Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Kamienica niepotrzebnych dzieci

Resocjalizacyjny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamienicy Elbląskiej jest w dramatycznej sytuacji. Na pracę w tym roku placówka otrzymała 65 procent potrzebnych pieniędzy.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamienicy Elbląskiej. Mieszka tu i uczy się kilkudziesięciu chłopców z całego kraju. Każdy z nich otrzymał albo wyrok za drobne przestępstwa i kradzieże, albo ma orzeczenie z sądu rodzinnego. Wszyscy mają problemy z tzw. realizacją obowiązku szkolnego. Dla większości z nich Kamienica to jedyna szansa na lepsze życie. Jak by kłopotów było mało, od kilku lat Ośrodek otrzymuje na swoją działalność pieniądze, które wystarczają tylko na część roku. Przez pozostałą – jego dyrektor i władze powiatu elbląskiego walczą o przetrwanie.
     
     Tak źle jeszcze nie było
     W tym roku placówka otrzymała tylko 65 procent potrzebnych pieniędzy. Tak źle nie było jednak nigdy dotąd. Edwarda Mazurkiewicz, skarbnik powiatu elbląskiego:
     - Powstają długi, Ośrodek nie ma pieniędzy na bieżące utrzymanie, wiem np., że w sądzie zaczyna się sprawa o niezapłacony olej opałowy, brakuje na podstawowe wydatki. Władze powiatu wysyłają monity do ministerstwa finansów i resortu edukacji, któremu placówka podlega od początku roku. Na razie pozytywnej odpowiedzi nie ma.
     Wicestarosta elbląski, Maciej Romanowski:
     - Nie prezentuję filozofii wskazywania winnego. Pieniędzy prawdopodobnie nie przybędzie i trzeba szukać mądrych rozwiązań. Potrzebne są działania systemowe. Oczekujemy na mądre schematy finansowania, nie tylko zresztą w tej dziedzinie. Jak widzę, nie ma jednak w ministerstwie edukacji, finansów czy innych resortach odważnej osoby, która chciałaby się tą sprawą zająć.
     
     Ważna rola
     Elbląski pedagog prof. Józef Kozłowski, który był niegdyś dyrektorem placówki w Kamienicy, mówi, że w Polsce, podobnie jak na całym świecie, nie znaleziono dotąd idealnej recepty na walkę z przestępczością wśród młodzieży. Ośrodki takie, jak ten w Kamienicy Elbląskiej pełnią jednak ważną rolę w resocjalizacji.
     - Absolutnie wykluczam odpowiedź, że ośrodki resocjalizacyjne są niepotrzebne - przekonuje prof. Kozłowski. - One są potrzebne, zresztą nie są one takie liczne. Jeśli w województwie warmińsko – mazurskim jest tylko jedna taka placówka oraz ośrodek dla dzieci upośledzonych w Lidzbarku Warmińskim, to nie jest to przecież nadmiar.
     Prof. Kozłowski uważa, że niedopuszczalne jest, by placówki tego typu miały problemy finansowe.
     
     Aktywni
     - Wychowankowie ośrodków pochodzą najczęściej z rodzin, od których nie można wyegzekwować pieniędzy. To, że ojciec jest bezrobotnym, alkoholikiem i przestępcą, nie powinno determinować losu dziecka. Tu ciężar utrzymania musi ponieść skarb państwa.
     Ośrodek w Kamienicy Elbląskiej jest aktywny społecznie. Jego wychowankowie pracowali m.in. z osobami niepełnosprawnymi, mają także swój teatr, który zdobywa nagrody na przeglądach. Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w całym kraju jest około 40.
     Być może niedługo problem rozwiąże się sam - ośrodki przestaną istnieć, bo powiaty które je prowadzą, nie znajdą na nie pieniędzy nawet w kolejnych kredytach.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Sprostowanie, Pan Kozłowski nigdy nie był dyrektorem MOW w Kamiennicy Elbląskiej, a Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Elblągu na ulicy Polnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  realista(2004-04-06)
 • WYJAŚNIENIE: Pan prof. Józef Kozłowski był przez 7 lat kierownikiem Państwowego Młodzieżowego Zakładu Wychowawczego, który mieścił się w Elblągu, przy ul. Pułaskiego. Gdy Zakład ten zastąpił Zakład Poprawczy w Kamienicy, prof. Kozłowski był przez rok jego wicedyrektorem ds. pedagogicznych. Za nieścisłości przepraszam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Agnieszka Jarzębska(2004-04-06)
 • a moze by tak jakis nr konta, lista potrzebnych rzeczy , nr kontaktowy do kogos kto wie szczegolowo o potrzebach osrodka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-09)
 • najważniejsze żeby panu staroście i jego ziomkom było dobrze... za "oszczędności" dostaną kolejną premię - i jeszcze kopertę od kierownika Zakładu Aktywizacji Zawodowej za "udane" kontrakty które tak pomagają domowym finansom p.Lichaczowi,staroście a przede wszystkim samemu kierownikowi z Kamienicy... A niech dyrektor ośrodka wychowawczego lata i staje na rzęsach żeby były pieniądze dla pracowników i chłopców - starostwo ma czyste ręce i pęsje na czas...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Niezaradkiewicz(2004-04-16)
 • Dziękujemy za zainteresowanie problemami naszej placówki-resocjalizacyjnej, jedynej na terenie Powiatu Elblaskiego. Tak dramatycznej sytuacji ekonomicznej nie mieliśmy od początku swego istnienia. A przecież zajmujemy się młodzieżą, której tak naprawdę nikt nie chce pomóc. Brak środków na normalne funkcjonowanie MOW nie sprzyja realizacji procesu resocjalizacyjnego, za który odpowiadamy. Szukamy wszędzie pomocy, spotykając się z różnym odbiorem. Jesteśmy jednak przekonani, że tej młodzieży należy dać szansę w życiu i możliwość pełnej rehabilitacji społecznej, tak aby mogli stać się przyszłymi ojcami rodzin, wyborcami i podatnikami. Liczymy na życzliwych i otwartych ludzi. Brak nam podstawowych środków czystości i higieny osobistej, odzieży i obuwia dla wychowanków, środków na pomoce szkolne i dydaktyczne- po prostu na normalne, ludzkie bytowanie. Kontakt telefoniczny z kierownictwem: (055) 231-32-28/ 231-31-41 Życzliwi Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Kamiennicy Elbląskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Życzliwi(2004-04-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapety z końmi
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra