Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oby nowych koleżanek było jak najmniej

 
Elbląg, Oby nowych koleżanek było jak najmniej Aktorka i Amazonka Anna Iwasiuta-Dudek w przejmującym monodramie "Bóg jest kobietą o jednej piersi" (fot. AD)
Rek

Na sali słychać ożywione rozmowy i śmiech. Tu ktoś kogoś przytuli, tam pocałuje w policzek lub życzliwie poklepie po ramieniu. Nie ma słowa o cierpieniu, o słabości, bo pod modnie skrojonymi garsonkami i sukienkami kryją się waleczne i silne kobiety. Amazonki. Elbląskie, świętują dziś 20-lecie swojej działalności. Zobacz zdjęcia.

Świetnie czują się w swoim towarzystwie. Wspierają w trudnych chwilach, razem rehabilitują ciało i duszę. Jest ich ponad setka, a przez 20 lat z pomocy stowarzyszenia skorzystało ok. 650 pań. Czego życzą sobie z okazji jubileuszu te, które traumę raka zostawiły już za sobą: - Żebyśmy miały jak najmniej nowych koleżanek, a my – żyły długo i szczęśliwie – mówi Elżbieta Lemańczyk – 20 lat od operacji.
     20 lat temu panie nie patrzyły daleko w przyszłość: - Na początku, kiedy tworzyłyśmy stowarzyszenie, nie myślałyśmy o 20-leciu – przyznaje Alicja Tomczyk, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. - Wtedy myślało się o miesiącach... przeżycia. - A tu niespodzianka od losu (uśmiech). 20 lat temu wstyd było mówić o chorobie – wspomina - w myśl zasady: jak się nie mówi to nic nie będzie. Ale między innymi dzięki naszej pracy zwiększyła się świadomość raka piersi, choć kobiety nadal bardzo boją się tej choroby i to tabu trzeba przełamywać.
     Amazonki prowadzą akcje profilaktyczne w szkołach, spotykają się z różnymi grupami wiekowymi elblążanek. Na pogadanki zapraszają lekarzy. Jednak głównie pracują dla siebie.
     - Wspieramy się, rehabilitujemy – w sposób fizyczny i psychiczny – opowiada Alicja Tomczyk. - Najtrudniej jest z psychiką, bo tu potrzeba różnych sposobów, by pokonać traumę choroby.
     Amazonki to kobiety walczące, silne i zdeterminowane.
     - Ja już te dramatyczne chwile zapomniałam, ale dziewczyny, które przychodzą do nas teraz, potrzebują wsparcia i pomocy – mówi Zofia Cebula, Amazonka od 28 lat.
     - Dobrze, że świadomość jest coraz większa, dziewczyny, które do nas przychodzą wiedzą, czego chcą – dodaje Urszula Szulc, 18 lat od operacji.
     Wiele się zmieniło w medycynie.

  Jak jubileusz to musi być i tort (fot. AD) Jak jubileusz to musi być i tort (fot. AD)

- Zmienił się sposób leczenia raka piersi, nie jest już tak bardzo inwazyjny i nie daje takich ubocznych skutków, jak wcześniej. Niemniej rak to duży problem, przede wszystkim psychiczny – podkreśla Alicja Tomczyk.
     O tym, jak wielką traumą dla kobiety jest wiadomość o raku, leczenie, mastektomia mówi przejmujący monodram "Bóg jest kobietą o jednej piersi" Anny Iwasiuty-Dudek. Aktorka (przed laty związana z elbląskim teatrem) jest Amazonką, a na scenie mówi o własnych doświadczeniach. Towarzyszy jej mąż – na scenie jako akompaniator, w życiu – opoka.
     - Zrezygnowaliśmy z wykładu psychoonkologicznego na rzecz spektaklu, który mówi o problemach, przez które kobiety przechodzą – wyjaśnia Alicja Tomczyk. - Chcemy, by także lekarze zrozumieli, jak my przez to przechodzimy, ile jest w nas niepewności i zahamowań.
     Dzisiejsza (8 września) uroczystość związana z jubileuszem 20-lecia działalności elbląskich Amazonek odbyła się w Ratuszu Staromiejskim. Panie miały okazję podziękować za okazaną pomoc i wsparcie.
     - Przyznałyśmy wyróżnienia "Przyjaciel od piersi". To ogólnoświatowy tytuł nadawany tym osobom, które najbardziej nas wspierają w różnych przedsięwzięciach – wyjaśniła szefowa elbląskich Amazonek.
     Na liście wyróżnionych znalazły się m.in. Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz Bożena Ruszkowska, szefowa WOPR.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 4
AMK Kuchnia 12
AMK Szkło ozdobne 7
AMK Kuchnia 4