Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ku czci generała

Elbląg, Ku czci generała
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski podczas setnych urodzin, fot. arch. portel

W czwartek, 28 września o godz. 9 w Centrum Sztuki Galeria EL przy ul. Kuśnierskiej 6 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej poświęcona generałowi Bolesławowi Nieczuja-Ostrowskiemu. Przed sesją o godz. 8:15 nastąpi odsłonięcie tablicy na skwerze między ul. Żeromskiego i Mickiewicza, który niedawno został nazwany imieniem generała.

Był to człowiek niezłomny, który od najmłodszych lat służył Ojczyźnie, najpierw jako harcerz, potem żołnierz i oficer, odznaczony Krzyżem Walecznych za męstwo, dowódca 41. Rezerwowej Dywizji Piechoty w czasie Kampanii Wrześniowej. Zainicjował powstanie „Ubezpieczalni” – sieci warsztatów i fabryczek broni i materiałów wybuchowych na potrzeby dywersji i powstania zbrojnego. W 1943 awansowany do stopnia majora, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i mianowany inspektorem Inspektoratu Miechowskiego Armii Krajowej. - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, która ma być przegłosowana na uroczystej sesji Rady Miejskiej 28 września. Rok później mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej walczył na terenie Małopolski wyzwalając duże obszary powiatu Pińczowskiego i Miechowskiego. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika i odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
     Po rozwiązaniu dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. W Pogrodziu zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną zrzeszającą byłych żołnierzy AK i ich rodziny. W 1949 został aresztowany i dwukrotnie skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata był prześladowany wraz z rodziną za działalność w Armii Krajowej, przekonania religijne i nieugiętą postawę patriotyczną. Był człowiekiem wielkiego serca, który powierzył życie Bogu i Ojczyźnie, stawiającym na pierwszym miejscu honor oficera Wojska Polskiego. Zmarł 8 lipca 2008 roku, w wieku 101 lat.
     
     Porządek uroczystej sesji:
     1. Hejnał elbląski.
     2. Powitanie.
     3. Prelekcja - upamiętnienie 110. rocznicy urodzin Generała.
     4. Odczytanie i podjęcie uchwały.
     5. Występ artystyczny dzieci.
     6. Wręczenie medali okolicznościowych.
     7. Występ Elbląskiej Orkiestry Wojskowej.
     8. Poczęstunek.
Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy każdy mieszkaniec Elbląga może uczestniczyć w uroczystościach w Galerii El ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  (2017-09-22)
 • Szajba to nie uleczalna choroba znowu generałomania wraca generał od spółdzielni produkcyjnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 11
  (2017-09-22)
 • A żona generała będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  kkjg(2017-09-22)
 • Tak generałomania a generaly się policmajstra boja.takich mamy bohaterow. Każdy mu przytakuje a ten robi co chce.zreszta to pisowskie mściwe plemię jednostki wojskowe niszczy.W szydło na zasadzie panie dyrektorze ale tu jest jezioro, a jezioro się przeniesienie.Wspolczesni generałowie to klakiekrz władzy.wsztyd żeby jeden policmajster rządził wykształconymi GE. Wstyd zdejmijcie swoje dystynkcje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 4
  Gosc8567(2017-09-22)
 • On był z pisu czy z po
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  Tramp5689(2017-09-22)
 • Z tego co wiem to jest stale grono ludzi tzw. Kierownicy jednostek.Nic nie robią tylko jeżdżą po takich imprezach.Zapraszaja się nawzajem z różnych okazji np.wreczenia sztandaru a potem jest picie we własnym gronie i tak życie płynie a pieniądze podatnicy płacą na darmozjadów. Tak jak w komunie nie jeszcze gorzej. To jest dopiero nepotyzm Było tak A PO jest i za PIS.A do roboty nie świętowanie.Ale czasy same darmozjady .Gorzej niż w komunie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  Adam&$467(2017-09-22)
 • Tak jako statysta .Bo takie imprezy to spotkania kierowników jednostek gdzie jak za komuny mogą nazrec się i nachlac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 2
  Jan202(2017-09-22)
 • Okazja do nachlac i pozarcia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  Hahadg(2017-09-22)
 • Ludzie skąd u Was tyle nienawiści? Czy na prawdę rajcuje Was "glanowanie" wszystkich, którzy coś osiągnęli. Każdy może spróbować być społecznikiem. Spróbować coś zbudować, a nie tylko wyśmiewać. Do Autora tekstu - w czasie kampanii wrześniowej Bolesław Nieczuja-Ostrowski, wtedy jeszcze w stopniu porucznika, był dowódcą kompanii w 42DP, a nie dowódcą dywizji. I chyba za przekonania religijne przez UB nie był prześladowany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  (2017-09-22)
 • @Tramp5689 - z WP kolego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2017-09-22)
 • Oczywiście miało być 41DP (a nie 42DP)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2017-09-22)
 • Wielki człowiek, wzór do naśladowania. Elbląg ma prawo czuć się dumny, iż taka osoba mieszkała w jego granicach. Każdy kto znał Generała osobiście nie może zaprzeczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  BM(2017-09-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK-Recepcja
Szkło ozdobne 4
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 7