Piątek 22-02-2019, imieniny Marty, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rodzicu, zaszczep bezpłatnie swoje dziecko

Elbląg, Rodzicu, zaszczep bezpłatnie swoje dziecko

Rusza realizacja drugiej edycji „Programu profilaktycznego przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w latach 2015/2016 z terenu Elbląga. Dzięki niemu w tym roku 320 elblążan urodzonych w 2016 roku może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom.

- Decyzja dotycząca ochrony najmłodszych mieszkańców Elbląga to efekt odpowiedzialnej polityki zdrowotnej, jaką realizujemy w mieście. Wspólnie z Radą Miejską podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu w tegorocznym budżecie kolejnych 80 tys. zł na ten cel. W 2017 roku dzięki realizacji programu zaszczepionych zostało 196 dzieci urodzonych w 2015 roku. W bieżącym roku natomiast planujemy zaszczepić 320 dzieci urodzonych w roku 2016. Zachęcam rodziców do udziału w tym programie i skorzystania z bezpłatnej ochrony przeciwko zakażeniom pneumokokowym – podkreśla Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, który spotkał się dziś w Urzędzie Miejskim z przedstawicielami przychodni, które w minionym roku realizowały miejski program bezpłatnych szczepień. Spotkanie było okazją do zebrania opinii i uwag na temat ubiegłorocznej akcji i wręczenia podziękowań za udział w programie. Podziękowania otrzymały Przychodnie „Zawada”, "Zatorze”, „Medicus I”, podziękowania zostaną też wręczone Przychodni Dar Serca, której przedstawiciel nie mógł uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu.
     - Służba zdrowia, choć nie jest bezpośrednio zadaniem samorządu, to jednak staramy się ją w różnych obszarach wspierać - mówił prezydent. - Spróbujemy poszukać środków zewnętrznych na inne szczepienia, na przykład przeciw boreliozie. Mieszkańcy naszego regionu, z racji intensywności występowania kleszczy, są narażeni na zakażenie chorobami, których nosicielami są te zwierzęta. Jednak, aby pozyskać środki na ten cel, należy wskazać efekty dla całego naszego subregionu - zaznaczył prezydent.
     Przedstawiciele przychodni podkreślali, że w 2017 roku zaszczepiono dużą liczbę dzieci w stosunku do krótkiego czasu, kiedy w kasie miasta udało się zabezpieczyć środki na ten cel. Podkreślano również, że miasto może rozważyć dofinansowanie do innych niezwykle potrzebnych szczepień, m.in. przeciw grypie. Nasilenie zachorowań na grypę, a co za tym idzie pełne przychodnie pacjentów, Elbląg przechodzi właśnie w obecnym czasie. Reprezentujący przychodnie wskazywali także na istniejący wciąż problem z grupą rodziców, która nie chce szczepić swoich dzieci, co już prowadzi do powrotu niektórych chorób zakaźnych i jest zagrożeniem dla życia maluchów.
     
     W 2018 roku program realizują cztery elbląskie przychodnie:
• „Zawada”, ul. Wiejska 18, tel. 55 728-553-664, zaszczepi 40 dzieci
• „Przychodnia Zatorze”, ul. Lotnicza 51, tel. 55 233-65-74 zaszczepi 30 dzieci
• „Medicus I”, ul. Królewiecka 195, tel. 55 234-54-64, tel. 55 234-66-52, zaszczepi 150 dzieci
• „Alfa” sp. lekarzy, ul. Komeńskiego 35, tel. 55 239-45-20, zaszczepi 100 dzieci
     
     Ważne informacje dla rodziców
     Rodzice dzieci urodzonych w 2016 roku, którzy zdecydują się na skorzystanie z bezpłatnego szczepienia, mogą umawiać się w wyżej wymienionych przychodniach osobiście lub telefonicznie. Aby zaszczepić dziecko, właściwy lekarz rodzinny musi wystawić zaświadczenie, że nie było ono nigdy szczepione przeciw pneumokokom (wystarczy również kopia karty szczepień potwierdzona za zgodność z oryginałem przez lekarza rodzinnego). W umówionym terminie rodzic wraz z dzieckiem winien się stawić na szczepienie z w/w dokumentami. Wtedy lekarz dokona badania dziecka i edukacji rodziców/opiekunów. W przypadku braku przeciwskazań do szczepienia i po podpisaniu zgody przez rodzica, wykwalifikowana pielęgniarka dokona zaszczepienia. O dokonaniu szczepienia lekarz powiadomi lekarzy rodzinnych właściwych dla zaszczepionych dzieci drogą pisemną w terminie 14 dni od daty przeprowadzenia szczepienia.
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne BMW
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Bezpłatne badanie wzroku
Okulary przeciwsłoneczne Henko