UWAGA!

Policjanci edukują uczniów i nauczycieli

 Elbląg, Policjant mówi gimnazjalistom o odpowiedzialności karnej m.in. za pobicia, posiadanie narkotyków, ale także za ośmieszanie w Internecie
Policjant mówi gimnazjalistom o odpowiedzialności karnej m.in. za pobicia, posiadanie narkotyków, ale także za ośmieszanie w Internecie (fot. KMP Elbląg)

Spotkania z młodzieżą gimnazjalną pod hasłem Odpowiedzialność prawna nieletnich to policyjny program, który jest realizowany od długiego czasu. Ma on na celu uzmysłowienie gimnazjalistom odpowiedzialności prawnej, jaką mogą ponieść za swoje czyny. Edukowani są również nauczyciele w kwestii, w jaki sposób współpracować z policją.

Tylko w tym roku odbyło się kilkanaście spotkań policjantów z wydziału prewencji kryminalnej z uczniami i nauczycielami szkół gimnazjalnych. W każdym uczestniczyło około 30 uczniów.
       - Z taką grupą znacznie lepiej się pracuje i skuteczniej można przekazać wiedzę – mówi kom. Artur Kłapouchy prowadzący spotkania nt. odpowiedzialności prawnej nieletnich. – Edukujemy nie tylko uczniów, ale również nauczycieli. To wszystko musi się odbywać na zasadach współpracy z policją. Nauczyciele często mogą zauważyć więcej, np. już początki tego, że z którymś z uczniów dzieje się coś niedobrego.
       Oprócz spotkań typowo prewencyjnych każda szkoła ma przypisanych policjantów, którzy z nią współpracują. Dzięki temu pedagog szkolny, dyrektor lub inna osoba wie, z kim może się bezpośrednio skontaktować.
       - Chodziło nam o to, by stworzyć pewien system współpracy – dodaje Artur Kłapouchy. – System, w którym nauczyciel niekoniecznie dzwoni na 112 tylko kontaktuje się z kimś, kogo zna i z kimś komu nie obce są realia danej szkoły.
       Z kolei spotkania prewencyjne dotykają tematyki zagrożeń i odpowiedzialności. Uczniowie są edukowani, co grozi im za to, gdy zostaną zatrzymani mając narkotyki, kradziony telefon czy gdy uczestniczą w bójce lub pobiciu - i to nie tylko na terenie szkoły, ale również poza nią. Tematem spotkań jest również cyber przemoc i jej przeciwdziałanie. Jak również odpowiedzialność, czyli co może grozić za nękanie kogoś, ośmieszanie w Internecie.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama