UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Lata mijają, nic się nie zmienia

 
Elbląg, Schody nadal straszą
Schody nadal straszą (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Przygotowania do tej inwestycji trwały dłużej niż plany budowy wiaduktu na Zatorze. W 2013 r. pisaliśmy o dziurawym podeście przy ul. 1 Maja. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Miasto negocjuje z Sielanką podział kosztów remontu, a mieszkańcom proponuje Budżet Obywatelski.

„... głębokie szczeliny w betonie oraz wyszczerbione i po prostu brzydkie schody - tak wygląda taras, który znajduje się zaraz przy skrzyżowaniu z ulicą Hetmańską. „ - tak opisywaliśmy betonowy podest przy ul. 1 maja w... grudniu 2013 r.
       Lata mijają, ludzie chodzą, dziury są coraz większe, kolejne kawałki betonu odpadają od schodów. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec ul. 1 Maja, który już w ubiegłym roku zwrócił się z prośbą o wyremontowanie tarasu: uzupełnienie ubytków w schodach i likwidację dziur i uskoków na podeście.
       „O wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych to nawet nie śmiem prosić” - napisał do prezydenta Elbląga.
       „Miasto widzi potrzebę i zasadność wyremontowania przedmiotowego pasażu, dlatego są prowadzone rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Sielanka” w celu wspólnego wykonania remontu nawierzchni” - tak odpowiedział mieszkańcowi Sławomir Skorupa, dyrektor departamentu gospodarki nieruchomościami i geodezji w elbląskim ratuszu we wrześniu 2018 r.
       Skąd „Sielanka” w tym całym zamieszaniu? Do spółdzielni należą budynki, z którymi sąsiaduje feralny taras. Już w 2013 r. w ratuszu pojawił się pomysł, żeby „Sielanka” patrycypowała w kosztach remontu.
       Innym rozwiązaniem, które zaproponowano w 2013 r. było: zgłoszenie remontu do Budżetu Obywatelskiego. Jak się okazuje, elbląski budżet obywatelski ma być panaceum na wszystkie bolączki miasta.
       Lata minęły, nic się nie zmieniło: we wrześniu 2018 r. Sławomir Skorupa napisał w dalszej części swojej odpowiedzi: „Jednocześnie zachęcam mieszkańców budynku przy ul. 1 Maja do złożenia wniosku w sprawie remontu deptaka i schodów do Budżetu Obywatelskiego oraz do czynnego udziału w głosowaniu za przyjęciem tego zadania”. Przypominamy: pismo jest datowane na 5 września 2018 r., czyli mieszkańcy mieliby realną szansę złożyć swój projekt do BO w 2019 r., a przy optymistycznym założeniu, że zostałby skierowany do realizacji (a nie przegrał z kolejną inicjatywą np. szkoły), remont zacząłby się w 2020 r.
       Jest jednak szansa (wydaje nam się, że duża), że po kilkuletniej walce uda się „w końcu” wyremontować ten kilkudziesięciometrowy kawałek chodnika. Negocjacje z „Sielanką” wkroczyły w decydującą fazę i jeżeli obie strony się „dogadają” to inwestycja ruszy „z kopyta”.
       - Przygotowany został projekt porozumienia pomiędzy Gminą Miasto Elbląg a ESM „Sielanka” . Dokument ten jest na etapie uzgodnień ze spółdzielnią oraz merytorycznymi departamentami. Po dokonaniu uzgodnień i zabezpieczeniu środków finansowych na to zadanie miasto będzie mogło we współpracy z ESM "Sielanka" przystąpić do realizacji tej inwestycji – poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Na kluczowe pytanie: kiedy mieszkańcy miasta będą mogli przejść ul. 1 Maja, nie potykając się o dziury – odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
       Wracając do meritum: cóż to jest za inwestycja nad którą prace trwają już od 2013 r.? Przygotowania do inwestycji trwały dłużej niż przygotowania do budowy wiaduktu stulecia niepodległości. A przecież (w wielkim skrócie) chodzi tylko o wyrównanie chodnika i uzupełnienie ubytków w schodach.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Dobry artykuł. Warto tu przypomnieć, że z korupcyjnego elbląskiego Budżetu Obywatelskiego są realizowane podejrzanego autoramentu inwestycje dla miejskich szkół i obiektów zarządzanych przez ratuszowe słynne "słupy", podczas gdy na inwestycje będące obowiązkiem miasta i jego włodarza pieniędzy od lat nie ma. Podobnie jak nie ma reformy tego skandalicznego rozdawnictwa publicznych pieniędzy dla kolesi, humorystycznie zwanego Budżetem Obywatelskim. Towarzysze miejscy włodarze - kiedy reforma skandalicznego i niesprawiedliwego, anty-społecznego Budżetu Obywatelskiego, zapytuję?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  35 15
  RobertKoliński(2019-03-01)
 • Pięć lat negocjacji w sprawie chodnika w sercu miasta, kilkaset metrów od ratusza, na jednej z ulic która powinna być wykreowana na reprezentacyjny deptak śródmiejski. Niech mi ktoś powie, że Elblagiem zarządza dobry gospodarz, a ludzie pracujący w miejskich strukturach biorą pieniądze za dobrą pracę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55 1
  BEZ SCIEM proszę (2019-03-01)
 • Tak wygląda reprezentacyjny pasaż miasta. Wstyd i hańba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53 1
  patriot(2019-03-01)
 • Centrum miasta po elbląsku. Wstyd i hańba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 1
  (2019-03-01)
 • zmienia się czynsz za wynajem tych lokali, lecz zamiast na fundusz remontowo podwyżki idą na pensje zarządu spółdzielni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 1
  (2019-03-01)
 • spoko spoko jeszcze jakieś 5 lat i się wykruszy na podjazd dla inwalidów, już nabiera kształtu;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55 0
  Śruba(2019-03-01)
 • Jakoś przed resztą lokali użytkowych w obrębie tej ulicy miasto wyremontowało chodniki a tu mamy dokładać się jako mieszkańcy!! z jakiej racji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  mieszkaniec1Maja(2019-03-01)
 • A "Sielanką" nie zarządza pan z KWW, który zrezygnował z bycia radnym na rzecz pana od spikerki? Nawet tego włodarz nie ogarnia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  kolo(2019-03-01)
 • Do roboty nieroby z um w teren szlifowac ulice a nie szukac 3 viceprezydenta, który g zrobi jak cala reszta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  (2019-03-01)
 • To jest nie tylko zaniedbanie! Taki stan schodów i chodnika jest niebezpieczny i zagraża życiu i zdrowiu przechodniów. Uważam, że ta inwestycja powinna być priorytetowa i to nie dla Budżetu Obywatelskiego, ale przede wszystkim dla władz miasta i Sielanki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 2
  (2019-03-01)
 • Lokale użytkowe są Sielanki, która trzepie kasę za czynsz, ale nie kwapi się z partycypacją w remoncie, bo działka jest miejska (kończy się się na murze budynku spółdzielni). No ale kaska z lokali nie śmierdzi. Jak nie chcą dopłacić do pasażu to miasto powinno brać kasę od ESM za każdego klienta, który wchodzi do tych sklepów z miejskiej działki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 2
  elbong(2019-03-01)
 • W tym mieście nic się nigdy nie zmieni jak będziecie wybierać ciągle tych samych beznadziejnych włodarzy i radnych. Głosujcie dalej na postkomunę zarówno w Sielance jak i w UM. Czy naprawdę nikt z was nie widzi czy też nie chce widzieć, że nic się nie zmienia na przestrzeni kilku lat. .. .? Wyrównanie schodów i kawałka chodnika to zadanie które przerasta urzędników i władze miasta. Krzyż na drogę temu miastu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 5
  ktostam(2019-03-01)
Reklama