Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Oni też chcą być traktowani jak dorośli

 
Elbląg, Oni też chcą być traktowani jak dorośli (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

O podmiotowym traktowaniu osób niepełnosprawnych, o ich prawie do autonomii, równego traktowania i dorosłości, a także stereotypach związanych z niepełnosprawnością intelektualną rozmawiano podczas dzisiejszej konferencji naukowej w PWSZ. Zorganizowało ją elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych zakłada, że "mają one równe prawa z innymi i są lub mogą być aktywnymi członkami społeczności, a nie jedynie odbiorcami wsparcia opieki społecznej czy biernym przedmiotem decyzji innych osób". Okazuje się jednak, że w naszym kraju teoria daleko mija się z praktyką i bardzo trudno jest w nim funkcjonować dorosłej osobie niepełnosprawnej.
     - W Polsce pomimo pozytywnych deklaracji na temat integracji osób niepełnosprawnych, na temat zapewnienia osobie niepełnosprawnej dobrych warunków funkcjonowania, mamy do czynienia z systemowym i społecznym upośledzeniem dorosłości - powiedział podczas konferencji prof. Amadeusz Krause.
     Podkreślił ponadto, że problem dorosłości osób niepełnosprawnych intelektualnie był przez lata pomijany i dopiero od niedawna jest obszarem badań pedagogiki specjalnej.
     - Ta dorosłość została odkryta całkowicie niedawno - dodał prelegent. - Nie mamy w Polsce tak naprawdę specjalności czy treści przygotowujących do pracy z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Nie ma "psychologii dorosłości", nie ma też odpowiednich przepisów wskazujących, jakie kwalifikacje powinna mieć osoba pracująca z takimi dorosłymi.
     Brak właściwej wiedzy dotyczącej stylu pracy z takimi dorosłymi to tylko jeden z problemów. Kolejnym jest, zdaniem naukowca, stygmatyzacja osób niepełnosprawnych umysłowo oraz pokutujący w Polsce pogląd, że miejsce osoby niepełnosprawnej jest przy rodzinie.
     - Zawsze przychodzi czas, żeby wyfrunąć z gniazda niezależnie od tego, czy człowiek jest pełno- czy niepełnosprawny - mówi naukowiec. - Dajmy im żyć swoim życiem, bo usamodzielnienie się dorosłego dziecka, także tego niepełnosprawnego intelektualnie, jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Jest to także związane z budowaniem autonomii i odpowiedzialnością. Musimy dać tym osobom prawo do dorosłości, a także pomóc im w konstruowaniu tego dorosłego świata, być ich partnerami.
     O prawie do usamodzielnienia się dorosłych osób niepełnosprawnych i ich integracji z pełnosprawnymi, prawie do godności, równości i wolności zgodnie z konstytucją mówiła dr Monika Zima-Parjaszewska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
     - Prawa człowieka są dla każdego takie same - mówiła prelegentka. - Osoba niepełnosprawna intelektualnie ma nie tylko prawo do edukacji, opieki społecznej, nie tylko do posiadania dachu nad głową czy do ochrony zdrowia, ale także do edukacji seksualnej, do zawierania związków małżeńskich czy udziału w wyborach. Każdy człowiek ma prawo do godności i nikt mu tej godności nie może zabrać. Nikt z żadnego powodu w Polsce nie może być dyskryminowany.
     Zwieńczeniem konferencji, która odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu było wystąpienie cierpiącego na nieuleczalną chorobę genetyczną Kacpra Hefta, autora książki pt. „Anderstend. Aby coś zmienić, trzeba najpierw to coś zrozumieć", który opowiedział o doświadczeniach osoby niepełnosprawnej, o życiu w polskich realiach i o tym, co przeciętny polski niepełnosprawny robi źle.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jedno z praw podstawowych czlowieka to prawo do edukacji seksualnej? Czy to takie wazne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 6
  ilonaa(2015-12-02)
 • O sprawach osób niepełnosprawnych mówi się ostatnio coraz więcej, o prawach i potrzebach osób niepełnosprawnych intelektualnie bardzo mało, a temat jest bardzo ważny nie tylko dla nich, ale szczególnie dla ich rodzin, na których spoczywa odpowiedzialność za losy tych osób. Im więcej wiedzy na takie tematy, tym większa świadomość i otworzenie się na nowe możliwości. Sama mam dorastające niepełnosprawne intelektualnie dziecko i jego przyszłość spędza mi sen z oczu. Z chęcią uczestniczyłabym z takim wydarzeniu ale niestety nie było ono chyba nagłośnione, jak inne podobne w mieście. A szkoda bo pewnie sporo osób boryka się z tym tematem. Apeluje do osób organizujących takie wydarzenia o informowanie o nich, Są przecież placówki, do których uczęszczają nasze dzieci, a przecież wszystkie dzieci nasze są nie ważne czy ze Stowarzyszenia czy z OSW
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-12-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z architekturą
Fototapety z jachtami
Fototapety do łazienki
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost