Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Osoby starsze muszą zadbać o swoje interesy!

Elbląg, Osoby starsze muszą zadbać o swoje interesy! Stanisław Puchalski, rzecznik osób starszych, poddał pod dyskusje kwestię dotyczącą miejsca osób w wieku poprodukcyjnym w świecie gospodarki i biznesu (fot. AD)
Rek

W poniedziałek (25 października) w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Toruńskiej odbyła się debata nad utworzeniem w Elblągu Towarzystwa Geriatrycznego. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele elbląskiego biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych.

Geriatria jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami wieku podeszłego. Znana również pod nazwą medycyny wieku podeszłego, jest niestety w naszym kraju dziedziną niepopularną. Źródła podają, że w Polsce wyspecjalizowanych jest zaledwie 174 geriatrów (stan na lipiec 2007). W samym Elblągu zatrudnionych jest dwóch lekarzy tej specjalizacji. Na wczorajszym spotkaniu debatowano więc nad utworzeniem Towarzystwa Geriatrycznego, mającego zajmować się analizą potrzeb osób starszych w naszym mieście.
     - Musimy myśleć o przyszłości osób starszych, więc głównym celem spotkania powinno być utworzenie Towarzystwa Geriatrycznego, które zrobiłoby analizę potrzeb w zakresie opieki nad osobami starszymi w aspekcie medycznym i społecznym – powiedziała Anna Szyszka, która przez długie lata kierowała Wojewódzkim Zespołem Pomocy Społecznej w Elblągu.
     Prowadzący spotkanie Stanisław Puchalski, rzecznik osób starszych, poddał pod dyskusję ważną kwestię dotyczącą miejsca osób w wieku poprodukcyjnym w świecie gospodarki i biznesu.
     - Czy istnieje w świecie gospodarki i biznesu miejsce dla osób w wieku poprodukcyjnym, dla ludzi, którzy nie chcą spocząć na laurach, a którzy nadal chcą być aktywni, nadal chcą się rozwijać i pracować? Dla ludzi mających duże doświadczenie, reprezentujących często inne wartości niż ludzie młodzi? Moim zdaniem potencjał takich ludzi, a w szczególności ich doświadczenie należy wykorzystać! – apelował.
     Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski podkreślił, że sprawy ludzi starszych są często spychane na margines: – Jest taka mądra sentencja dotycząca ludzi starszych: “Starszy człowiek siedząc widzi więcej niż młody stojąc”. Prawo Unii Europejskiej zakazuje segregacji pod wieloma względami. - kontynuował - Jednym z tych zakazów jest zakaz segregacji pod względem wieku. Każdy człowiek i ten najmłodszy i ten najstarszy ma identyczne prawa. Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że często spotykam się szczególnie w środowiskach młodych biznesmenów z tym, że poszukują oni pracowników w określonym (młodym) wieku. Nagminnym zjawiskiem jest również ograniczanie ludziom starszym ich praw konstytucyjnych. Jeśli idzie o poddaną pod dyskusję sprawę utworzenia Towarzystwa Geriatrycznego, to trzeba przyznać, że w Polsce geriatria w zasadzie nie istnieje: brakuje specjalistów, nie ma oddziałów geriatrycznych w szpitalach. Wiadomym jest, że choroby wieku podeszłego są specyficzne, dlatego zasadnym byłoby powołanie takich oddziałów w szpitalach. - po czym dodał: – Po pierwsze rządzący powinni zabiegać o to, żeby ludzie starsi mogli w pełni korzystać ze swoich praw obywatelskich i honorowych. Po drugie każdy (a w tym osoby starsze) powinien mieć prawo do wykonywania władzy publicznej, swojego zawodu, do realizowania samego siebie. Po wtóre nie wolno tolerować jakiejkolwiek segregacji, szczególnie segregacji ze względu na wiek. Wszyscy są równi wobec prawa.

 


– Jest w Elblągu kilkanaście podmiotów skupiających seniorów. - powiedział Arkadiusz Jachimowicz, przewodniczący Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. - Niestety, nie ma takiej organizacji, która działałaby przede wszystkim na rzecz seniorów, organizacji lobbystycznej, organizacji rzeczniczej Dlatego taka organizacja jest jak najbardziej potrzebna. Osoby starsze muszą zadbać o swoje interesy.
     Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, kandydat na prezydenta Elbląga, Grzegorz Nowaczyk podkreślił, że osoby starsze powinny mieć poczucie, że są potrzebne w naszym mieście. Podkreślił również, że powinny mieć one w hierarchii samorządowej swojego przedstawiciela, który i na tym szczeblu reprezentowałby ich interesy.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • w koncu doczeklismy sie spokojnej starosci przy suchym chlebie i zupy z kosci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tandeta(2010-10-26)
 • Szkoda, że to tylko typowe spotkanie przedwyborcze, z którego nic nie wyniknie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zbik(2010-10-26)
 • Tak, to PRAWDA !Nie tylko w Elblągu ale i calej Polsce kreuje się spoleczeństwo "zdrowe, piękne i bogate ". Ludzie starsi, nie koniecznie emeryci, ale Ci po 40stce, 50siatce, są NIEPOTZREBNI. .I taka jest "politykapaństw aopiekuńczego ", który propaguje "ukrytą eutanazję ".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-26)
 • Jesteś starszym człowiekiem; dbaj sam o siebie. Państwo Ci NIE POMOZE, a jeszcze zabierze to co masz !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2010-10-26)
 • Czy Toruńska zaczyna przyjmować pacjentów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-26)
 • Vo z budynkami po hospicjum przy Chopina ?Jeden stoi juz pusty i "zaczyna straszyć ", w drugim jeszcze są pacjenci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-26)
 • Kto był organizatorem spotkania ? Czy aby to nie następny hit wyborczy. Tak nawiasem teraz sobie przypomniał Pan Jachimowicz czego nie ma w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  z polski(2010-10-26)
 • Fajny tytuł - w głównej mierze dotyczy mężczyzn. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-26)
 • Mam pytanie czy prowadzący te spotkanie zainteresował się kiedykolwiek tymi pracownikami którzy swego czasu pracowali w Meblarskiej Spółdzielni z ul. Warszawskiej, którą to spółdzielnią wówczas on kierował i w bardzo krótkim czasie swoimi nieudolnymi działaniami doprowadził do bankructwa i upadłości. Może na te pytanie zechce odpowiedzieć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lakiernik(2010-10-26)
 • starsi ludzie jak są sprawni na umyśle mogą liczyć na siebie a jak nie to mogą liczyć na innych że wyd. mają ich bez mydła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-27)
 • chory kraj i chora demokracja wystarczy spojrzeć jak w innych krajach urzędnicy i pracodawcy podchodzą do człowieka nie wspominając o zarobkach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprawka Szkolna
Plecaki i tornistry
Pieczątki Firmowe
Clinex Grill