Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rocznicowe uroczystości ze zgrzytem

 
Elbląg, Rocznicowe uroczystości ze zgrzytem Elbląscy harcerze podczas Operacji 1001 Frombork
Rek

50 lat temu rozpoczęła się Operacja 1001 Frombork. Harcerze z całej Polski przyjechali do tego mocno doświadczonego przez wojnę miasteczka, aby pomóc w jego odbudowie. Wśród nich nie zabrakło także elblążan.

Operacja wymyślona przez ówczesne kierownictwo Związku Harcerstwa Polskiego wzięła swoją nazwę od tego, że rozpoczęła się w 1001 roku polskiej państwowości liczonej jak wiadomo od chrztu Polski. Jej zakończenie planowano z kolei w pięćsetną rocznicę urodzin warmińskiego kanonika i wielkiego uczonego Mikołaja Kopernika.
     Do 1973 roku przez Frombork przewinęło się około 45 tysięcy harcerzy, którzy porządkowali miasto, budowali drogi i chodniki, remontowali i wznosili budynki oraz prowadzili prace archeologiczne. W tych ostatnich brali udział harcerze ze Szczepu Czerwonych Beretów przy I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Wyjeżdżali na obóz do Fromborka początkowo bez entuzjazmu – ta lokalizacja wydawała się mało atrakcyjna. Wszystkim marzyły się raczej obozy w górach. Tylko namowy, żeby nie powiedzieć naciski, ówczesnego szczepowego Ludwika Jaruszewskiego przekonały ich do tej operacji. Po roku nie wyobrażali już sobie, że można tam nie wrócić. To dzięki nim można oglądać fragmenty barbakanu położonego przy wschodnim wejściu na dziedziniec katedralny. Ta część fortyfikacji wzgórza katedralnego była przez stulecia zasypywana śmieciami z okolicznych kanonii. Podczas ich usuwania wydobyto wiele artefaktów, które zasiliły lokalne muzeum. Katorżniczą pracę przy czyszczeniu cegieł wypalonego wnętrza wieży Radziejowskiego wykonywały zastępy dziewcząt. Teraz mieści się tam planetarium, wahadło Foucaulta i taras widokowy.

  Pamiątkowy medal Starosty Braniewskiego Pamiątkowy medal Starosty Braniewskiego


     Rada Miejska Fromborka w uznaniu zasług harcerzy dla odbudowy miasta podjęła w 1968 roku bezprecedensową w skali kraju decyzję o nadawaniu tytułu Honorowego Obywatela Fromborka każdemu z harcerzy, który co najmniej trzy razy brał udział w Operacji 1001. Do jej zakończenia w 1973 roku nadano 2391 takich tytułów.
     Podczas wczorajszych rocznicowych uroczystości kilkudziesięciu Honorowych Obywateli Fromborka, którzy przyjechali tu z całej Polski, spotkało się ze strony władz lokalnych i wojewódzkich ze słowami uznania i wdzięczności. Także zwykli mieszkańcy Fromborka okazywali im wyrazy sympatii. Miłym gestem Starosty Braniewskiego było obdarowanie uczestników Operacji pamiątkowymi medalami. Na twarzach wielu z nich malowało się autentyczne wzruszenie. Widać było jak mocno ci dojrzali już ludzie związani są z tym miejscem i kolegami, z którymi w młodości udało się im całkiem bezinteresownie zrobić coś fajnego. Tym większym zgrzytem były słowa wypowiedziane, powiedzmy przez jednego z oficjeli, że Operacja 1001 wymierzona została przeciwko Kościołowi. No cóż, tylko młodość i przesadna zapalczywość w tropieniu wrogów Kościoła tłumaczy autora tych słów, którego odsyłam do pierwszego akapitu tego tekstu.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nie rozumiem dlaczego Gęsicki nie napisał wprost, że tym "oficjelem", który napluł w twarz z ambony Honorowym Obywatelom Fromborka był ksiądz proboszcz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 1
  UczetnikUroczystości(2016-08-07)
 • lepiej być młodym w państwie budującym socjalizm niż starym w państwie jakie każdy dookoła widzi. Czuwaj druhno, niewinna jak harcerska lilijka. Tak mocno biło serce gdy rozmawialiśmy ze sobą. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 4
  (2016-08-07)
 • Zgrzyt czy nie zgrzyt ale to prawda byla, prawdy nalezy wstydzic sie towarzysze? Nie umniejszajac w niczym harcerzom, bo i sam jezdzilem " na Frombork"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 19
  (2016-08-07)
 • Widocznie jeździłeś "na Frombork" okradać katedrę i dlatego ksiądz dobrodziej się teraz harcerzy czepia. Ja mam Honorowego i nie pamiętam żebym wtedy brał udział w jakichś antykościelnych akcjach. No może czasami łopatami za głośno hałasowaliśmy pod katedrą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 4
  UczestnikUroczystości(2016-08-07)
 • Nie wiele wiec rozumiales z owczesnej ideologii wladz, nie szkodz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 9
  (2016-08-07)
 • To, że ówczesna władza nie kochała Kościoła, to jeszcze nie powód żeby wytykać to Bogu ducha winnym harcerzom, którzy odwalili we Fromborku kawał dobrej roboty. Oczywiście wg niektórych nawiedzonych księży powinniśmy wtedy jeździć tylko na Oazę. Wtedy łaskawie oszczędziliby nam obelg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 3
  UczestnikUroczystości(2016-08-07)
 • Truizm i kieoskie argumenty. Gdybys znal historie harcerstwa i idee zalizyciela (nota bene zapewne nawet nie wiesz kim byl tworca skautingu) to bys nie pieklil sie kodziarska terminologia, nudzisz i tyle
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 9
  (2016-08-07)
 • Sorry, z pisowskim fundamentalistą nie dyskutuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 3
  UczestnikUroczystości(2016-08-07)
 • @UczestnikUroczystości - Facet i tak był uprzejmy pisząc w ten sposób do ciebie, bo jak by mi ktoś zarzucił okradanie kościołów to napluł bym mu w te zapijaczone du. .ne ślepia i jeszcze poprawił czym innym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2016-08-07)
 • Apelu Smoleńskiego nie było?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  (2016-08-07)
 • A jakby ci ktos zarzucil, że uczestniczyles w operacji antykoscielnej, to co bys mu zrobil?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  Xxxxzz(2016-08-07)
 • po co te bluzgi, w latach 60-tych szkoły podstawowe i księża parafialni ostro wydzierali sobie Mikołaja K. jako postać inspirującą młodzież do czynów wielkich, nauczyciele przedstawiali Mikołaja K. jako postępowego człowieka nauk przyrodniczo geograficznych skonfliktowanego z obowiązująca wtedy nauką kościelną, księża katoliccy widzieli przede wszystkim hierarchę k. k. który nie został świętym chociaż doznał cudownego objawienia. Na to wszystko nakładał się spór czy Mikołaj K. był Polakiem i czy prawdziwym Polakiem. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2016-08-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE