Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Patroni nie będą zmieniani na siłę

 
Elbląg, Patroni nie będą zmieniani na siłę To rondo ma nosić nazwę NSZZ Solidarność (fot. Anna Dembińska)
Rek

Które rondo w Elblągu będzie nosić nazwę Liepaja, a które – NSZZ Solidarność? Kto zostanie patronem dwóch elbląskich szkół? Odpowiedzi na te pytania znają już członkowie komisji do sprawa nadawania nazw w Elblągu, ale radni decyzji jeszcze nie podjęli. Dlaczego?

W skład komisji do spraw nadawania nazw wchodzi czworo elbląskich radnych oraz troje historyków z naszego miasta. Rozpatrują wnioski dotyczące nazw ulic, placów czy instytucji, składane m.in. przez radnych, prezydenta, dyrektorów różnych placówek. Mieszkańcy swoje propozycje składają za pośrednictwem radnych - Są mieszkańcy, którzy chcieliby zmian, ale też są tacy, którzy boją się ich ze względu na przykład na konieczność wymiany dokumentów – mówi Małgorzata Adamowicz, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.
     Najwięcej emocji budzą nazwy kojarzące się z ustrojem „słusznie minionym”. Swojego patrona straci na przykład skwer im. Janka Krasickiego, potrzebna jest tylko uchwała Rady Miejskiej. Jeden z mieszkańców zwrócił się z wnioskiem o zmianę ulicy Braterstwa Broni, z kolei radna Maria Kosecka złożyła wniosek o zmianę ulicy kpt. Diaczenki na mjr. Łupaszki. - Decyzji jeszcze nie podjęliśmy - mówi o ostatniej sprawie Małgorzata Adamowicz.
     Kwestię nieodpowiednich nazw ulic rozstrzyga ustawa, która wejdzie w życie 1 lipca. Zgodnie z nią patroni ulic zasłużeni dla utrwalania „władzy ludowej” muszą zostać zmienieni. Które w Elblągu się zmienią? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest proste - na przykład patron jednej z ulic Ludwik Waryński, mimo że był założycielem Związku Komunistów Polskich „Proletaryat” żył w okresie, który ustawa o nazwach nie obejmuje.
     Radna Małgorzata Adamowicz zapewnia, że rewolucji na mapie miasta ma nie być. Członkowie komisji chcieliby, aby w przypadku zmiany nazwy organizować konsultacje społeczne, by nie narzucać mieszkańcom nowych patronów „na siłę”. W wielu przypadkach (np. ul. Obrońców Pokoju) wystarczy zmienić uzasadnienie uchwały nadającej patrona. - Tak, aby było wiadomo, że patronem ulicy są "prawdziwi" obrońcy pokoju, a nie komunistyczni - mówi dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
     Patronami elbląskich ulic mogą zostać osoby, instytucje zasłużone dla regionu lub Polski. W mieście obowiązują pewne zasady dotyczące nadawania nazw. Na przykład ronda otrzymują przeważnie nazwy miast partnerskich Elbląga. - Jeszcze niewybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Rawskiej, Grottgera i Łęczyckiej za patrona otrzyma łotewskie miasto Liepaja – informuje przewodnicząca Komisji ds. nadawania nazw.
     Wyjątkiem o reguły ma być rondo u zbiegu ulic Browarnej i Brzeskiej, które ma otrzymać nazwę NSZZ Solidarność.
     Okazuje się też, że na nazwy elbląskich szkół ma wpływ... reforma oświaty. Ponieważ nie wiadomo jeszcze, jakie będą losy gimnazjów, w zawieszeniu tkwią wnioski o nazwanie gimnazjum nr 3 imieniem Kazimierza Jagiellończyka (podobnie jak II LO) i nazwanie gimnazjum nr 5 imieniem Polskich Olimpijczyków. - Oba wnioski komisja zaakceptowała pozytywnie, ale czekamy, co dalej z gimnazjami – zdradza Małgorzata Adamowicz.
     Najmniej kontrowersji wzbudzają neutralne nazwy, np. Różana. Jednak patroni ulic to też element polityki historycznej i patriotycznej. Komisja ma dylemat, czy uhonorować bohaterów, którzy często nie byli krystaliczni, czy nadać nazwę niebudzące kontrowersji.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dlaczego w przypadku złożenia wniosku przez mieszkańca nie podano jego nazwiska, a jeśli złożyła to blondynka to już nazwisko podano bo co? Jest kimś ważniejszym? Redakcje uprasza się o opamiętanie i obiektywizm dość reklamy bijących piane może co?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Opus.Dei(2016-05-05)
 • Cytuję ". .. Jeszcze niewybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Rawskiej, Grottgera i Łęczyckiej za patrona otrzyma łotewskie miasto Liepaja – informuje przewodnicząca Komisji ds. nadawania nazw. .. ." jedyna rozsądna propozycja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Ligawa(2016-05-05)
 • "Zamienił stryjek siekierkę na kijek". .. wiecznie aktualne :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  ............................(2016-05-05)
 • Najlepiej nie dawać żadnych nazw związanych z polityką czy "słusznymi ustrojami" - te najszybciej dewaluują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-05-05)
 • Po co zmieniać? Czy naprawdę nie ma już ważniejszych spraw w tym mieście? Zamiast napychać kabzę za pomocą bzdur - niech przejdą się tymi ulicami i pomyślą jak je wyremontować! Zamiast wydawać na zmiany nazw ulic, patronów- zadbajcie o te ulice i te budynki!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2016-05-05)
 • rondo "Kubusia Puchatka" i "Sierotki Marysi" ooooo. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-05-05)
 • mamy tyle pięknych nazw oper, bajek, kwiatów - a dawać Kubusia Puchatka, Smerfów, albo z oper Tanhaeser, Loergrin, Aida, Tosca, Czerwonego Kapturka ( o to to nie bo się źle kojarz :)) sierotki Marysi (oj tez nie - Kosecka sie pogniewa) a to już nie wiem sam - zawsze coś nie tak. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  nazywacz(2016-05-05)
 • Proponuję nazwę "Solidarności" nadać temu koślawemu tymczasowemu (?) tworowi na skrzyżowaniu Warszawskiej i Żuławskiej. Obiekt ten aż prosi się nazwanie imieniem matecznika pazernych, spasionych i przygłupowatych "elit" aktualnie zasilających szeregi PO i PiS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  JesusAlvaro(2016-05-05)
 • Pani Kosecka, za co płacimy. Za Pani "dobre rady". Nazwie sobie Pani w domu wszystkie kąty jako przeklęte i wyklęte i w końcu nasyci się Pani "dobrymi" zmianami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  zmiananazwyulicy(2016-05-05)
 • Kaliningradzkie zmieńcie na Królewieckie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2016-05-05)
 • A ja ku uciesze trolli pisowskich proponuję uczcić o. Rydzyka i jego fana Jarosława zgodnie z wolą suwerena oczywiście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  dghkrtuk(2016-05-05)
 • a bedzie rondo św. Bolka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-05-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne