Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwszy szwedzki konsul

Nad terenie obwodu kaliningradzkiego w ciągu ostatnich dziesięciu lat powstały dwa konsulaty generalne - Polski i Litwy. Za kilka zaś tygodni zostanie tutaj otwarty kolejne przedstawicielstwo - Królestwa Szwecji.

Będzie to pierwsza placówka państwa zachodnioeuropejskiego - członka Unii Europejskiej – w tym mieście. Od pewnego czasu Szwecja ze wzmożoną uwagą interesuje się nadbałtycką enklawą Federacji Rosyjskiej. Częste wizyty przedstawicieli tego kraju i ich deklaracje, że zależy im na rozwoju obwodu, budują dobre samopoczucie miejscowych polityków i ich przekonanie, że Kaliningrad może odegrać znaczącą rolę w kontaktach pomiędzy Rosja a Unią Europejską.
     Zaledwie kilka miesięcy temu rząd szwedzki zapowiedział możliwość utworzenia w Kaliningradzie swojego konsulatu. Po bardzo szybkich ustaleniach z władzami Rosji zapadła ostateczna decyzja, że jeszcze w tym roku na stale pojawią się w grodzie nad Pregołą szwedzcy dyplomaci.
     Ostatnio rosyjskie agencje podały wiadomość, że został już mianowany Konsul Generalny Królestwa Szwecji w Kaliningradzie. Będzie nim Eryk Hammarskjöld dotychczasowy radca szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.
     Nowy szwedzki konsul pochodzi z rodziny o tradycjach dyplomatycznych i politycznych. Ojcem pierwszego w powojennej historii Kaliningradu szwedzkiego konsula był Dag Hammarskjöld - laureat pokojowej nagrody Nobla (1961). W latach 1953-1961 pełnił funkcję sekretarza generalnego ONZ. Zginął tragicznie w roku 1961, w katastrofie lotniczej w Rodezji, w czasie wykonywania trudnej misji pokojowej podczas międzynarodowego kryzysu kongijskiego (1960-1961).
     Z kolei Knut Hjalmar Hammarskjöld - dziadek nowo mianowanego szwedzkiego konsula - przez wiele lat był ministrem sprawiedliwości i oświaty. W czasie I wojny światowej (w latach 1914 - 1917) sprawował urząd premiera Szwecji, a następnie (1929-1947) przewodniczył Komitetowi Fundacji Nobla.
     Kaliningradzcy politycy cieszą się z tego, że już wkrótce przybędzie do nich z misją tak doświadczony dyplomata. Mają też nadzieję, że jego obecność nad Pregołą może mieć znaczny wpływ na przyspieszenie rozwiązania tzw. kaliningradzkiego problemu, wynikającego z zamiaru wprowadzenia przez Polskę i Litwę obowiązku wizowego dla mieszkańców obwodu i pozostałej części Rosji. W sprawę zaangażował się prezydent Rosji. Władimir Putin zwrócił się przed kilkoma dniami z do przywódców Unii Europejskiej z propozycją zniesienia wiz dla wszystkich stron. Zgodnie z założeniem rosyjskiego prezydenta obywatele Unii Europejskiej podróżowaliby do Rosji bez obowiązku posiadania wiz. Podobna zasada miałaby obowiązywać wszystkich posiadaczy rosyjskiego paszportu, dla których pojawiłaby się szansa swobodnego wjazdu do Europy.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • w kaliningradzie czyli dawnym krolewcu istanial przed 1945 konsulat szwedzki, podobnie zreszta tak jak i w elblagu. czy miasta rodza sie w wypadku wojen i zmian przynaleznosci terytorialnej czy tez trwaja od chwili swego erygowania - zalozenia?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2002-09-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn Hayne
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne I-D TOKYO