UWAGA!

Lata mijają, nic się nie zmienia

 Elbląg, Schody nadal straszą
Schody nadal straszą (fot. Michał Skroboszewski)

Przygotowania do tej inwestycji trwały dłużej niż plany budowy wiaduktu na Zatorze. W 2013 r. pisaliśmy o dziurawym podeście przy ul. 1 Maja. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Miasto negocjuje z Sielanką podział kosztów remontu, a mieszkańcom proponuje Budżet Obywatelski.

„... głębokie szczeliny w betonie oraz wyszczerbione i po prostu brzydkie schody - tak wygląda taras, który znajduje się zaraz przy skrzyżowaniu z ulicą Hetmańską. „ - tak opisywaliśmy betonowy podest przy ul. 1 maja w... grudniu 2013 r.
       Lata mijają, ludzie chodzą, dziury są coraz większe, kolejne kawałki betonu odpadają od schodów. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec ul. 1 Maja, który już w ubiegłym roku zwrócił się z prośbą o wyremontowanie tarasu: uzupełnienie ubytków w schodach i likwidację dziur i uskoków na podeście.
       „O wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych to nawet nie śmiem prosić” - napisał do prezydenta Elbląga.
       „Miasto widzi potrzebę i zasadność wyremontowania przedmiotowego pasażu, dlatego są prowadzone rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Sielanka” w celu wspólnego wykonania remontu nawierzchni” - tak odpowiedział mieszkańcowi Sławomir Skorupa, dyrektor departamentu gospodarki nieruchomościami i geodezji w elbląskim ratuszu we wrześniu 2018 r.
       Skąd „Sielanka” w tym całym zamieszaniu? Do spółdzielni należą budynki, z którymi sąsiaduje feralny taras. Już w 2013 r. w ratuszu pojawił się pomysł, żeby „Sielanka” patrycypowała w kosztach remontu.
       Innym rozwiązaniem, które zaproponowano w 2013 r. było: zgłoszenie remontu do Budżetu Obywatelskiego. Jak się okazuje, elbląski budżet obywatelski ma być panaceum na wszystkie bolączki miasta.
       Lata minęły, nic się nie zmieniło: we wrześniu 2018 r. Sławomir Skorupa napisał w dalszej części swojej odpowiedzi: „Jednocześnie zachęcam mieszkańców budynku przy ul. 1 Maja do złożenia wniosku w sprawie remontu deptaka i schodów do Budżetu Obywatelskiego oraz do czynnego udziału w głosowaniu za przyjęciem tego zadania”. Przypominamy: pismo jest datowane na 5 września 2018 r., czyli mieszkańcy mieliby realną szansę złożyć swój projekt do BO w 2019 r., a przy optymistycznym założeniu, że zostałby skierowany do realizacji (a nie przegrał z kolejną inicjatywą np. szkoły), remont zacząłby się w 2020 r.
       Jest jednak szansa (wydaje nam się, że duża), że po kilkuletniej walce uda się „w końcu” wyremontować ten kilkudziesięciometrowy kawałek chodnika. Negocjacje z „Sielanką” wkroczyły w decydującą fazę i jeżeli obie strony się „dogadają” to inwestycja ruszy „z kopyta”.
       - Przygotowany został projekt porozumienia pomiędzy Gminą Miasto Elbląg a ESM „Sielanka” . Dokument ten jest na etapie uzgodnień ze spółdzielnią oraz merytorycznymi departamentami. Po dokonaniu uzgodnień i zabezpieczeniu środków finansowych na to zadanie miasto będzie mogło we współpracy z ESM "Sielanka" przystąpić do realizacji tej inwestycji – poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Na kluczowe pytanie: kiedy mieszkańcy miasta będą mogli przejść ul. 1 Maja, nie potykając się o dziury – odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
       Wracając do meritum: cóż to jest za inwestycja nad którą prace trwają już od 2013 r.? Przygotowania do inwestycji trwały dłużej niż przygotowania do budowy wiaduktu stulecia niepodległości. A przecież (w wielkim skrócie) chodzi tylko o wyrównanie chodnika i uzupełnienie ubytków w schodach.
      
SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • RobertKoliński Dobry artykuł. Warto tu przypomnieć, że z korupcyjnego elbląskiego Budżetu Obywatelskiego są realizowane podejrzanego autoramentu inwestycje dla miejskich szkół i obiektów zarządzanych przez ratuszowe słynne "słupy", podczas gdy na inwestycje będące obowiązkiem miasta i jego włodarza pieniędzy od lat nie ma. Podobnie jak nie ma reformy tego skandalicznego rozdawnictwa publicznych pieniędzy dla kolesi, humorystycznie zwanego Budżetem Obywatelskim. Towarzysze miejscy włodarze - kiedy reforma skandalicznego i niesprawiedliwego, anty-społecznego Budżetu Obywatelskiego, zapytuję?
  • Pięć lat negocjacji w sprawie chodnika w sercu miasta, kilkaset metrów od ratusza, na jednej z ulic która powinna być wykreowana na reprezentacyjny deptak śródmiejski. Niech mi ktoś powie, że Elblagiem zarządza dobry gospodarz, a ludzie pracujący w miejskich strukturach biorą pieniądze za dobrą pracę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    55
    1
    BEZ SCIEM proszę (2019-03-01)
  • Tak wygląda reprezentacyjny pasaż miasta. Wstyd i hańba.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    53
    1
    patriot(2019-03-01)
  • Centrum miasta po elbląsku. Wstyd i hańba
  • zmienia się czynsz za wynajem tych lokali, lecz zamiast na fundusz remontowo podwyżki idą na pensje zarządu spółdzielni
  • spoko spoko jeszcze jakieś 5 lat i się wykruszy na podjazd dla inwalidów, już nabiera kształtu;)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    55
    0
    Śruba(2019-03-01)
  • Jakoś przed resztą lokali użytkowych w obrębie tej ulicy miasto wyremontowało chodniki a tu mamy dokładać się jako mieszkańcy!! z jakiej racji?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    3
    mieszkaniec1Maja(2019-03-01)
  • A "Sielanką" nie zarządza pan z KWW, który zrezygnował z bycia radnym na rzecz pana od spikerki? Nawet tego włodarz nie ogarnia?
  • Do roboty nieroby z um w teren szlifowac ulice a nie szukac 3 viceprezydenta, który g zrobi jak cala reszta.
  • To jest nie tylko zaniedbanie! Taki stan schodów i chodnika jest niebezpieczny i zagraża życiu i zdrowiu przechodniów. Uważam, że ta inwestycja powinna być priorytetowa i to nie dla Budżetu Obywatelskiego, ale przede wszystkim dla władz miasta i Sielanki.
  • Lokale użytkowe są Sielanki, która trzepie kasę za czynsz, ale nie kwapi się z partycypacją w remoncie, bo działka jest miejska (kończy się się na murze budynku spółdzielni). No ale kaska z lokali nie śmierdzi. Jak nie chcą dopłacić do pasażu to miasto powinno brać kasę od ESM za każdego klienta, który wchodzi do tych sklepów z miejskiej działki.
  • W tym mieście nic się nigdy nie zmieni jak będziecie wybierać ciągle tych samych beznadziejnych włodarzy i radnych. Głosujcie dalej na postkomunę zarówno w Sielance jak i w UM. Czy naprawdę nikt z was nie widzi czy też nie chce widzieć, że nic się nie zmienia na przestrzeni kilku lat. .. .? Wyrównanie schodów i kawałka chodnika to zadanie które przerasta urzędników i władze miasta. Krzyż na drogę temu miastu.
Reklama