Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Budowa hali na Modrzewinie Budowa hali na Modrzewinie

One nie boją się pobrudzić

 
Elbląg, One nie boją się pobrudzić Panie nie tylko otrzymały dyplomy i pamiątkowe zdjęcia, ale złożyły również ślubowanie i musiały zatańczyć w rytm "Kolorowych kredek" (fot. AD)
Rek

Na świat musi umieć spojrzeć oczami dziecka i nie bać się tego, że pobrudzą się ręce, a krótką spódniczkę zostawić w domu – opiekowanie się dzieckiem to trudna sprawa i wymaga całego zestawu cech, które pozwolą dobrze wykonywać ten zawód. Wiedzą o tym panie, które jako pierwsze w Elblągu stały się wykwalifikowanymi opiekunkami dzięcięcymi. Zobacz więcej zdjęć.

Mają zawód i szanse na rynku pracy
     Dużo krzyczy, ślini się i wymaga nieustannej uwagi. Jednocześnie jest ciekawe świata, zazwyczaj bardzo szczere i potrafi się szeroko uśmiechać. Dziecko to duża odpowiedzialność i jeszcze więcej pracy, wiedzą o tym wszyscy rodzice, ale i ci, którzy z maluchami pracują. Mimo to popularność kierunków pedagogicznych nie słabnie, wręcz przeciwnie, otwierane są nowe. W Elblągu po raz pierwszy mury Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej opuściły absolwentki kierunku opiekunka dziecięca. Z 37 osób (w gronie uczniów był jeden pan) zostało 18 pań i to właśnie one przez dwa lata uczyły się wszystkiego o małym człowieku. Wczoraj (16 stycznia) uroczyście odebrały dyplomy i...smoczki, które są symbolem ich zawodu.
     - Osoby, które kończą ten kierunek otrzymują zawód, który uprawnia do pracy w żłobkach oraz pozwala na otwarcie własnych mini przedszkoli, gdzie kilkoro dzieci może przebywać pod ich opieką. To duża szansa na rynku pracy – mówiła Barbara Konkol, dyrektorka szkoły. - Myślę, że przepisy, które obecnie obowiązują troszeczkę utrudniają taką samodzielną działalność, ale to nie jest tak, że nie da rady tego zrobić. Wręcz przeciwnie, wszystko jest możliwe.
     Oprócz tego panie będą mogły pracować w żłobkach, przedszkolach, domach małego dziecka, sanatoriach, dziecięcych, placówkach opiekuńczo- wychowawczych czy środowiskowym domu dziecka.
     
     Długie paznokcie? Raczej nie
     Nie każdy nadaje się do pracy z dziećmi. Potrzebne jest wiele cech, które składają się na to, że dana osoba będzie dobrym opiekunem.
     - Taka osoba musi być spontaniczna, kreatywna oraz otwarta na wiedzę i własny rozwój. Poza tym musi umieć zejść do poziomu dziecka, a to bardzo trudna rzecz. Nie każdy to potrafi, co praktycznie widać od razu, chociażby po tym, jak ktoś przychodzi ubrany do pracy. Jeżeli opiekunka ma długie paznokcie i krótką spódniczkę to proszę mi wierzyć, to nie jest osoba, która będzie potrafiła zejść do tego poziomu – opowiadała Beata Wrzosek, która w szkole uczy m.in. na kierunku opiekunka dziecięca. – Trzeba również pamiętać o tym, że jeżeli pracuje się z dzieckiem to jest to związane z tym, że trzeba się będzie się pobrudzić. Dlaczego? Dlatego, że ono właśnie w ten sposób się uczy. Nie wystarczy mu o czymś opowiedzieć,dziecko musi wszystkiego dotknąć, polizać, posmakować. I tego nie można się tego bać, wręcz przeciwnie, trzeba sobie pozwolić na takie szaleństwo, wtedy daje to radość.
     Jak się okazuje w tym zawodzie nie liczy się wiek ani płeć.
     - Wiek opiekuna nie ma znaczenia, każdy okres życia ma swoje atuty. Mężczyźni też mogą dobrze się opiekować się dziećmi. I trochę szkoda, że kierunek nazywa się opiekunka dziecięca, bo to już w jakiś sposób ukierunkowuje i pokazuje, że panowie niekoniecznie mogą tak pracować – dodała Beata Wrzosek.
     
     Mamo, a Ty ciągle się uczysz!
     Wśród absolwentek znalazła się pani Czesława Chodara, która już piąty rok pracuje w żłobku. Przedtem zajmowała się czwórką swoich pociech.
     - Kiedyś inaczej wychowywało się dzieci, nie było jakiegoś wzorca, każdy był zdany na siebie. W moim przypadku było tak, że mało uwagi przywiązywałam się do wychowania dziecka, więcej do opieki. Uważałam, że to jest najważniejsze, a jak się okazuje wcale tak nie jest – opowiadała pani Czesława, absolwentka kierunku opiekunka dziecięca i opiekun medyczny. – Dlatego poszłam do szkoły, chciałam się rozwinąć, poznać o wiele więcej. Nie było łatwo, trzeba było się systematycznie uczyć, nie można było żadnego przedmiotu potraktować ulgowo. No i akurat tak się złożyło, że mój syn przygotowuje się do matury, więc też ma sporo nauki i mówił do mnie "Mamo, Ty nie przesadzasz? Ciągle się uczysz!" (śmiech), ale muszę powiedzieć dzieci są ze mnie dumne, że się odważyłam. A ja uważam, że na naukę nigdy nie jest za późno.
     
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna