UWAGA!

Niepełnosprawni nadają TON

 Elbląg, Niepełnosprawni nadają TON
(fot. RG)

Na co dzień ich nie widzimy albo też nie chcemy zauważać. Ale oni są i nie chcą być izolowani. Dzisiaj osoby niepełnosprawne przeszły przez centrum Elbląga, inaugurując obchody tygodnia poświęconego ich prawom.

To już tradycja, że Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Elblągu rozpoczyna przemarsz. W tym roku trasa była stosunkowo krótka: od parku Planty pod Ratusz Staromiejski.
       - Przede wszystkim chcemy zaakcentować obecność osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie oraz zasygnalizować rozpoczęcie obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Elblągu – mówiła Beata Wrzosek z Elbląskiej rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, organizatora Tygodnia.
       Główne obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych rozpoczną się w niedzielę 28 maja festynem w Bażantarni (przy wiacie Margitka, w godz. 11-16. Będzie można na niego dojechać specjalnymi autobusami niskopodłogowymi, które będą odjeżdżać z parkingu przy ul. Karowej o godz. 10 i 10.45 (powrót z Bażantarni o 16.15 i 16.45).
       Tydzień Osób Niepełnosprawnych ma zwrócić uwagę na problemy osób z niepełnosprawnościami. Problemów, które dla osób „pełnosprawnych” są niewidoczne. - Kluczowe są problemy dnia codziennego. Największa bariera jest ta mentalna i temu również służy dzisiejszy przemarsz. Każde inne bariery powolutku są niwelowane. Mentalna również: inaczej było przecież 20 lat temu, a inaczej jest teraz – mówiła Beata Wrzosek.
       - Potrzebujemy mieszkań treningowych, więcej pracy dla osób niepełnosprawnych np. w zakładach pracy chronionej i likwidacji barier architektonicznych. Mam kolegę na wózku, niektóre sprawy są dla niego bardzo uciążliwe np. wysokie krawężniki – dodał Paweł Rydelek, jeden z uczestników przemarszu.

  Elbląg, Niepełnosprawni nadają TON
(fot. RG)


       Punktualnie o 11 osoby niepełnosprawne wraz z przedszkolakami i uczniami Zespołu Szkół Technicznych pomaszerowały w kierunku Starego Miasta. „Osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy” - napis na jednym z transparentów najlepiej oddaje intencje organizatorów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. - Osoby z niepełnosprawnością w coraz większym stopniu chcą być integralną częścią społeczności. Nie chcą się izolować – mówiła Beata Wrzosek.
      
       O pozostałych imprezach TON przeczytasz tutaj.
      
      

Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • CH OGRODY kompletnie nie dostosowane do osób niepelnisprawnych a szczególnie dla niewidomych. A to już nie klienci,tylko odpad genetyczny?
  • Pani Beata Wrzosek to wspaniała osoba, otacza ludzi niesamowicie pozytywną energią. Pomoc jakę otrzymujemy jest BEZCENNA dzięki mądrości i ogromnej wiedzy. MA PANI Z SOBIE TO COŚ, CZEGO INNI NIGDY MIEĆ NIE BĘDĄ. Dziękuję z całego serca.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    3
    PODZIĘKOWANIE(2017-05-25)
  • Żenada... Darujcie sobie taki TON, przecież to jest mydlenie oczu. Moglibyście zaproponować np. wejście na basen za złotówkę chociaż przez jeden dzień w roku, wejście do kina za pół ceny albo darmowe przejazdy komunikacją miejską przez te kilka dni. Poza tym całym piknikiem nic nie ma w programie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    2
    Leszcz(2017-05-25)
  • jest wspaniała!!!!! w urzędzie miejskim pani b. wrzosek już dawno powinna być radną. zna problemy ludzi jak nikt, jest wspaniałym psychologiem!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    6
    sukces(2017-05-25)
  • Życzę sukcesów Super Kobieta, ,, ,, PETARDA w DZIAŁANIU, ,, ,,
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    4
    oooooooooooooooooooooooooooooo(2017-05-25)
  • Na poczcie ulica kajki jest znak dla niepełnosprawnych ale bez kolejki niechcą załatwić każą pytac o zgodę ludzi z kolejki
  • To dlaczego "funkcjonariusze" Elbląskiej Straży Miejskiej nękają osobo niepełnosprawne?!
  • bardzo dobrze, że się o tym mówi. Przyzwyczajajmy się, że są wśród nas osoby bezbronne, bez beemek, bez kawasaki, że nie są niebezpieczni. Żadna z nich nie zasuwa Harlejem po naszych ulicach. Podajcie im k. .. czasami rękę.
Reklama