Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dary lasu Dary lasu

Rosyjski turysta pilnie poszukiwany

 
Elbląg, Rosyjski turysta pilnie poszukiwany Na stoisku regionu promowany był też Elbląg (fot. Dominika Kiejdo)
Rek

W Swietłogorsku w obwodzie kaliningradzkim po raz pierwszy odbyły się międzynarodowe targi turystyczne. Nasz region promował na nich Elbląski Klaster Turystyczny. Jak wygląda współpraca polskich i rosyjskich touroperatorów?

To właśnie elbląskiemu klastrowi zawdzięczamy oznakowanie Drogi Jakubowej, szlaku pielgrzymiego, ciągnącego się przez nasz region od Litwy do Niemiec a dalej do Hiszpanii i wiele innych działań turystycznych. Rangę nadaje mu fakt, że jego działalność została pozytywnie oceniona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Klaster od kilku lat uczestniczy w targach turystycznych za naszą wschodnią granicą, zachęcając do odwiedzania naszego regionu mieszkańców obwodu kaliningradzkiego.
     Nie inaczej było i teraz. Na zaproszenie Ministerstwa Turystyki Obwodu Kaliningradzkiego przedstawiciele organizacji wzięli udział w  I Międzynarodowych Targach Turystycznych "Pro Turystyka 2016” w Swietłogorsku. Promowali wśród Rosjan atrakcje naszego regionu: Mierzeję Wiślaną, Wysoczyznę Elbląską czy rejs statkiem po pochylniach. Zachęcano do przyjazdu do nas nie tylko na zakupy, ale i odpoczynek. Obok naszego regionu zaprezentowano także walory Mazur. Oczywiście pokazano również najpiękniejsze zakątki i atrakcje regionu kaliningradzkiego.
     Równolegle podczas targów odbyła się konferencja, w której wzięli udział m.in. minister turystyki obwodu kaliningradzkiego, kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji konsulatu generalnego RP w Kaliningradzie, dyrektor POT w Moskwie, wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz Departamentu Turystyki UM w Olsztynie, a także ponad 60 subiektów federacji rosyjskiej w tym między innymi z Murmańska, Archangielska, Moskwy, St. Petersburga, Mińska i Brześcia. Podczas konferencji prowadzono rozmowy o dalszej turystycznej współpracy na lata 2017-2020, perspektywach i potencjale turystyki w obwodzie kaliningradzkim i przyciągnięciu do niego polskiego turysty.
     Oba regiony pod względem turystycznym mają sobie do zaoferowania bardzo wiele. Obopólna wymiana doświadczeń dzięki wzajemnym wizytom z pewnością zmieniłaby nasze zdanie o Rosjanach i zbliżyła oba kraje do siebie. Jesteśmy niby tak blisko siebie, a tak naprawdę dosyć daleko. Obserwujemy siebie z ukradka, nie mając odwagi zrobić kroku naprzód. Pytanie tylko dlaczego? Obwód kaliningradzki to niezwykle urokliwy region, szybko uczy się od Europy, a jego drzwi dla turystów już dawno stoją otworem.
     - Do obwodu kaliningradzkiego naprawdę warto przyjeżdżać – mówi Helena Romanova, zastępca dyrektora w wydziale współpracy międzynarodowej Kaliningradzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Nasz region jest przyjazny turystom. Zachęcamy więc naszych sąsiadów do przyjazdu do nas. Również i polska strona ma do zaoferowania bardzo dużo. Wystarczy tylko wyrobić wizę i podróżować. W kwestii wyrabiania wiz choć powoli, jednak coś się zmienia. Od roku mieszkańcy całej Federacji Rosyjskiej mają możliwość wyrobienia wiz do Polski w Centrum Wizowym w Kaliningradzie, a stamtąd mają już blisko do naszych sąsiadów. 
     - Jako Elbląg i region musimy postawić na turystykę. Nie tylko wiązałoby się to ze stworzeniem dodatkowych miejsc pracy, lecz także napędziłby obrót pieniądza, który szybko wróciłby do kieszeni inwestorów – uważa Hanna Skrobotun, prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe