UWAGA!

Patriotycznie w Fiszewie

 Elbląg, Fiszewo słynie z pozostałości po mennonitach i ewangelikach
Fiszewo słynie z pozostałości po mennonitach i ewangelikach (fot. mw)

Nowoczesny, na miarę dwudziestego pierwszego wieku, sposób świętowania niepodległości pokazali dziś mieszkańcy podelbląskiego Fiszewa. Były tradycyjne uroczystości pod obeliskiem ku czci powstańców listopadowych. Był też festyn, na którym społeczność ta pokazała, że jest dumna ze swojej wsi i jej historii.

- Wzywam Was, uczestników powstań narodowych, stańcie do apelu! – mówił Leszek Marcinkowski z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, współorganizator obchodów, który poprowadził uroczystości przy obelisku ku czci poległych powstańców listopadowych w Fiszewie.
       Potem było tradycyjnie i stereotypowo. Wieńce od władz i organizacji. Zapowiadały się takie same rutynowe obchody, jak kolejnych rocznic i świąt narodowych. Po złożeniu wieńców, przeczytaniu okolicznościowych listów od wojewody i marszałka, kilku słów od wójta Gronowa Elbląskiego - Marcina Ślęzaka - zebrani uformowali pochód i z pochodniami przemaszerowali pod ruiny kościoła w Fiszewie.
       - Józef Piłsudski mówił, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości – napisał Marian Podziewski, wojewoda warmińsko – mazurski w przesłanym liście.
       Na festynie, który odbył się po zakończeniu mszy św. pod ruinami kościoła zaprezentowano prezentację mulimedialną, pokazującą osiągnięcia mieszkańców Fiszewa w pielęgnowaniu historii wsi. Trzeba pamiętać, że historia Polski jest historią Fiszewa dopiero od 1945r. A 11 listopada 1918 r. mieszkańcy ówczesnego Fischau świętowali zakończenie Wielkiej Wojny. Odrodzona Polska nie interesowała ich zupełnie.
       Fiszewo w ciągu dwóch lat pozyskało 33 tys. zł, które przeznaczono na renowację miejscowych zabytków. Remontu doczekał się obelisk ku pamięci powstańców listopadowych, cmentarz przy ruinach kościoła i same ruiny.

  Elbląg, Patriotycznie w Fiszewie
fot. Sebastian Malicki

Uporządkowania doczekał się też cmentarz ewangelicko – mennonicki. Niejako przy okazji znaleziono zabytki sakralne. A sami mieszkańcy przegonili „dzikich” poszukiwaczy skarbów z terenu swojej miejscowości. Takie zwykłe, ciche działania są bardziej patriotyczne niż hałas i wielka pompa raz w roku. A Święto Niepodległości zupełnie niespodziewanie okazało się prawdziwym świętem mieszkańców wsi.
       Na uwagę zasługują też występy dzieci z gronowskich szkół, które zaprezentowały utwory patriotyczne. Mali artyści nauczyli się, że nie trzeba uczyć pieśni patriotycznych dla samej nauki, ale są one ważne dla społeczności lokalnej. Klasą samą w sobie był taniec z ogniem w wykonaniu Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego. Występ artystów wzbudził podziw fiszewskiej publiczności.
       W Fiszewie okazało się, że najważniejsze święto narodowe nie musi być celebracją czci poległych za „wolność waszą i naszą”. Jest świętem codziennych patriotów – mieszkańców Fiszewa.

Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • fajnie i gratuluję mieszkancom, jednak muszę z lekkim sarkazmem spytać, czy Ci mieszkańcy Fiszewa zorientowali sie już, że nie są w 1918 roku i że obecnie jesteśmy w Polsce? Pytam, bo mają pochodnie na zdjęciu ale ani jednej polskiej flagi
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    10
    aligator(2015-11-11)
  • ale mają bęben biało - czerwony
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    1
    bębniarz(2015-11-12)
  • Były biało-czerwone kotyliony i znaczki niepodległościowe. Panu aligatorowi dziękujemy za sarkazm. Myślę, że kotyliony i znaczki są lepszym pomysłem na pokazanie polskości niż papierowa flaga na kijku, która na deszczu zmoknie, zostanie porwana i zniszczona. Zapraszam do Warszawy. Proszę przejść dziś trasą marszu i pozbierać wszystkie strzępy polskiej flagi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    organizator(2015-11-12)
  • Brawo Fiszewo.
  • Każda nawet drobna sprawa zrobiona z potrzeby zwykłych ludzi jest warta zauważenia. Bez zadymy, nadęcia zauważyli iż coś się zmieniło. Własną pracą, tu i teraz. .. .Nie mają, ,stołków, ,władzy, . .. , ,korytek, ,z wielkimi poborami, bez unijnych dopłat i całego sztabu działaczy zrobili to z czego powinni być dumni. Pokazali, że to oni są zródłem wszystkich osiągnięć i nadzieja na lepsze jutro. Pozdrawiam Szanownych Mieszkańców Fiszewa. Życzę zdrowia, sił oraz nowych satysfakcji z pracy. Dla własnej rodziny i otoczenia.
  • pod ostatnim postem podpisuje się obydwoma rękami. Dokładnie.
  • Brawo Fiszewo !!! Miejscowość z ociśniętym znamieniem historii 1831 roku. A Elbląg ? Nie wie co i gdzie. Jak narazie kultywuje i odnawia niemieckie budowle :(
  • a jakie ma odnawiać ? bo na XVI wieczne rekonstrukcje to nas chyba nie stać ?
  • Tu nie flaga Polski jest najważniejsza, tylko pamięć o tym co za nami, o historii, o tych którzy walczyli za nasza wolność, a także chęć i siła walki o to co dziś mamy, walkę o poprawę wizerunku wsi i jej mieszkańców. Fiszewo niegdyś, a dokładnie kilka lat temu było niemalże zapomnianą, zaniedbaną wsią. Dziś zmiany jakie nastąpiły w tej miejscowości są godne uwagi i pochwały. Fiszewo spisało się na medal!!! :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    byłaFiszewianka(2015-11-12)
  • Aligatorze, jeśli nie podoba Ci się brak flagi Polski podczas tego święta zapraszam do Fiszewa za rok. Wówczas będziesz mógł oceniać. Tak jak wspomniał organizator, wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów pamiątkowe znaczki, część uczestników miała biał-czerwone kotyliony, ale to nie koniec patriotycznych symboli. Multimedialna prezentacja wyświetlana na ruinach kościoła była na biało-czerwonym tle symbolizującym flagę Polski. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje te czy inne wydarzenie. A to dlatego że, sam w życiu nic nie osiągnął. Trzeba przyznać, że ta mała wieś - Fiszewo, w ostatnich latach osiągnęła wiele! Raz jeszcze BRAWO FISZEWO!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    byłaFiszewianka(2015-11-12)
  • No no Fiszewo w tym roku się postarało. .. Szkoda tylko że znajdą się tacy jak "aligator" który nic innego nie robi tylko sędzi z d*** przed komputerem i hejci kogo tylko popadnie sama widziałam, ponieważ nie tylko ma uwagi do Fiszewskiego święt niepodległości ale w komentarzach pod elbląskim też ma wiele do powiedzenia. Mam tylko nadzieję że są wśród nas ludzie którzy mają swoje rozumy i docenią poświęcenie mieszkańców którzy nie mają setek tysięcy na organizowanie zwykłego przemarszu przez miasto tylko są na tyle kreatywny aby z ograniczonym funduszem przyciągnąć setki widzów i zorganizować pokazy pod ruinami. A elbląscy organizatorzy niech patrzą i zazdroszczą pomysłu. Ją mam tylko nadzieję że za rok również odbędzie się coś w tym rodzaju i mieszkańcy fiszewa nie stracą cierpliwości ale będą podążać dalej i organizować coraz to większe uroczystości. A mają pole do popisu ponieważ nawet Elbląg który jest kilkakrotnie od Fiszewa większy nie ma takich zabytków i można je fiszewiakom naprawdę tylko i wyłącznie zazdrościć. Dziękuje Fiszewa BRAWO oby tak dalej
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Dumny25(2015-11-12)
  • łał jaki wysyp hejtu w moją stronę - BRAWO FISZEWIACY;) bęben to macie. .. ale pusty :P Ps. organizatorze nie wiem z jakiej Warszawy się urwałeś ale wierz mi, że nikt z Marszu Niepodległości nie upuścił flagi narodowej, co więcej była tam jedna z największych flag, która jest ta mod lat bez uszczerbku, a teraz doszło do tego kilkunastometrowe godło (BO TAM PATRIOCI SĄ DUMNI Z BARW NARODOWYCH, Z BYCIA POLAKAMI, A WY KIM JESTEŚCIE, CZY NADAL POD ZABOREM PRUSKIM?) - pomyliły ci się marsze i daty, bo to w poprzednim roku na marszu komorowskiego właśnie bezczeszczono barwy narodowe zastępując je różowymi chorągiewkami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    5
    aligator(2015-11-13)
Reklama