Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

PortEl.pl testuje: Najważniejsze są 4 minuty

 
Elbląg, PortEl.pl testuje: Najważniejsze są 4 minuty
Bracia-strażacy Jerzy i Michał Pawlyta uczyli nas jak udzielać pierwszej pomocy (fot. AD)

Pierwsze 4 minuty i pokonanie własnego strachu przed tym, by nie zaszkodzić. Jak zatem pomóc osobie, u której doszło do zatrzymania krążenia? Jak wykonać masaż serca? Jak użyć defibrylatora AED? - Pogorszyć sytuacji osoby, która nie oddycha już bardziej się nie da, a za nieudzielenie pomocy można odpowiadać karnie – mówią Michał Pawlyta i Jerzy Pawlyta, elbląscy strażacy, którzy prowadzą bezpłatne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zobacz zdjęcia.

Gdy nagle, na przystanku autobusowym, tuż obok nas zasłabnie starsza kobieta, co robić?
     - Sprawdzić czy jest z nią kontakt pytając: „Słyszy mnie pani, czy wszystko porządku?” - radzą bracia strażacy, z których jeden jest dodatkowo ratownikiem medycznym, a drugi pracuje jako pielęgniarz anestezjologiczny w szpitalu. - Jeśli nie reaguje, należy sprawdzić czy oddycha. Jeśli nie oddycha, przystąpić do resuscytacji – 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. Akcję reanimacyjną prowadzimy do czasu przywrócenia czynności krążeniowo-oddechowych lub do czasu nadejścia fachowej pomocy. W międzyczasie należy wskazać inną osobę wśród świadków, by wezwała karetkę pogotowia – uzupełniają. - Bezwzględnie na początku należy również zadbać o własne bezpieczeństwo. Chodzi o to, by podczas udzielania pomocy np. ofiarom wypadku, oznaczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym i sprawdzić czy ratownikowi nie grozi ryzyko potrącenia przez inne, przejeżdżające obok auta.
     Przez cztery godziny bracia-strażacy uczyli nas m.in., jak prawidłowo wykonać resuscytację. Ćwicząc na fantomie sprawa wydaje się dość prosta, choć nie uniknęłyśmy „złamania” wirtualnych żeber.
     - Po pierwsze, nie bać się – radzą strażacy. - Pogorszyć stanu osoby, która nie oddycha już się nie da, nawet jeśli dojdzie do złamania żeber. Ważne, by przywrócić krążenie. Twarzy osoby nieprzytomnej nie należy natomiast polewać wodą, nie klepiemy również takiej osoby po policzkach – ostrzegają.
     - Zaledwie 15 proc. ludzi udziela pierwszej pomocy - mówią strażacy Jerzy i Michał Pawlyta. - A pierwsze 4 minuty dla osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia są decydujące. Każda następna powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Trzeba pamiętać, że karetka pogotowia dotrze najszybciej, jak tylko się da, ale ten czas może wydłużyć się od 8 minut do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu – wiele zależy od sytuacji na drodze, od „korków”, od warunków atmosferycznych. Dlatego tak ważne jest zachowanie się świadków.
     Sekcyjni Jerzy i Michał Pawlyta prowadzą bezpłatne szkolenia w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Browarnej. Tematy to m.in. resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem automatycznego defibrylatora AED, zaopatrywanie ran i krwotoków, udzielanie pierwszej pomocy przy oparzeniach, odmrożeniach, złamaniach, porażeniu prądem, techniki poprawnego bandażowania, rodzaje środków opatrunkowych.

  (fot. AD)
(fot. AD)

- W szkoleniu może wziąć udział każdy, kto chce nauczyć się pomagać - zachęcają sympatyczni strażacy. - Bezpłatnie.
     Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej Ognik Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Elblągu, ul. Browarna 33.
     
     Instruktorzy:
     sekc. Jerzy Pawlyta - od 2013 r. strażak KM PSP w Elblągu, od 2007r. ratownik medyczny w Zespołach Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu
     sekc. Michał Pawlyta - od 2014 r. strażak KM PSP w Elblągu, od 2016 r. pielęgniarz anestezjologiczny w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Juras z kolegami z zespołu S20 uratował mi życie. Dziekuje !!Pozdrawiam serdecznie koledzy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  DarekF(2017-12-18)
 • Taraz my musimy uratować DOBREGO LEKARZA, zanim odviorą mu prawo wykonywania zawdodu za 2 dni - na YT - "MEMENTO! Hubert Czerniak w niebezpieczeństwie! Lekarze zagrożeni! Protest 20 grudnia! POZ! ZDROWIE!"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  LekarzEmeryt(2017-12-18)
 • Pana Czerniaka kojarzę z youtuba - i też mogę mu wiele zawdzięczać. Ten gość otwiera ludzkie umysły po prostu. Co siękurka wyrabia w tym kraju ?!?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-12-18)
 • Panowie! ratujcie trybunał konstytucyjny! ratujcie demokracje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 6
  Petruzkochanką(2017-12-18)
 • Hubert Czerniak - to powinien być polski minister zdrowia (a nie chorób, jak ci dotychczasowi)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-12-18)
 • Kopaczowa też wiedziała jak uzdrowić służbę zdrowia, dopóki nie została premierem. Obejrzałem kilka filmików z Hubertem Czerniakiem i jestem w konsternacji. Owszem, szczepienia ochronne powinny być dobrowolne, tu zgadzam się w 100%, ale ogólnie H. Czerniak coś tam mówi, ale w rzeczywistości nawołuje do podejmowania bardzo ryzykownych decyzji, np. o wystąpieniu z POZ i NFZ, jak jesteś ubezpieczony to wszystko się tobie należy za darmo itp, itd. Kto chce niech tak robi, ale skutki swoich decyzji sam będzie ponosił i nie może później zwalać winy na H. Czerniaka. Jesteś osobą dorosłą, czyli myślącą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-12-18)
 • @LekarzEmeryt - Przepraszam, ale kto chce odebrać temu lekarzowi prawo do wykonywania zawodu? Nie podciągajmy wszystkiego pod sprawy polityczne. Lekarz może mieć zakaz wykonywania zawodu nałożony przez sąd powszechny, co skutkuje zawieszaniem go także przez sąd lekarski w prawach wykonywania zawodu rozporządzeniem prezesa ORL. Wykonywanie zawodu lekarza przez taką osobę jest przestępstwem i odpowiada ona za to przed prokuratorem i sądem. Formalną podstawą utraty prawa wykonywania zawodu lekarza jest prawomocne orzeczenie okręgowego sądu lekarskiego, wymienione w art. 83 ust. 1 pkt. 7) ustawy o izbach lekarskich z 2 grudnia 2009 roku. Od orzeczenia OSL stronom przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 3
  (2017-12-18)
 • Z pewnością nie poszłabym nawet z dzieckiem do H. Czerniaka jako do lekarza rodzinnego pierwszego kontaktu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  ZofiaN(2017-12-18)
 • @ anonim - to nie jest sprawa "polityczna" tylko chyba "korporacyjna" (politycy są z reguły "na usługach" banków i korporacji - czy ktoś wierzy jeszcze, że ci ludzie czują misję troszczenia się o was, obywateli?;)). Pytania np. a'propos podawania NA OŚLEP wszystkim dzieciom szczepień POD PRZYMUSEM - do średnio rozgarniętego lekarza: 1) Czy szczepionki muszą być badane podobnie jak leki? 2) Czy w szczepionkach znajduje się rtęć, aluminium, konserwanty, adiuwanty. .. ? 3) Czy np. rtęć, aluminium. .. to NEUROTOKSYNA? 4) Czy dziecko (noworodek!!!) posiada barierę KREW-MÓZG? - nie mam więcej pytań. Uczono was czegoś na tej medycynie, czy już zapomnieliście o tym podczas sutych "konferencji" "medycznych" ? "Primum non nocere"? Ktoś składał Przysięgę Hipokratesa, czy to był tylko bełkot do wyklepania, by dostać ten świstek papieru z napisem "Dyplom" ? PROBLEM JEST W TYM, ŻE TACY LEKARZE JAK HUBERT CZERNIAK LECZĄ LUDZI. Leczą z chorób (często niby-nieuleczalnych) - a nie tylko podleczają ładując chemią. Inny znamienity lekarz (na szczęście nie przebywający w Polsce) rzekł wprost, że współczesny lekarz zmienił się w BROKERA. Jego zadaniem jest tylko zidentyfikować schorzenie i wybrać z bazy danych lek do sprzedaży. Myślenie zostaje systematycznie WYŁĄCZONE z tego, i innych zawodów - człowiek staje się robotem posłusznym "procedurom".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  LekarzEmeryt(2017-12-18)
 • Poziom olewania przez elbląskich lekarzy tak oczywistych rzeczy jak np. poziom witaminy D u pacjenta - pokazuje tylko, że polska służba "zdrowia" (czy chorób) jest daleko "za murzynami". W Danii górna "norma" wit. D to obecnie bodaj 200 jednostek (!) - w Polsce jak pacjent ma 30,to "jest okej" (X-razy mniej, niż lekarz widzi u np. Duńczyka). .. Jak można nazwać takich "lekarzy" ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-12-18)
 • Z ruchem tzw. antyszczepionkowców jest pewna prawidłowość i logika. Otóż, jeżeli w społeczeństwie panuje jakaś epidemia, wówczas dzięki szczepionkom udaje się ją wyeliminować. Niemniej podczas trwania epidemii antyszczepionkowcy nagle schodzą do podziemi i cicho siedzą, część z nich modli się do Swaroga, Twaroga lub innego bóstwa, inni po cichu przed współplemieńcami, biorą szczepionki. Po wyleczeniu epidemii nagle odżywają ruchy antyszczepionkowe i nawołują, aby pod żadnym pozorem nie szczepić, bo to złe. Ja nazywam to powtórną schizofrenią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2017-12-18)
 • Panowie pal licho zdrowie polakow, zajmijcie sie prosze ratowaniem trybunalu konstytucyjnego i reanimacja demokracji~!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  jurekmotorowka(2017-12-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA