do Kawiarenki Clio. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 listopada w budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum. Początek o godz. 17.30.

Naszym gościem będzie Maciej Kraiński, kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.
     Rezydencja pałacowa w Waplewie, położona zaledwie 40 kilometrów od Elbląga, dla wielu elblążan pozostaje ciągle miejscem nieznanym. Od końca XVIII wieku siedziba rodziny Sierakowskich w okresie rozbiorów z powodu działalności jej kolejnych właścicieli stała się najważniejszym ośrodkiem kultury polskiej na Pomorzu Nadwiślańskim. Kolejne pokolenia Sierakowskich stworzyły w Waplewie także cenną kolekcję artystyczną. Zbiór przed drugą wojną światową liczył około 450 różnorodnych dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Równie cenne były zbiory waplewskiej biblioteki, w których znajdowało się wiele cennych poloników. Niestety, podczas drugiej wojny światowej obie kolekcje, w większości przejęte przez Niemców w dużej mierze zaginęły lub zostały zniszczone. Nieliczne, ocalałe po wojnie obiekty uległy dalszemu rozproszeniu. Sam pałac ocalał. W ubiegłym roku zakończono intensywne, wieloletnie prace renowacyjne tego obiektu. Zrekonstruowano wiele elementów dawnego wystroju wnętrz, odtworzonych na podstawie odnalezionych materiałów źródłowych. Z wielką starannością przywrócono charakter wyposażenia dawnych wnętrz, charakterystyczny dla zamożnej siedziby ziemiańskiej. Do waplewskiego pałacu wróciło wiele zachowanych i z trudem odnalezionych autentycznych pamiątek z kolekcji Sierakowskich.
     Muzeum w Waplewie to nie tylko odtworzony obraz polskiej rezydencji ziemiańskiej na Pomorzu. Od kilku lat w Waplewie przywracana jest również jego dawna tradycja ośrodka kultury. Wyrazem są m.in. organizowane tu Pomorskie Dni Chopinowskie dla upamiętnienia pobytu Fryderyka Chopina w Waplewie w 1827 roku.
     Muzeum pełni także funkcje Pomorskiego Ośrodka Kontaktów z Polonią. Na najbliższym spotkaniu oprócz dziejów rezydencji waplewskiej, losów rodziny Sierakowskich będzie okazja zapytać naszego gościa o plany związane z dalszą działalnością Muzeum w Waplewie, renowacją wspaniałego parku przy rezydencji oraz należących do zespołu historycznych budynków gospodarczych. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.
Wiesława Rynkiewicz-Domino, kustosz ds. rzemiosła i sztuki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Hosting WWW START
Konto poczty elektronicznej
Domena .pl