Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Najważniejsza jest prawda sceniczna

 
Elbląg, Najważniejsza jest prawda sceniczna
(fot. Witold Sadowski)
Rek

Przedstawienia teatralne, występy wokalno-taneczne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, wystawy obrazów - taką dawkę artystycznych doznań dostarczyły nam ósme Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Zobacz fotoreportaż.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne od lat pokazują, że sztuka jest dla osób niepełnosprawnych najlepszą formą terapii, a także doskonałym sposobem integracji z pełnosprawnymi. Dziś (21 listopada) w CSE „Światowid” popis swoich umiejętności dały zespoły taneczne, wokalne i teatralne z Polski i zagranicy. - Bardzo cenimy sobie występowanie właśnie w Elblągu – mówi Monika Kazimierczyk, terapeutka i opiekunka grupy teatralnej „Kwiat polskiej młodzieży” z Ostródy. - Niedawno nasza grupa brała udział w projekcie historycznym. Okazało się to dużym wyzwaniem, ale także przygodą. Nigdy nie spodziewałam się, że będę sięgać po tematykę patriotyczną, ponieważ zawsze uważałam, że nie da się robić spektakli historycznych z tego względu, że aktor nie powinien grać czegoś, czego nie przeżył.
     Grupa ostródzka zaprezentowała dziś na scenie spektakl „Zapisani”, który powstał na bazie prawdziwych historii powstańców warszawskich. - Opraliśmy się na historiach ludzi młodych – mówi Monika Kazimierczyk. - Okazało się, że jest to aktorom bliskie, że dadzą radę, że chcą. Spektakl jest bardzo mocny, bardzo żywiołowy, pełen energii, ale i prawdy scenicznej. Dla mnie najważniejsze w pracy terapeutycznej jest całkowite zaufanie aktorom. Bardzo nie lubię wchodzenia terapeutów na scenę. Takie zachowanie świadczy o braku zaufania do aktorów. Przed chwilą miał miejsce taki właśnie spektakl, kiedy to cztery terapeutki odgrywały główne role, a młodzież była tylko tłem. Jest to tworzenie teatru tylko dla siebie, a na pierwszym planie powinni być przede wszystkim aktorzy, którzy potrzebują terapii.
     W skład grypy teatralnej „Kwiat polskiej młodzieży” wchodzą osoby pełno- i niepełnosprawne. Jednak to te drugie wiodą prym w grupie. - Najcenniejsze jest dla mnie to, że podczas naszych prób to nie osoby pełnosprawne były liderami na scenie, a właśnie osoby niepełnosprawne dawały wskazówki młodzieży o zasadach teatru, o ruchu scenicznym, o geście, o słowie – mówi terapeutka. - To było najcenniejsze, bo po raz kolejny zostały przełamane bariery i stereotypy. Nieważne są dla mnie potknięcia na scenie, niedoskonałości. One są dla mnie właśnie atutem. Spektakl wtedy żyje. Nie musi być wszystko synchronizowane. Przed chwilą wystąpiła też grupa elbląska „Hipnoza” i było wtedy tyle wspaniałej zabawy! Aktorzy po prostu żyli na tej scenie! I to nic, że było nierówno czy nieczysto, ale oni mieli taką frajdę, że są na scenie, że tańczą. Ja się ubawiłam, uśmiałam. I właśnie o to chodzi, bo to była ta prawda sceniczna.
     Z wielkim entuzjazmem o swoich przygotowaniach do spektaklu opowiadali sami aktorzy. - Nasze nastawienie jest pozytywne i pozytywny też jest sam przekaz o powstaniu warszawskim – mówi Bartek, który w przedstawieniu gra gestapowca. – Uwielbiam być na scenie. Gdy gram, wczuwam się w rolę i staram się grać emocjami.

  (fot. WS)
(fot. WS)

- Temat jest poważny i może trochę kontrowersyjny, ale mam nadzieję, że widzom się spodoba – mówi jeden z aktorów, Paweł. - Jest to dla nas nowe wyzwanie, bo po raz pierwszy gramy role mówione. Do tej pory pracowaliśmy mimiką i gestami. Mówimy nawet po niemiecku. Dzięki naszej sztuce przełamujemy bariery i stereotypy.
     - Gram w powstaniu rolę Halszki – mówi z dumą Natalia. - Nie mam tremy, mam pozytywne nastawienie i jestem bardzo szczęśliwa.
     Podczas tegorocznych Spotkań nie zabrakło także zagranicznych akcentów. - Damy dziś pokaz naszych narodowych tańców – mówi Olga z zespołu choreograficznego DIVO z Kaliningradu. - Zatańczymy też taniec klasyczny. Jako zespół występujemy na różnych festiwalach, bierzemy udział w konkursach nie tylko w Rosji, ale też w Polsce czy na Litwie.
     Jutro (22 listopada) ostatni dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. W programie występ teatru społecznego „Biuro Rzeczy Osobistych”, warsztaty muzyczne dla terapeutów, blok warsztatowy, happening plastyczny oraz wernisaż wystawy prac uczestników Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Impresje”.
     


     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym 8. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • to jest fotoreportaż? Cały dzień trwały różne występy, a w galerii tylko kilka fotek? Patronat medialny? Dla mnie jako uczestnika - wstyd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Magdalena123456(2014-11-21)
 • A Magdalena leków nie wzięła? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  parach(2014-11-21)
 • jak zawsze niepełnosprawni (znam z obdukcji w temacie głusi) proszą sie o poklask a są zamkniętym środowiskiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  znajomek(2014-11-22)
 • "Najważniejsza jest prawda sceniczna", nalezy dopisac dla kogo, dla aktora. A dwa ile jest prawdy tej prawdziwej w prawdzie scenicznej czyli nieprawdziwej - bo cząstkowej ktora jest tylko wycinkiem rzeczywistosci czyli poczesci prawdy. XD mozg rozjechany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kulturaprzezduzeK(2014-11-22)
 • Brawo pani teresko glowa do gory jest wspaniale ciesze sie ze tu jestem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  kkuku(2014-11-22)
 • prawda sceniczna obrazem czego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  znajomek(2014-11-23)
 • z 2 dni przepełnionych spektaklami, warsztatami, koncertami i innymi wydarzeniami jedna z najlepszych elbląskich gazet internetowych jest w stanie dodać tylko 16 zdjęć? Chyba coś jest nie tak. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  uczestnik(2014-11-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Henko
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary przeciwsłoneczne BMW
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku