UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na co zwrócić uwagę przy doborze rękawic narciarskich?

 
Na co zwrócić uwagę przy doborze rękawic narciarskich?

Mogą wydawać się tylko mało istotnym dodatkiem, drobną częścią garderoby, która być powinna, ale w zasadzie nie ma większego znaczenia podczas zabawy na stoku. Na ogół myślimy raczej o nartach, butach, wiązaniach, kijkach i jakiejś ciepłej kurtce. Ale czy ktoś potrafi sobie wyobrazić jazdę na nartach bez rękawic narciarskich?

Rękawice narciarskie mają dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, muszą zapewnić nam komfort termiczny podczas zimnych dni na stoku, a po drugie muszą chronić nasze dłonie podczas ewentualnej wywrotki. Dodatkowo, powinny zapewniać wygodę i komfort w trzymaniu kijków. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze rękawic narciarskich?
      
       Ciepło przede wszystkim…
       Rękawice wyposażone są w różnego rodzaju technologie, pozwalające im na spełnienie wspomnianych powyżej funkcji. Podobnie jak kurtki, czy spodnie narciarskie, dobre rękawice posiadają membranę, która zapewnia z jednej strony wodoodporność, a z drugiej strony odprowadzanie potu na zewnątrz. Aby nie mieć problemu z przesiąkającym do rękawic topniejącym śniegiem, musimy zwrócić uwagę na parametr wodoszczelności podany zazwyczaj w milimetrach. Jest to wartość mówiąca o tym, że w warunkach laboratoryjnych, dany materiał nie przepuszcza wody pod naciskiem słupa wody o danej wysokości (np. 5000mm = 5m). Drugim parametrem, który w równym stopniu przyczynia się do zapewnienia komfortu termicznego jest wartość określająca odprowadzanie wody wyrażona zazwyczaj w gramach pary wodnej możliwych do odprowadzenia przez daną powierzchnię materiału w ciągu doby. Dobre rękawice, dzięki membranie i termoizolacyjnym ocieplaczom zapewnią nam suche ręce, a co za tym idzie ciepłe dłonie.
      
       …i bezpieczeństwo też
       Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, istnieje kilka często używanych technologii, takich jak np. zastosowanie pianki EVA, która zapewnia amortyzację dłoni podczas upadku. Niektóre modele wyposażone są też w specjalne usztywnienia nadgarstka. Te zapewniają większą stabilność dłoni, podczas upadku na nią i mogą ochronić przed poważniejszymi urazami.
       Rękawice narciarskie różnią się między sobą także kształtem. I tak: rękawice pięciopalczaste zapewnią większą swobodę ruchu dłonią i lepszy kontakt z kijkami, czy też łatwiejszą obsługę wiązań, butów itp., natomiast rękawice jednopalczaste (z osobnym kciukiem i pełną dłonią) nie będą tak uniwersalne w zastosowaniu, ale zapewnią lepsze ogrzewanie dłoni. Dodatkowo, rękawice wyłożone od wewnętrznej strony skórą, zapewnią wygodniejszy i pewniejszy chwyt kijków.
       Wszystkie te zalety rękawic będą jednak nic nie warte, jeśli nie dobierzemy prawidłowo ich rozmiaru. W tym celu powinniśmy zapoznać się z tabelą rozmiarów podawaną przez producenta, odczytać wymiary i dokonać takich samych pomiarów na swojej dłoni. Najczęściej będą to długości poszczególnych palców, szerokość dłoni, nadgarstka itp. Wyuczone rozmiary S, M, L, XL mogą się u nie sprawdzić i wprowadzić w błąd.

       ---- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl