Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Na skraju świata Na skraju świata

Pomoc osobom bezdomnym

 
Elbląg, Pomoc osobom bezdomnym fot. Straż Miejska, archiwum portEl
Rek

Urząd Miejski w Elblągu, podległe instytucje i służby mundurowe przygotowują się do nadchodzącego sezonu zimowego, by skutecznie pomagać osobom bezdomnym. Jak co roku w październiku w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie mające sprawdzić stan przygotowań poszczególnych jednostek do niesienia pomocy potrzebującym i koordynację działań w tym zakresie. Efektem spotkania jest m.in. tabela, w której zestawione zostały dane elbląskich instytucji udzielających pomocy osobom bezdomnym.

Gdzie szukać pomocy?
     Przypominamy również, że od 1 listopada 2016 r. do 31 marca 2017 r. w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie ponownie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych - tel. 800 165 320
     Poniżej prezentujemy również wyciąg ze spotkania, na którym poszczególne jednostki i służby prezentowały, jakie działania podejmują, aby pomagać osobom bezdomnym.
     Tabela kontaktów i zakres udzielanej pomocy.
     
     Komenda Miejska Policji

     Funkcjonariusze Policji jak co roku będą uczestniczyć w zespołach wyjazdowych wspólnie ze Strażą Miejską, MOPS i kontrolować miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Policjanci – dzielnicowi stworzyli mapę miejsc, w których gromadzą się bezdomni. Miejsca te, głównie wokół dużych sieciowych sklepów są analizowane i często odwiedzane przez funkcjonariuszy. Na bieżąco podejmowane są interwencje w każdej wiadomej sytuacji, w której osoba bezdomna potrzebuje pomocy. Podkreślono, że wśród bezdomnych rośnie świadomość, gdzie w największe mrozy można szukać pomocy i możliwości noclegu oraz gdzie można skorzystać z ciepłego posiłku.
     
     Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu
     Pracownicy socjalni na bieżąco zabezpieczają wszystkich potrzebujących, którzy m.in. na podstawie decyzji administracyjnej są kierowani do schroniska. Ponadto osoby potrzebujące mogą skorzystać z noclegowni, ogrzewalni, dostać skierowanie na gorący posiłek wydawany w jadłodajni prowadzonej przez Caritas, otrzymać zasiłek stały lub celowy np. na zakup leków. Zostanie ułożony harmonogram wspólnych wyjazdów przedstawicieli MOPS z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Policji do miejsc przebywania osób bezdomnych. Często zdarza się, że tylko minusowe temperatury zmuszają bezdomnych do szukania pomocy stacjonarnej.
     
     Pogotowie Socjalne - ul. Królewiecka 102, w strukturach którego funkcjonuje noclegownia
     Od 1 listopada przyjmowane będą osoby bezdomne trzeźwe i nietrzeźwe. W przyszłym roku planuje się likwidację noclegowni, ponieważ nie mogą przebywać w niej zgodnie z nowymi przepisami osoby nietrzeźwe. Osoby bezdomne trzeźwe znajdą miejsce w placówce przy ul. Nowodworskiej, natomiast w Pogotowiu Socjalnym zwiększona zostanie liczba miejsc dla dowożonych osób nietrzeźwych. Osoby bezdomne mogą przebywać w noclegowni od godz. 19 do 7 rano dnia następnego, mogą się wykąpać, wyprać odzież oraz w razie konieczności skorzystać z pomocy lekarskiej. Pracownicy noclegowni informują osoby bezdomne, gdzie mogą skorzystać z pomocy i są w stałym kontakcie z pracownikami Domu dla Bezdomnych.
     
     Schronisko Noclegownia i Ogrzewalnia funkcjonująca na bazie Domu dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej 49

     Placówka jest prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących „Od nowa”. W chwili obecnej z placówki korzysta ponad ponad 70 osób. Placówka dysponuje ogółem 120 miejscami, w tym - schronisko 100 miejsc, noclegownia 13 i ogrzewalnia 7 miejsc, zabezpieczając pobyt, jeden gorący posiłek, odzież, obuwie, środki czystości, środki opatrunkowe, porady psychologiczne. Osoby wymagające pełnej całodobowej pomocy otrzymują dwa-trzy posiłki dziennie. Stowarzyszenie w ramach pozyskanych środków, zatrudnia pielęgniarkę i psychologa. W placówce na bieżąco prowadzone są prace dostosowawcze celem osiągnięcia standardów określonych w nowych przepisach.
     
     Caritas Diecezji Elbląskiej

     Jadłodajnia funkcjonująca przy Caritas od 2 listopada wydawać będzie gorący posiłek osobom z problemem alkoholowym, w tym osobom bezdomnym. Dziennie wydawanych będzie do 120 posiłków przez 6 dni w tygodniu, w sobotę dodatkowo suchy prowiant na niedzielę i święta. Dodatkowo organizowana będzie Kolacja Wigilijna dla osób korzystających z posiłków. Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym miasta w wysokości 75 tys. złotych. W roku bieżącym w jadłodajni wymieniony został na nowszy istniejący monitoring, aby podnieść jakość jego zapisu i tym samym zapewnić większe bezpieczeństwo osób korzystających z jadłodajni. Trzech mężczyzn obsługujących w jadłodajni, również dzięki tej pracy wyszło z bezdomności i radzą sobie samodzielnie.
     
     Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wzorem lat ubiegłych będzie przyjmował meldunki od instytucji i organizacji zajmujących się pomocą osobom bezdomnym. Ponadto w ramach funkcjonowania Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco podejmowane będą interwencje w każdej sytuacji, w której osoba bezdomna potrzebuje pomocy.
     
     Straż Miejska
     Podobnie jak w latach ubiegłych zostanie opracowany harmonogram wspólnych wyjazdów straży miejskiej, przedstawicieli policji i pracowników socjalnych MOPS. Straż Miejska rozpoznaje miejsca, w których przebywają bezdomni, kontroluje „pustostany”.

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż
Fototapety Trójmiasto
Fototapety ze sztuką