UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Posłanki PO: seniorzy są ważni

 
Elbląg, Od lewej: Mirosława Nykiel, Elżbieta Gelert, Krystyna Szumilas
Od lewej: Mirosława Nykiel, Elżbieta Gelert, Krystyna Szumilas (fot. AD)
Reklama

Chcą zmian dla seniorów, ale nie tych doraźnych a systemowych. Od ubiegłego roku grupa posłanek Platformy Obywatelskiej rozmawia z osobami starszymi w całej Polsce o tym, jak miałyby one wyglądać. Dwie z nich przyjechały do Elbląga, żeby wraz z Elżbietą Gelert, elbląską parlamentarzystką, opowiedzieć o wypracowanych pomysłach na konferencji prasowej. Tego samego dnia ich partyjne koleżanki spotkały się z seniorami w Morągu i w Olsztynie.

Nazwa się zmieniła, finansowanie też
       - Nie prowadzimy działań marketingowych, zajmujemy się konkretnymi problemami seniorów. Politykę senioralną rozpoczęliśmy już w poprzedniej kadencji, w oparciu o Uniwersytety Trzeciego Wieku. Powstała komisja senioralna w parlamencie, powstał departament w Ministerstwie Polityki Społecznej, zajmujący się sprawami seniorów. A efektem tych działań był na przykład program Wigor [a dokładniej Senior-Wigor- red.], w ramach którego powstawały domy seniorów w małych miejscowościach i małych miastach. Nie był to tylko dom pobytu dziennego, ale można tam było zjeść posiłek i skorzystać z rehabilitacji. Prawo i Sprawiedliwość zmieniło nazwę na "Senior plus" i zmniejszyło finansowanie tego projektu o 30 milionów. Dobrze, że jest on kontynuowany, szkoda, że jego finansowanie jest dużo mniejsze – mówiła podczas wtorkowej (17 kwietnia) konferencji Krystyna Szumilas, była minister edukacji, posłanka PO, która obecnie zasiada w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
       To ona, wraz z Mirosławą Nykiel, również posłanką PO oraz Elżbietą Gelert, elbląską posłanką tej partii, przedstawiała założenia programu "Polska Seniora".
      
       To nie jest program tylko dla seniorów
       Posłanka odniosła się również do sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.
       - Premier Morawiecki obiecał seniorom 23 mld złotych w ciągu ośmiu lat, do 2025 r. Sprawdziłam na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, czym jest ten program - "Dostępność plus" - który już się rozpoczął. Ma on na celu usunięcie barier architektonicznych, w jego ramach ok. 100 szkół będzie dostosowywanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także budynki użyteczności publicznej, dworce kolejowe – opowiadała Szumilas. - To bardzo potrzebny program, tylko ja nie widzę tam celowanych działań w kierunku seniorów. Siedzący przed telewizorem w sobotę usłyszeli: "23 mld na politykę senioralną", a okazuje się, że są to pieniądze na działania, które państwo musi wykonywać. Oczywiście, seniorzy z tego skorzystają, ale nie jest to program tylko dla nich.
      
       Chcę więcej udogodnień, również dla opiekunów
       - Trudno mówić o godnym życiu jeżeli senior nie ma pieniędzy. Dlatego my proponujemy w naszym programie emerytury bez podatku dla tych, którzy je pobierają i całe życie płacili składki do budżetu państwa. Oznacza to większą kwotę, która zostaje w kieszeni seniora – tak Krystyna Szumilas przedstawiała propozycje zawarte w jednym z filarów programu pn. "Godne życie".
       Kolejnym pomysłem jest zwolnienie z płacenia wszystkich składek (oprócz NFZ) wynagrodzenia osób, które są już w wieku emerytalnym, ale decydują się na dłuższą pracę.
       - Państwo przejęłoby na siebie obowiązek opłacania składek do wysokości średniej składki, co jest korzystne dla tych, którzy mniej zarabiają – tłumaczyła Szumilas.
       Zawarto tam też takie punkty jak m.in. czek opiekuńczy czy urlop wytchnieniowy.
       - Osoba, która opiekuje się niepełnosprawnym seniorem miałaby prawo do urlopu, a w tym czasie zajęłoby się nim państwo. Kierowany jest do tych, którzy nie pracują, ponieważ muszą zajmować się przez 24 godziny seniorem – wyjaśniała Krystyna Szumilas i dodała, że taki urlop wytchnieniowy musiałby trwać minimum dwa tygodnie. - Natomiast czek opiekuńczy otrzymywałyby osoby opiekujące się seniorem, aktywne zawodowo. Dzięki niemu mogłyby wykupić usługi opieki – tłumaczyła i dodała, że wartość takiego czeku zależałaby od stopnia niepełnosprawności seniora.
      
       Niech starsi będą aktywni
       Filarem programu jest również "Aktywne życie". Jednym z jego punktów jest wsparcie rad seniora, na każdym szczeblu samorządu, z własnymi środkami finansowymi. Kolejną propozycją jest senioralny budżet obywatelski.
       - Chcemy, żeby seniorzy mieli swój budżet, to jest właśnie konsultowane, stąd nasze wizyty w całej Polsce, byliśmy już w dziesięciu województwach, nie tylko w ich siedzibach, ale i w mniejszych miejscowościach – mówiła Mirosława Nykiel, która obecnie pełni m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju. - Krajowa Karta Seniora uprawni do szeregu ulg i zniżek, a karnet aktywizacyjny ułatwi uczestnictwo w życiu społecznych i kulturalnym – wymieniała posłanka.
       Kolejny aspekt to biuro seniora w każdym powiecie, niosące pomoc w codziennych sprawach.
       - Jako posłowie, parlamentarzyści prowadzimy własne biura i najczęściej przychodzą do nas seniorzy, więc jest potrzeba, żeby powstały miejsca, w których mogliby kompleksowo zostać obsłużeni – dodała Nykiel.
       Całodobowy telefon zaufania dla seniora – tego również chce dla seniorów PO.
      
       Chcemy lepszej jakości życia

       - Średnia życia wydłuża się, nie tylko w Polsce i na całym świecie, przybywa osób starszych. Chcielibyśmy, żeby jakość ich życia była dobra – mówiła Elżbieta Gelert, posłanka PO, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
       To ona wymieniała propozycje zawarte w części nazwanej "Zdrowe życie". A wśród nich m.in. ciągła rehabilitacja, zestaw zniżek na leki, oddziały geriatryczne w każdym województwie czy darmowe szczepienia na grypę.
       - Najwyższe ryzyko zachorowania występuje u osób do szóstego roku życia i u tych powyżej 65 roku życia. To one przechodzą ją ciężej, jest więcej powikłań. Stąd taki postulat – wyjaśniała Elżbieta Gelert. - Pozostaje jednak pytanie: czy one mają być obowiązkowe, czy dobrowolne, to temat do dyskusji. Warto jednak podkreślić, że ci, którzy się szczepią nawet jeśli zachorują, to skutki choroby są łagodniejsze. Miasta prowadzą politykę wobec seniorów, ale to zależy od tego, jakie mają środki. Gdyby te szczepienia były finansowane z budżetu państwa, to już odciążyłoby samorządy.
      
       Ile będzie kosztowała "Polska Seniora"?

       - Koszty tych emerytalnych zmian już znamy, wyniosłyby ok. 3 mld zł, natomiast pozostałe zostaną policzone, będziemy to konsultować z samorządami i seniorami – wyjaśniała Mirosława Nykiel.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama