Wtorek 21-05-2019, imieniny Wiktora, Jana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ocalić od zapomnienia

 
Elbląg, Ocalić od zapomnienia
Dziś posadzono dąb poświęcony Lucjanowi Fluderskiemu (fot. Anna Dembińska)

Dzisiaj (25 kwietnia) przy Zespole Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu został posadzony dąb upamiętniający Lucjana Fluderskiego, lekarza 77 lat temu zamordowanego w obozie w Charkowie. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Uroczystość rozpoczęła się pantomimą w wykonaniu uczniów szkoły, która w wymowny sposób przedstawiła to, jak wyglądała egzekucja żołnierzy w Katyniu, Charkowie czy Ostaszkowie. Podczas apelu został odśpiewany hymn narodowy oraz pieśń „O Panie, któryś jest na niebie”. Był też czas na modlitwę. Wśród gości znaleźli się m.in.: Zygmunt Tucholski, zastępca wójta gminy Elbląg, Beata Orzech, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego, Jolanta Parasiak z Niepublicznego Przedszkola Katolickiego im. Franciszki Siedliskiej oraz Ryszard Sieniuć, przewodniczący rady rodziców.
     Lucjan Fluderski urodził się w 1902 roku w Giżycach koło Kalisza. Chciał pomagać ludziom i swoim najbliższym, dlatego został lekarzem. W 1930 roku uzyskał doktorat medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. W 1939 roku trafił do wojska, a w 1940 został internowany i osadzony w Charkowie. Zginął w wieku 38 lat. Osierocił dwie córki, 7-letnią Alinę i roczną Marię.
     - W 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Niemcy napadli na Polskę 1 września, a 17 września na nasz kraj ze wschodu napadł Związek Radziecki. Było to porozumienie Hitlera i Stalina tzw. pakt Ribbentrop–Mołotow, który miał na celu zniszczenie Polski, by ta przestała istnieć, i by ten hymn narodowy, który dziś wyśpiewaliśmy nigdy więcej nie wybrzmiał - mówiła nauczycielka historii, Maria Kubacka. - Pamięć o naszym dzisiejszym bohaterze i o ponad 21 tysiącach zamordowanych miała zginąć i zginęła na długie lata. Pozostała tylko w sercach tych, którym nawet w powojennej Polsce, nie można było opłakiwać ofiar, aż przyszedł czas wolności i w końcu można było mówić o grobach katyńskich – kontynuowała. - W 2010 roku Stowarzyszenie Parafiada, które zostało powołane przez pijarów warszawskich, podjęło decyzję, aby każdemu – niegdyś zapomnianemu nazwisku – posadzić jeden dąb – wyjaśniała Maria Kubacka.

  (fot. AD)
(fot. AD)


     Po uroczystym apelu, nastąpiło posadzenie dębu przy tablicy upamiętniającej bohatera - Lucjana Fluderskiego. Dąb posadzili przedstawiciele harcerzy – Jeremiasz i Grzegorz.
     - 77 lat temu - 24 kwietnia, pan Lucjan wysłał ostatni list z obozu, a ponieważ praktyka była taka, że żołnierze internowani codziennie pisali listy do swoich rodzin, to możemy przypuszczać, że 25 kwietnia została wykonana egzekucja na Lucjanie Fluderskim. Dlatego dzisiaj – jako symbol jego życia – sadzimy ten dąb, aby pamięć o nim przetrwała w naszych sercach i w sercach społeczności szkolnej, tak długo, jak ten dąb będzie rósł. Myślę więc, że pamięć o Lucjanie Fluderskim będzie trwała na wieki – dodała Maria Kubacka na koniec uroczystości.

Agnieszka Pawowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • biedne dzieci. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2017-04-25)
 • W Katyniu zastrzelono 19 000 oficerów, a na Kresach wymordowali jak zwierzeta upowcy ukraińscy 200 000 starców, kobiet i dzieci nawet w kościołach podczas nabożeństw. .. .. Ciągle tylko Katyń bo rosyjskie NKWD, a nigdy Kresy bo mordowało UPA ukraińskie? Czy w tej szkole cokolwiek się mówi o zbrodniach UPA?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 1
  klmn(2017-04-25)
 • Brawo klmn! Wyrazy uznania za wytrwałość w głoszeniu prawdy na temat Wołynia. Przykre, że nie dociera ona do obecnie rządzących. Brak ich reakcji na jawnie antypolskie zachowania neobanderowców, może w przyszłości zaowocować powtórką z historii. Nasuwa się pytanie, czy ci młodzi ludzie, z katolickiej przecież szkoły są edukowani i na ten temat, czy też i w tej szkole kwestia ta jest pomijana milczeniem czyli spychana w otchłań niepamięci. Jeśli to drugie, to znaczy to tyle, że również i w katolickiej szkole młodzież edukowana jest za pomocą półprawd, przemilczeń niewygodnych tematów czyli indoktrynowana jest kolejną wersją starych kłamstw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  JacekBoki(2017-04-25)
 • Bilans II Wojny Światowej - straty Polaków : Niemcy 3 ż jesteśmyiliony 28 tysięcy; ZSRR razem z Katyniem, Miednoje, Starobielskiem, Charkowem i zsyłkami po wojnie ca. 300 tysięcy, UPA i inne bandy ukraińskie ca 250 tysięcy. Podsumowanie : Niemcom wybaczyliśmy, Rosji nie lubimy, rząd wręcz nienawidzi, a Ukraińców wprowadzamy do Europy. .. A przecież jesteśmy Słowianami, a nie Germanami ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2017-04-25)
 • W tej szkole JESTEŚMY uczeni wszystkiego, nie pomija się niczego. W NASZEJ szkole nic nie jest zatajane. Nauczyciele nic nie próbują utajnić przed uczniami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 6
  gasd(2017-04-25)
 • W imieniu wszystkich, którzy stracili bliskich podczas wojen i z szacunku do żyjących, proszę o opanowanie i szacunek w komentowaniu tematu. Dziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2017-04-25)
 • Biedna to jest twoja matka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  Nick(2017-04-25)
 • ,, Prawdy smoleńskiej, ,też Was uczą w tej szkole?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 10
  (2017-04-25)
 • @klmn - Mówi się i to całkiem dużo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 4
  Ktoś(2017-04-25)
 • Tam stało ładne drzewo które wycięto i wykopano korzenie wystarczyło je poświęcić bo nyło ładne ale cóż bo dąb w tym miejscu to chyba delikatnie mówiąc niebardzo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-04-25)
 • Pamiętamy!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-04-25)
 • "Na Mierzei i Żuławach myślą nad rewitalizacją i odtworzeniem zlikwidowanych linii kolejki wąskotorowej do Krynicy Morskiej i do Ostaszewa i Nowego Stawu a u nas nic się nie dzieje. Kolej Nadzalewowa aż się prosi o przywrócenie. Turyści z całej Europy będą jeździć i zwiedzać po przypłynięciu jachtami z Morza Bałtyckiego na Zalew Wiślany przez Kanał-Przekop. Mierzeja będzie kasować a druga strona Zalewu Wiślanego - w czarnej d. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  (2017-04-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex M9 Strong
Clinex Dispersion Soft
Pieczątki Firmowe
Płyn do mycia i dezynfekcji