UWAGA!

Magazyn jest passé, teraz książki będą na półkach

 Elbląg, Książki będą na wyciągnięcie ręki
Książki będą na wyciągnięcie ręki (fot. Anna Dembińska)

Ponad 100 tysięcy książek z magazynu trafi na półki. Będą bliżej czytelnika, który w bibliotece, jak w hipermarkecie, będzie mógł wyszukać pożądaną pozycję, a przy okazji sięgnąć po nowości. Wszystko jednak ma swoją cenę, w tym przypadku mierzoną kalendarzem. Biblioteka Elbląska będzie bowiem zamknięta dłużej niż zakładano, bo do końca września. Zobacz fotoreportaż.

W Bibliotece Elbląskiej zmiany rozpoczęły się w marcu, gdy ruszył remont. W efekcie Dział Literatury dla Dorosłych z Zamkowej został przeniesiony do pomieszczeń, w których znajdował się magazyn Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (ul. św. Ducha, I piętro). Wyremontowane zostały pomieszczenia Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (parter), gdzie obecnie przenoszony i ustawiany jest księgozbiór. To nie wszystkie zmiany, które mają miejsce w bibliotece. Można powiedzieć, że obecnie w trwa tu "rewolucja" związana ze zmianą sposobu prezentowania zbiorów. Księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych dotychczas "zamknięty" w magazynie, trafia na półki z wolnym dostępem, co oznacza, że czytelnik będzie mógł sam podejść do regału i przeglądać książki, które go interesują.
       - Współczesne biblioteki odchodzą od systemu magazynowego na rzecz wolnego dostępu do półek - wyjaśnia Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. 
 - Plus przestrzeń dla czytelnika, gdzie będzie można usiąść, przejrzeć książkę, zachęcamy w ten sposób, by więcej czasu spędził u nas.
       Zmiana wymaga jednak dużego nakładu pracy bibliotekarzy.
       - Przeszło 100 tys. książek z magazynu, by w sposób przejrzysty mogło trafić do czytelnika, musi przejść przez nasze ręce – mówi Renata Milewska, kierownik Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych. - Musimy każdą książkę wziąć do ręki, nadać jej nową sygnaturę plus wszystko pozmieniać w katalogu online. Te książki już trzy razy przenosiliśmy z góry na dół – zauważa - to ciężka praca fizyczna, ale i wymagająca godzin spędzonych przed komputerem. I tak robimy to w rekordowym czasie, bo są biblioteki, które na czas przenoszenia księgozbioru z magazynów na półki są pozamykane nawet na pół roku.
       To wszystko, po to aby czytelnik miał ułatwiony dostęp do znajdującego się w bibliotece księgozbioru, w szczególności tego naukowego (biblioteka od ubiegłego roku posiada status biblioteki naukowej). Jeszcze w tym roku lokalizację zmieni też Dział Literatury Młodzieżowej, który będzie znajdował się przy ul. Zamkowej 1. Powstaje tam Biblioteka Młodego Czytelnika. Otwarcie planowane jest jesienią tego roku.
       By czytelnik sprawnie odnalazł się w nowej bibliotece, będzie mógł liczyć na pomoc.
       - To nie będzie skomplikowane, książki z historii będą tam, gdzie „Historia” – zapewnia z uśmiechem Renata Milewska. - Przy systemie magazynowym bardzo często zdarzało się, że czytelnicy nie potrafili dotrzeć do wszystkich pozycji, bo tytuł nie zawsze odzwierciedlał zawartość książki, nie wszyscy znali autorów, nie wszyscy potrafili posługiwać się

  Elbląg, Biblioteka ma zachęcać czytelnika, by chciał tu spędzić więcej czasu
Biblioteka ma zachęcać czytelnika, by chciał tu spędzić więcej czasu (fot. AD)

hasłem przedmiotowym, które w katalogu online pomaga wyszukać pozycje. A teraz czytelnik ma 5 czy 6 półek tematycznych i sam zobaczy i znajdzie więcej książek, które go interesują. Myślę, że książki będą częściej wypożyczane, bo będą wyeksponowane – wskazuje na plusy bibliotekarka. - Nawet, jeśli czytelnik przyjdzie po wybraną pozycję to przy okazji będzie mógł wypatrzeć inną np. nowość.
       Pomocą będzie służył tez bibliotekarz w punkcie informacyjnym. To miejsce dotychczas zajmowane przez pracownika ochrony. Tam będzie można poradzić się, wyrobić kartę biblioteczną, jak również zakupić bilety na organizowane w BE imprezy.
       Remont biblioteki głównej (odnowienie pomieszczeń, malowanie ścian, ułożenie wykładzin) realizowany jest we własnym zakresie, ze środków własnych biblioteki i przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Elblągu. Środki na wyposażenie Biblioteki Młodego Czytelnika pozyskane zostały z MKiDN w ramach programu Infrastruktura Kultury.
      

A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jeżeli ją otworzą do końca tego roku, to będzie sukces.
  • zamęczą te miłe kobietki
  • A czy wyciągnięto już kilka roczników gazet z zapadnietej winy w czytelni? Działa już druga winda towarowa-książkowa? Może warto nad tym się pochylić bo brak dostępu do źródeł;-D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    Windapłacze(2017-08-22)
  • "to ciężka praca fizyczna" powiedź to kobietom na kasie w markecie albo przy maszynach w fabrykach. Wy w tej bibliotece macie raj i nudy i luzacką pracę, kawusia i do czasu do czasu obsługa petenta a tak przy komputerku, jak raz na jakis czas ruszycie cztery litery to wam nie zaszkodzi na rozstępy i sadło :-D
  • Biblioteka dla starszych osób na pierwszym piętrze (windą raczej nie polecam) a dzieci na parterze. Gratulacje dla rozwiązań może i magazyn passe ale narazie to po raz kolejny mamy nowy termin otwarcia biblioteki dyrektorze za nowatorskie rozwiązania (wiecznie młody i sprawny) szacun
  • Dobrze książka bliżej czytelnika, a nie tylko jako Numer.A Panie sobie poradzą są miłe i pracowite.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Mądrala(2017-08-22)
  • W Elblągu biblioteki są niepotrzebne, korzystają z nich tylko starzy ludzie z epoki PRL, a najczęściej są to byli ubecy i aparatczycy pezetpeerii. Zdrowi Polacy nie czytają książek, bo po co. Przecież polecenia wodzów narodowych Partii są wystarczające, a strony internetowe, te prawdziwie narodowe, stanowią najlepsze źródło wiedzy. Wartościowe książki wydaje jedynie IPN, a więc każdy uczciwy Polak je czyta. Inne to lewackie i nie warto ich czytać. Policja powinna karać tych, którzy w domach mają zbiory książek niegodnych czytania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    14
    karczycho(2017-08-22)
  • Otwarty księgozbiór. Oby ludzie nie mieszali zbytnio. Powodzenia.
  • Ja czekam na oddanie dzieł Kopernika przez Szwecję!!!!!
  • @Emeryt - Panie Emeryt, wcześniej biblioteka literacka (dla starszych i młodszych, zdrowych i chorych) też była na dwóch piętrach i nie było żadnej windy. To teraz, jak jest tam, gdzie jest winda, to też jest źle? Malkontent Pan jesteś i tyle. Pozdrowienia.
  • Żarty jakieś, sezon wakacyjny a biblioteka dziecięca zamknięta, a tam zawsze było dużo dzieci, kolejna biblioteka przeniesiona na piętro (gratuluję pomysłu!!!! za o zgrozo brak barier ha ha ha) chwilę w końcu otwarta, potem znowu zamknięta!!!!! Ciekawe czy będzie to wszystko otwarte w tym roku?????
  • Bzik spróbuj jeszcze raz się wysłowić
Reklama