UWAGA!

Jam Dwór polski, co strzeże wiernie i mężnie broni

 Elbląg, Jam Dwór polski, co strzeże wiernie i mężnie broni
fot. nadesłana

Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają do Kawiarenki Clio. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 listopada w budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum. Początek o godz. 17.30.

Naszym gościem będzie Maciej Kraiński, kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.
       Rezydencja pałacowa w Waplewie, położona zaledwie 40 kilometrów od Elbląga, dla wielu elblążan pozostaje ciągle miejscem nieznanym. Od końca XVIII wieku siedziba rodziny Sierakowskich w okresie rozbiorów z powodu działalności jej kolejnych właścicieli stała się najważniejszym ośrodkiem kultury polskiej na Pomorzu Nadwiślańskim. Kolejne pokolenia Sierakowskich stworzyły w Waplewie także cenną kolekcję artystyczną. Zbiór przed drugą wojną światową liczył około 450 różnorodnych dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Równie cenne były zbiory waplewskiej biblioteki, w których znajdowało się wiele cennych poloników. Niestety, podczas drugiej wojny światowej obie kolekcje, w większości przejęte przez Niemców w dużej mierze zaginęły lub zostały zniszczone. Nieliczne, ocalałe po wojnie obiekty uległy dalszemu rozproszeniu. Sam pałac ocalał. W ubiegłym roku zakończono intensywne, wieloletnie prace renowacyjne tego obiektu. Zrekonstruowano wiele elementów dawnego wystroju wnętrz, odtworzonych na podstawie odnalezionych materiałów źródłowych. Z wielką starannością przywrócono charakter wyposażenia dawnych wnętrz, charakterystyczny dla zamożnej siedziby ziemiańskiej. Do waplewskiego pałacu wróciło wiele zachowanych i z trudem odnalezionych autentycznych pamiątek z kolekcji Sierakowskich.
       Muzeum w Waplewie to nie tylko odtworzony obraz polskiej rezydencji ziemiańskiej na Pomorzu. Od kilku lat w Waplewie przywracana jest również jego dawna tradycja ośrodka kultury. Wyrazem są m.in. organizowane tu Pomorskie Dni Chopinowskie dla upamiętnienia pobytu Fryderyka Chopina w Waplewie w 1827 roku.
       Muzeum pełni także funkcje Pomorskiego Ośrodka Kontaktów z Polonią. Na najbliższym spotkaniu oprócz dziejów rezydencji waplewskiej, losów rodziny Sierakowskich będzie okazja zapytać naszego gościa o plany związane z dalszą działalnością Muzeum w Waplewie, renowacją wspaniałego parku przy rezydencji oraz należących do zespołu historycznych budynków gospodarczych. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.
      
Wiesława Rynkiewicz-Domino, kustosz ds. rzemiosła i sztuki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama