Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kampania „Bezpieczny Senior” przed świętami

 
Elbląg, Kampania „Bezpieczny Senior” przed świętami (fot. WS, archiwum portElu))
Rek

Okres przedświąteczny uaktywnia oszustów i złodziei, dlatego postarajmy się zintensyfikować działalność informacyjną, aby ustrzec potencjalne ofiary – osoby starze – przed przestępstwami.

Kampanie społeczne to odpowiedź na konkretne problemy, jakie dotykają wybrane grupy lub całą społeczność. Najbardziej wymowne znaki kampanii to elementy, które możemy spotkać w przestrzeni publicznej – plakaty, bilbordy, hasła, wymowne zdjęcia i filmy. Dobrze przeprowadzone kampanie to takie, które docierają do szerokiego odbiorcy, skłaniają do myślenia, uczą pewnych postaw czy nawyków. Mankamentem kampanii może być powierzchowność oraz fakt, że wraz z ich końcem problem znika nam z oczu. Mimo tych słabości nie powinno się z kampanii rezygnować, bo z definicji kształtują postawy prospołeczne, a tego w naszym kraju nigdy za dużo.
     W Elblągu kampanie społeczne również nie są niczym obcym. Chcę wspomnieć o tej, nad którą miałam przyjemność pracować i pokazać, co chcieliśmy dzięki niej osiągnąć.
     Kampania „Bezpieczny senior” dociera do najstarszych elblążan, ma pokazać im, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, wskazać sytuacje ryzykowne, podpowiedzieć, jak nie stać się ofiarą oszustwa. W związku z kampanią na terenie Elbląga pojawiły się plakaty i ulotki skierowane do seniorów, szczególnie widoczne w środkach komunikacji miejskiej. Twarzami kampanii zostali elbląscy seniorzy. Aktywni uczestnicy kampanii mogli wziąć udział w szkoleniach z zakresu samoobrony.
     Podstawowym założeniem kampanii jest szeroka akcja informacyjna. Poprzez różnorakie kanały informacyjne pragniemy dotrzeć do jak najszerszej liczby mieszkańców. Założeniem jest, aby jak największa liczba osób, głównie starszych, została zapoznana z najczęściej popełnianymi przestępstwami.
     
     Na wnuczka
     
W ostatnim okresie obserwujemy nasilające się przypadki okradania ludzi starszych tzw. metodą „na wnuczka”, czyli podszywanie się oszustów pod członków rodziny i pod tym pretekstem wyłudzanie pieniędzy. Jest też metoda „na gazownię” czy „na hydraulika” – oszuści podając się za fachowców wchodzą do domów, kradną, co popadnie albo wyłudzają po kilkaset złotych za usługę, której nie wykonali.
     Innymi sposobami popełnianych przestępstw są metody „na dotację” lub „na urzędnika”. W pierwszym przypadku złodzieje, podając się za urzędników, proszą o uiszczenie „opłaty manipulacyjnej” albo „zaliczki na poczet późniejszej realizacji przedsięwzięcia” związanego np. z mającymi nastąpić pracami budowlanymi w dzielnicy w oparciu o dotacje unijne lub inne środki pomocowe. Drugi przypadek dotyczy oszustw, w których sprawcy podający się za urzędników państwowych wymyślają szereg historii, które pozwolą im oszukać seniora. Może to być np. wymiana złotówek na euro i konieczność spisania numerów banknotów powyżej 50 złotych, konieczność wykupu gruntu, na którym zostało postawione mieszkanie itp. Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy.
     
     Przed świętami
     
Okres przedświąteczny uaktywnia oszustów i złodziei, dlatego też postarajmy się zintensyfikować działalność informacyjną, aby ustrzec potencjalne ofiary przed przestępstwami. W kampanię zaangażowały się liczne organizacje lokalne: policja, straż pożarna, media, Kościół, stowarzyszenia, kluby seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ZUS, zakład energetyczny, gazownia, poczta, lekarze, farmaceuci, dietetycy. Podstawowym sposobem działania miała być edukacja i wszystkie wymienione przeze mnie instytucje, wykorzystując dostępne im kanały informacyjne, przekazywały wiedzę o istniejących zagrożeniach. Chciałabym zachęcić pozostałe organizacje niebiorące do tej pory udziału w kampanii o włączenie się w jej program. Akcja głównie polega na kolportażu ulotek, plakatów informacyjnych oraz przeprowadzeniu spotkań informacyjnych.
     Mimo wielu wysiłków, olbrzymiej liczby zaangażowanych w kampanię i dużej ilości osób objętych edukacją, nadal zdarzają się, niestety, przypadki „naciągania” elblążan. Dlatego też, moim zdaniem, należy tę kampanię prowadzić jak najdłużej, nieprzerwanie. Ostrzeżeń i informacji o potencjalnych zagrożeniach nigdy za dużo i trzeba doskonalić metody docierania do jak największej ilości mieszkańców w celu ostrzeżenia przed niebezpieczeństwami.
     Przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby oszukania i okradzenia osób starszych i ich metody bazują właśnie na łatwowierności i naturalnej dobroduszności seniorów. Ponadto ich podstawowym celem jest wprowadzenie elementu stresu i działania pod presją czasu. Osłabia to czujność i ostrożność większości osób w podeszłym wieku. Ważne jest również bardziej aktywne włączenie się w edukację członków najbliższej rodziny osób starszych. To ludzie młodzi – dzieci i wnuki – powinni uzgodnić ze sowimi bliskim sposoby komunikowania się i udzielania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
     
     Dbajmy o seniorów
     
Zdając sobie sprawę z rangi problemu, należy bezwzględnie kontynuować tę kampanię i zwiększać zakres przekazywanych informacji, jak również obejmować kształceniem jak największą liczbę zainteresowanych. Chciałabym, aby większe zaangażowanie wykazały firmy dostarczające energię elektryczną, wodę, ciepło poprzez informowanie o sposobach pracy ich inkasentów, przedstawicieli itp. Ważne, żeby mieszkańcy znali wzory legitymacji służbowych oraz druki formularzy.
     Istotnym elementem bezpieczeństwa seniorów jest również prawidłowe odżywianie się czy też zażywanie leków i dlatego zasadne jest w program włączyć pracowników Sanepidu czy też aptekarzy. Coraz częściej zdarzają się bowiem przypadki „okazjonalnego” kupowania leków na rynku poza aptecznym, co jest bardzo niebezpieczne i grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Należy w tym względzie nasilić akcję informacyjną i będą to dodatkowe kierunki naszej aktywności.
     Dodatkowo akcja powinna obejmować informowanie o prawidłowym odżywianiu się, stosownie do wieku i stanu zdrowia. W tę sferę powinno się włączyć lekarzy oraz dietetyków. Godne podkreślenia jest aktywne włączenie się wodociągów elbląskich w propagowanie wartości i zalet naszej wody płynącej z kranu.
     Oczywiście głównym kreatorem i koordynatorem tych wszystkich działań powinien być Urząd Miejski. Dysponując odpowiednimi służbami, środkami technicznymi oraz regulacjami prawnymi stanowi naturalne centrum zarządzania tego typu projektami. To od zaangażowania Ratusza zależy sukces kampanii przejawiający się ograniczeniem przestępczości i poprawą bezpieczeństwa osób starszych. Ważne jest również odpowiednio aktywny udział środków masowego przekazy i tu też ukłon w ich stronę.
     Korzystając z okazji, chciałabym podziękować wszystkim osobom i instytucjom za tworzenie kampanii „Bezpieczny Senior” i apeluję o dalsze aktywne propagowanie jej programu.
     
Maria Kosecka, radna Rady Miejskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywka GODŁO
POLO z HAFTEM