Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Matura do poprawki przez błąd egzaminatorów

 
Elbląg, Matura do poprawki przez błąd egzaminatorów W I LO dwie osoby będą zdawały maturę z informatyki jeszcze raz (fot. MS, archiwum portEl.pl)
Rek

Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wpłynęły dwa wnioski od elbląskich maturzystów w sprawie ponownego przystąpienia do rozszerzonego egzaminu z informatyki. Nowy termin egzaminu to 13 czerwca. „Pechowcy” będą go pisać w swojej macierzystej szkole.

Błąd układających zadania egzaminacyjne z rozszerzonej informatyki spowodował, że wielu tegorocznych maturzystów otrzymało „gratis” jeden egzamin więcej. - Z Elbląga mamy w tej chwili dwa wnioski, oba z I Liceum Ogólnokształcącego – informuje Jolanta Gołaszewska, dyrektor OKE w Łomży. - Mogą jeszcze wpłynąć wnioski przesłane pocztą.
     Zadanie dotyczyło jednej z technik szyfrowania, tzw. kodu Cezara. By maturzysta mógł zrealizować polecenie i odszyfrować informacje, egzaminator powinien był dostarczyć plik danych, który zawierał 3 tys. wierszy z zakodowanym tekstem oraz kluczami. Tymczasem w sześciu wierszach brakowało kluczy. Część maturzystów zorientowała się, że w zadaniu jest błąd, ale na jego szukanie stracili cenny czas. Po wykryciu błędu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zadecydował o powtórzeniu części praktycznej egzaminu (pisanej na komputerze).
     - To oczywiście będą inne zadania niż w „pierwszym” terminie – mówi Jolanta Gołaszewska.
„Dodatkowy” egzamin odbędzie się 13 czerwca. Pechowi maturzyści z I LO będą go pisać w swojej szkole. Będą mieli 150 minut na rozwiązanie kolejnych zadań. Wyniki matur otrzymają 5 lipca razem z wynikami pozostałych egzaminów. Dodatkowy egzamin nie spowoduje opóźnienia w wydawaniu dokumentów niezbędnych maturzystom, by mogli złożyć aplikacje na wybrane uczelnie wyższe. Pozostanie tylko dodatkowy, niepotrzebny stres, który zafundował maturzystom niekompetentny urzędnik.
     - Uczniowie mieli prawo do złożenia wniosku o ponowne przeprowadzenie części egzaminu z informatyki i dobrze, że z tego prawa skorzystali – dodaje Zofia Ostrówka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, w skład którego wchodzi I LO.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki progresywne 390zł
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE