Poniedziałek 16-07-2018, imieniny Marii, Eustachego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Kanałowe atrakcje. Ach te widoki. Kanałowe atrakcje. Ach te widoki.

Na mediacji wszyscy mogą skorzystać

 
Elbląg, Na mediacji wszyscy mogą skorzystać Debata na temat mediacji odbyła się w Ratuszu Staromiejskim (fot. Anna Dembińska)
Rek

W Elblągu, jak i w całym kraju, wiele osób nadal woli spierać się w sądzie, zamiast dogadać się z drugą stroną w drodze mediacji. Jak to zmienić? O tym dyskutowali uczestnicy debaty, zorganizowanej przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej. Termin debaty nie był przypadkowy, bo właśnie 15 października mediacja ma swoje święto.

Z danych Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej, wynika że w w ciągu ostatnich czterech lat mediatorzy przeprowadzili ponad 650 mediacji. Najwięcej w 2012 roku, bo ponad 240. Niestety z roku na rok ta liczba spada. Przyczyn jest kilka. Niechęć sędziów i prokuratorów do stosowania mediacji w postępowaniu karnym czy cywilnym, mimo że ta procedura istnieje w Polsce od lat; brak zaufania do mediatorów, z których większość nie ma wykształcenia prawniczego (bo nie musi go mieć), zbyt mała liczba koordynatorów ds. mediacji w sądach, czy też niechęć samych stron postępowania do zawierania ugody w ten sposób.
     - Wiele osób już w pozwie pisze o tym, by nie kierować sprawy do mediacji. Te pozwy są skonstruowane w podobny sposób, jakby wszyscy korzystali z tego samego wzoru – tłumaczył Piotr Dzieża, szef III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Elblągu, który jest koordynatorem ds. mediacji w elbląskim wymiarze sprawiedliwości. Zresztą jedynym i od wszystkich spraw, tymczasem w Gdańsku każdy koordynator zajmuje się inną dziedziną prawa. Jak przyznał, sędziowie muszę wykazywać się w swojej pracy nie tylko sprawiedliwymi wyrokami, ale także szybkością postępowania. A to bardzo często nie idzie w parze z warunkami mediacji, na którą potrzebny jest czas, by przekonać strony do ugody.
     - Na mediację mamy miesiąc, a często jest tak, że korespondencja do stron idzie tydzień. Żeby to przyspieszyć, w Elblągu sami roznosimy pocztę do stron, by było szybciej – mówi jeden z mediatorów.
     - Wiele spraw moglibyśmy sądom pomóc rozwiązać, gdyby było do nas większe zaufanie. A my naprawdę, mimo że nie mamy wykształcenia prawniczego, znamy się na mediacjach i wiemy, jak je prowadzić. Tymczasem na przykład w sprawach gospodarczych, elbląski sąd wyznacza mediatorów z Warszawy, przez co strony płacą więcej za mediacje – dodaje kolejny mediator.
     W debacie na temat mediacji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, wzięli udział przedstawiciele sądu, elbląskich szkół wyższych i mediatorzy. Wszyscy przyznawali, że potrzebne są zmiany w przepisach prawnych i świadomości Polaków, bo wiele nam jeszcze brakuje do poziomu mediacji, jaki istnieje w krajach zachodniej Europy. Tam sędziowie w wielu sprawach mają obowiązek najpierw skierować sprawę do mediacji, a jeśli to nie pomoże, dopiero wtedy rusza proces. Uczestnicy debaty na zmianę prawa nie mają wpływu, ale doszli do kilku wniosków, które mogą ułatwić współpracę między mediatorami i wymiarem sprawiedliwości.
     - Na pewno skierujemy pismo do prezesa Sądu Okręgowego, by powrócić do idei cyklicznych spotkań z sędziami na temat mediacji. Zwrócimy się też z prośbą do sądu gospodarczego, by brał pod uwagę mediatorów z Elbląga, będziemy też wnioskować o zwiększenie liczby koordynatorów ds. mediacji – mówi Anna Olszewska, prezes Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej.
     Warto dodać, że mimo wcześniejszego potwierdzenia, w spotkaniu nie wziął udziału żaden z przedstawicieli prokuratury.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Glass
Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat