Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nielegalne biznesy, ryzykowne związki

 
Elbląg, Nielegalne biznesy, ryzykowne związki nadkom. Marek Cieślak z KMP w Elblągu (fot. Anna Dembińska)
Rek

Handel ludźmi to trzeci – po broni i narkotykach – najbardziej dochodowy, nielegalny biznes na świecie. Zyski liczy się w dziesiątkach miliardów dolarów rocznie. Polska jest pod tym względem krajem bezpiecznym. Kwitnie, co najwyżej, „seks przydrożny”, do którego i tak nikt przyznać się nie chce. Jednak czujności nigdy dość i o tym mówił podczas dzisiejszej (19 maja) konferencji pn. „Niebezpieczne związki” nadkom. Marek Cieślak z KMP w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć.

Konferencję zorganizowała Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowski, by – jak zapowiedziała dyrektor Bożena Konkol – poruszyć tematy niezwykle ważne, dotykające nas bardzo blisko. Było więc o seksie w życiu człowieka, a dokładniej o tym, jak budować zdrowe związki, oparte na bliskości i partnerstwie. A z drugiej strony, o tym, jakie zagrożenie niosą związki niebezpieczne, czyli przypadkowe kontakty seksualne, ale również relacje, które nie są oparte na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu. Sfery intymnej dotykała psycholog Bożena Ziółkowska.
     O cenie życia ludzkiego mówił z kolei mówił nadkom. Marek Cieślak z KMP w Elblągu: - Handel ludźmi to trzeci – po broni i narkotykach – najbardziej dochodowy, nielegalny biznes na świecie. Mówimy tu o zyskach rzędu 30-40 mld dolarów rocznie – wskazywał policjant. - Za tym kryją się setki tysięcy ludzi – dzieci, kobiet i mężczyzn - którzy są wykorzystywani. To typowe współczesne niewolnictwo.
     - W Elblągu się z tym problemem nie spotykamy – zaznaczył nadkom. Cieślak – ale w Polsce już tak, choć związane jest to głównie z wykorzystywaniem kobiet, kwitnie tzw. przydrożny biznes. Rzadziej dotyczy on Polek, częściej obywatelek zza wschodniej granicy. Komenda Główna Policji podaje, że w roku 2013 prowadzono w kraju 160-180 postępowań w tego typu sprawach. Tendencja jest zniżkowa, aczkolwiek tego typu proceder jest bardzo trudny do udowodnienia. Nie chcą się do tego przyznać ani ci, którzy taki biznes organizują, ani ci, którzy w nim uczestniczą.
     Jak przyznaje policjant, Polska jest krajem tranzytowym, przez który na Zachód transportowani są współcześni niewolnicy. Za handel ludźmi grozi kara od 3 lat więzienia. Górna granica nie jest określona.
     Podczas dzisiejszej konferencji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, poruszany był również problem depresji i prób samobójczych. Głos w tej sprawie zabrał dr Lech Gadecki, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii.
     W holu ratusza dyżur ekspercki pełnili specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Swoje umiejętności prezentowali również uczniowie Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej.
     A jutro druga odsłona prezentacji „Medyka”. W siedzibie szkoły przy ul. Saperów mowa będzie m.in. o cyberprzemocy i o zdrowiu psychicznym. Początek o godz. 10.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem