Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto ustala czynsz? Przecież nas na to nie stać!

 
Elbląg, Kto ustala czynsz? Przecież nas na to nie stać! - Te czynsze są tak wysokie, że prawie nikt ich nie płaci - twierdzi jeden z lokatorów (fot. AD)
Rek

- Mieszkam przy ulicy Łęczyckiej 26 (hotel) i - jak wszyscy wiemy – to najgorsza miejscówka w mieście. Wyrzucają tutaj ludzi, którzy są biedni i nie mają za co płacić czynszu. Za 45-metrowe mieszkanie, w który jest zameldowana jedna osoba, płacę, bagatela, 663 zł. Lokal nie posiada nawet ciepłej wody i gazu! Kto, do cholery jasnej, ustala te czynsze – pyta poirytowany Czytelnik. Co na to ZBK? Radzi, by ubiegać się o obniżkę lub skierować swe kroki po pomoc do MOPS.

- Niestety, nie posiadam obecnie żadnego rachunku za prąd, ale proszę mi wierzyć, że rachunki przychodzą po jakieś 350 zł – kontynuuje Czytelnik. - Oczywiście, rozmawiałem z elektrownią i co udało im się ustalić? Że najprawdopodobniej są stare instalacje i tak to wychodzi (!). Gorszej bzdury nie słyszałem. Ale do sedna... Skoro mieszka tutaj jakieś 90 rodzin i wcześniej nie mieli za co płacić czynszu w mieście to jak oni mają płacić tutaj? Dla porównania rodzina, która ma 64 metry i 4 dzieci płaci jakieś 900 zł, a właściwie powinna płacić, bo 80 proc. Lokatorów – z tego, co mi wiadomo - nie płaci, bo skąd ma brać pieniądze? W domu jednak osoba pracująca za 1.400 zł... 80 rodzin średnia 600zł razy rok plus odsetki.. nawet nie chce mi się liczyć ile miasto na tym traci. Ja nie mowie ze maja zrobić czynsz za 100 złotych ale bez przesady – kończy rozżalony mężczyzna.
     Na żale mieszkańca bloku przy ul. Łęczyckiej 26 odpowiada ZBK i wylicza:
"Opłaty za lokale mieszkalne w budynku położonym przy ulicy Łęczyckiej 26 obejmują:
     a) czynsz za najem lokalu lub odszkodowanie za bezumowne użytkowanie lokalu,
     b) zaliczki na poczet pokrycia kosztów dostawy mediów (woda zimna i ścieki, centralne ogrzewanie, wywóz śmieci).
     Czynsz za użytkowane lokale mieszkalne w przedmiotowym budynku jest ustalany zgodnie z Uchwałą Nr XII/329/2012 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020”. Od 1 stycznia 2014 roku stawka bazowa czynszu w gminnym zasobie mieszkaniowym wynosi 6 zł/m2, naliczony czynsz za najem lub bezumowne użytkowanie z lokalu w przedmiotowym budynku wynosi 5,70 zł/m2 (po uwzględnieniu – 5 proc. obniżki z tytułu braku gazu).
     Wysokość aktualnych zaliczkowych opłat naliczanych na poczet pokrycia kosztów dostawy mediów w przedmiotowym budynku przedstawia się następująco:
     a)centralne ogrzewanie: 6,00 zł/m2,
     b)zaliczkowa norma zużycia wody i ścieków w lokalu bez wodomierzy indywidualnych: 5,04 m3/osobę miesięcznie,
     c) wywóz śmieci: według stawek za selektywną zbiórkę w zależności od ilości osób zgłoszonych do zamieszkania w lokalu (10,50 zł/osobę, 6 zł/osobę, 1 zł/osobę).

  ZBK radzi lokatorom, by ubiegali się o bonifikatę lub zgłosili się o pomoc do MOPS (fot. AD) ZBK radzi lokatorom, by ubiegali się o bonifikatę lub zgłosili się o pomoc do MOPS (fot. AD)


     Zaznaczyć w tym miejscu należy, że wysokość naliczonego miesięcznie czynszu oraz zaliczkowej opłaty za centralne ogrzewanie jest uzależniona od powierzchni lokalu, natomiast wysokość naliczonych zaliczkowych opłat tytułem pokrycia kosztów dostawy mediów jest uzależniona od ilości osób zgłoszonych do zamieszkania w lokalu.
     Zgodnie z obowiązującym „Regulaminem rozliczania dostawy mediów do lokali stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg” użytkownik lokalu zobowiązany jest wnosić na poczet kosztów dostawy mediów miesięczne opłaty zaliczkowe w wysokości odpowiadającej kosztom średniorocznym z uwzględnieniem zmiany cen przez poszczególnych dostawców."
     A co Zarząd Budynków Komunalnych radzi lokatorom, których nie stać na czynsz?
     - Użytkownicy lokali mieszkalnych położonych w budynku przy ulicy Łęczyckiej 26 mają możliwość uzyskania obniżki stawki czynszu z tytułu osiągania niskich dochodów w gospodarstwie domowym (obniżka wynosi -20%, -30% lub -40% po spełnieniu stosownych kryteriów), a ponadto mogą skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu (dodatek mieszkaniowy, ryczałt energetyczny).

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ale w czym problem, za duzo to trzeba zrezygnowac i po krzyku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 61
  (2014-03-10)
 • Obys nigdy nie znalazł sie w takiej sytuacji. A jak juz sie znajdziesz to zycze żeby każdy ci tak odpowiadał na twoje pretensje, że cos jest za drogie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  71 7
  sergerg(2014-03-10)
 • Pisanie takich artykułów o tyle mija się z celem, że szkoda prądu (mego) na czytanie tego co ma do powiedzenia ZBK. Banał i wyliczanka oczywistości. Ruski czołg ma więcej finezji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 7
  (2014-03-10)
 • tak samo jest przy Jaśminowej (hotel) cenu z KOSMOSU 64m2 1500zl za 3 pokoje; / porażka. Ludzie zamieszkujący pomieszczenia po piwnicach ok 1000 zl. .gdzie tam wychodza za ledwie moze 40+m2.. a moze nawet i nie ? !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 4
  lokator(2014-03-10)
 • Lokatorzy płacący wysokie czynsze (czyt. :nie adekwatne do warunków lokalowych) po prostu płacą za lokatorów-darmozjadów, którzy w ogóle nie płacą za czynsze (i tu składowe: za wodę, za ścieki, za śmieci).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 1
  mareckii(2014-03-10)
 • " Wyrzucają" -a może sami tam trafiają, w wyniku braku wykształcenia, pracy, picia? I chyba jesteś jedynym co płąci, bo reszta to ma z opieki dotacje, zasiłki pielegnacyjne i w ogóle albo prawie w ogóle nie płącą. Nie wyrzucają tam nikogo-tam trzeba się postarać, żeby trafić. Jak ci się nie podoba-wyprowadż się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 25
  dfbh(2014-03-10)
 • 5m3 ryczałtem na osobę?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 2
  (2014-03-10)
 • w h. .. ja robia was i nas. a mops to co pieniadze z nieba ma??? to beszczelni z zbk, wstudu nie maja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 2
  beszczel(2014-03-10)
 • Za wyższy standard trzeba więcej zapłacić. Jest centralne ogrzewanie przecież.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 11
  Luksuskosztuje(2014-03-10)
 • współczuję! trzeba jakoś to zwalczyć, jawna niesprawiedliwość. Nowe referendum!!!!! o odwołanie władz samorządowych - albo zgłosić na piśmie do Radnych z podpisami mieszkańców. serdecznie pozdrawiam i zyczę powodzenia!.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2014-03-10)
 • Biednych zawsze będziecie mieć w śród was To powiedział Pan Jezus. .Jeżeli ktoś chce kupić mieszkanie 60 m2.To musi zapłacić około 200 tyś zł. Jeżeli weźmie kredyt. To rata spłaty kapitału i odsetek wynosi w ciągu 30 lat około 900 zł. Do tego czynsz około 500 zł. Prąd i gaz. I daje to kwotę miesięcznych wydatków około 1500 zł. Jednym się udaje innym nie. Dla czego? Pomijając warunki szczególne. Kalectwo choroba, to sam człowiek od najmłodszych lat powinien mieć świadomość, że musi zadbać o swą przyszłość. Czy tego uczy rodzina i szkoła oraz telewizja. Wielu rodziców od najmłodszych lat stara się tak ukierunkować życie swych pociech, by one w swym samodzielnym życiu sprostały wezwaniom jakie niesie życie. Odpowiednie szkoły. Wybór zawodu. A w szczególności uczenie dzieci samodzielnego myślenia. .Wiele też zależy od dzieci. Jedni są pilni i się uczą. Inni zdolni lecz leniwi pozostają w życiu za tymi pierwszymi. Znam wiele osób, które pochodziły z biednych rodzin, ale w tych rodzinach było mądre myślenie rodziców i dzieci. Oni dali sobie radę w życiu i do czegoś doszli. A na pewno nie wycierali korytarzy w MOPSACH i innych dających instytucjach. Znam też wielu, którzy naukę skończyli szybko. Wódka, papieroski, dziewczynki. Dziś proszą mnie by im postawić piwko. Jednak jeżeli nie ma w rodzinie mądrej głowy i dobrego przykładu, to dzieci z takich rodzin lądują w takich jak tu hotelowcach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 2
  (2014-03-10)
 • Dajcie mi skrzynkę dynamitu i rozwiąże problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 7
  (2014-03-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Meble łazienkowe 3
AMK-Zabudowa przedpokoju
AMK Meble łazienkowe 2