Niedziela 09-12-2018, imieniny Wiesława, Leokadii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pożegnanie ze sztandarem

Elbląg, Pożegnanie ze sztandarem (fot. nadesłane)
Rek

Jednostka Wojskowa stacjonująca przy ulicy Lotniczej w Elblągu powstała 15 października 1952 r. w Oleśnicy jako 14 batalion budowy lotnisk. W dniach 21 – 24 lutego 1954 r. jednostka została przebazowana z Oleśnicy do Elbląga. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z końcem tego roku nastąpi rozformowanie 14. batalionu remontu lotnisk. W związku z tym 17 grudnia (piątek) o godz. 12 odbędzie się uroczyste pożegnanie Sztandaru Jednostki.

Uroczystość pożegnania sztandaru przeprowadzona zostanie zgodnie z „Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych RP” na placu apelowym 14. batalionu remontu lotnisk przy ul. Lotniczej 1.
     Wezmą w niej udział: byli dowódcy jednostki, fundatorzy sztandaru, ojciec chrzestny, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych regionu, duszpasterstwa wojskowego, organizacji pozarządowych i kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych oraz dowódcy jednostek z garnizonu Elbląg.
     Serdecznie zapraszamy byłych żołnierzy i pracowników wojska 14. batalionu remontu lotnisk na uroczystość pożegnania ze Sztandarem !
     
     Jednostka Wojskowa stacjonująca przy ul. Lotniczej w Elblągu, powstała 15 października 1952 r. w Oleśnicy jako 14 batalion budowy lotnisk. W dniach 21 – 24 lutego 1954 r. jednostka została przebazowana z Oleśnicy do Elbląga. Z dniem 1 stycznia 2000 r. na bazie sił i środków rozformowanej jednostki powstał 14 batalion usuwania zniszczeń lotniskowych, a następnie od 1 stycznia 2009 r. nazwa jednostki została zmieniona na 14. batalion remontu lotnisk.
     Głównym zadaniem 14. batalionu remontu lotnisk jest odbudowa zniszczonych nawierzchni lotniskowych zgodnie ze standardami NATO.
     W 2002 roku batalion został uznany za najlepszą jednostkę logistyczną i uhonorowany tytułem i proporcem „Wzorowy pododdział wojsk lotniczych i obrony powietrznej”. W 2003 roku jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczność regionu.
     W 2004 roku po raz drugi jednostkę uznano za najlepszą i uhonorowano tytułem i proporcem „Wzorowy pododdział wojsk lotniczych i obrony powietrznej”.
     Poza osiągnięciami służbowymi Jednostka wniosła również znaczący wkład w rozwój Elbląga. Wykonała m.in. roboty ziemne pod Wojewódzki Szpital Zespolony, halę sportową „Startu”, prowadziła demontaż budynków przy ul. Hetmańskiej, pomagała w budowie Kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy na osiedlu Zatorze i Wojewódzkiego Urzędu Telekomunikacyjnego a także w budowie „kopca” na terenie Aeroklubu z okazji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II.
     Żołnierze 14. batalion remontu lotnisk swoją postawą niejednokrotnie udowodnili, że społeczność elbląska może zawsze na nich liczyć, a w szczególności w czasie zagrożenia powodziowego jakie miało miejsce m.in. w październiku 2009 roku.
     
     Dowódcami jednostki byli: ppłk Zdzisław Romatowski, ppłk Kazimierz Krogulecki, ppłk inż. Zygmunt Pniak, ppłk mgr inż. Stanisław Cwyl, mjr mgr inż. Cezary Zarski, ppłk mgr inż. Zbigniew Ruciński, ppłk mgr inż. Jarosław Halicki. Obecnym dowódcą jest p.o. mjr dypl. inż. Waldemar Ścibisz.
Jarosław Szupłak, rzecznik prasowy 14. batalionu remontu lotnisk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • pozostaje tylko zalowac --jeszcze i tego pozbawili nasze miasto !!! za chwile nas zaoraja!!! dzieki szuwarowo--bagienne !!! wielkie dzieki!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  NIEDOBITEK(2010-11-14)
 • a cywilni pracownicy na kuronia!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SZYA(2010-11-14)
 • Pole dla popisu dla lokalnych władz aby wcześniej walczyć o utrzymanie wojska w Elblągu "dzisiaj" jednostka na Lotniczej a w następnym roku Mazurska i 13pplot pod młotek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  samorzadowiec(2010-11-14)
 • I dalej wierzcie PO!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Luks(2010-11-14)
 • Dobrze, że zamieszczacie tak ważne informacje teraz, niech lud sobie zobaczy do czego prowadzą rządy jakichkolwiek partii politycznych w Elblągu. Kompletny brak zainteresowania żołnierzami zawodowymi a raczej Ich rodzinami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mgr(2010-11-14)
 • i baju baju zoldaki, czas sie wziasc za prawdziwa robote!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  doniuk(2010-11-14)
 • Nie zazdroszczę nikomu z zatrudnionych tam i nie dzielę Ich na żołnierzy i cywili - każdemu współczuję. Wszystkich komentatorów jednakże warto poinformować, że władze samorządowe i partie (jakiekolwiek) gów. .o mają do gadania. Decyzje o rozwiązaniu czy przeniesieniu takich firm zapadają trochę wyżej niż w naszym kochanym Elblągu. Tylko tyle i aż tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BrunerOvned(2010-11-14)
 • Polityków nie interesuje wasze gadanie tylko wasze głosy. Do tego jesteście potrzebni w demokracji a nie do uczenia rządzących jak rządzić za wasze pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-14)
 • A co na to ten miglans Nowaczyk, gdzie był jak zapadały decyzje o wyprowadzaniu wojska z Elbląga? W solarium się zatrzasnął??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Rx(2010-11-14)
 • Po tym jako PO przyłożyło ręce do likwidacji jednostek w Elblągu będziemy głosować na nową partię Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Nigdy więcej platformy w Elblągu. Pozdrowienia dla prominentnych polityków z Platformy w Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  krecik - oh -jo(2010-11-14)
 • Oj fachowcy od siedmiu boleści. .. Od kiedy to samorząd lub lokalna partia polityczna decydują o utrzymaniu albo likwidacji jednostek wojskowych??? Jakby ( nie daj Boże!) w E-gu rządził PIS, nie byłoby tych miernych komentarzy, nieprawdaż? Boli was, oj jak boli. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tow. Jaro Kaczyński(2010-11-14)
 • zlikwidowalismy zakłady pracy, wszystkie spółdzielnie SPOŁEM jeszcze sie trzyma, nawet zeżnie miejską i mleczarnie teraz kolej na wojsko, a co z bezrobotnymi nikt nie obiecuje im pracy. nie udało się jak na razie zlikwidować szpitala wojskowego ale raczej szybko to nastąpi. I CO DALEJ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MIESZKANIEC ELBLĄGA(2010-11-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do sypialni
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapety do salonu