UWAGA!

Rusza program „Bezpieczne przestrzenie”

 Elbląg, Przykład rewitalizacji dokonanej przez ZST na terenie przyszkolnym (wyżej – tak jest, niżej – tak było).
Przykład rewitalizacji dokonanej przez ZST na terenie przyszkolnym (wyżej – tak jest, niżej – tak było).

Kształtowanie, czyli odpowiednio przemyślane projektowanie, modelowanie, wykonywanie i zagospodarowywanie otaczającej nas przestrzeni, może stać się narzędziem, dzięki któremu uzyskamy bezpośredni wpływ na to, jak będzie nam się żyło w otaczającym nas świecie, a przede wszystkim, czy będzie nam się żyło bezpieczniej.

Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców można kształtować na wiele sposobów. Realizując zadania związane z tematyką zapewnienia bezpieczeństwa, bardzo często główne kierunki działań skupiane są na inicjatywach mających na celu np. zwiększanie ilości środków finansowych przeznaczanych na podnoszenie poczucia bezpieczeństwa, konstruowanie coraz to wymyślniejszych urządzeń technicznych służących temu celowi czy angażowanie w kolejne przedsięwzięcia następnych instytucji czy urzędów. Zapomina się tym czasem, że to właśnie kształtowanie, czyli odpowiednio przemyślane projektowanie, modelowanie, wykonywanie i zagospodarowywanie otaczającej nas przestrzeni może stać się narzędziem, dzięki któremu uzyskamy bezpośredni wpływ na to, jak będzie nam się żyło w otaczającym nas świecie, a przede wszystkim, czy będzie nam się żyło bezpieczniej.
       Nieprzemyślane rozwiązania architektoniczne, urbanistyczne i techniczne, przy całej swej uciążliwości estetycznej czy funkcjonalnej, generują, niejako przy okazji, szereg zagrożeń natury kryminalnej. Rozwiązania przemyślane, oparte na sprawdzonych wzorcach, poparte latami doświadczeń i obserwacji, gwarantują, że zaprojektowane na ich podstawie otoczenie będzie przyjazne, funkcjonalne i, co najważniejsze, bezpieczne.
      
       Wiodący ZST
      
Projekt zakłada współpracę wielu podmiotów, z których wiodącym będzie Zespół Szkół Technicznych w Elblągu. W placówce od 1 września br. została wdrożona innowacja pedagogiczna „Bezpieczna przestrzeń jako innowacyjność w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym”, która będzie realizowana przez najbliższe 4 lata. Podmiotami zaangażowanymi w realizację projektu będzie oczywiście Komenda Miejska Policji w Elblągu, Departament Urbanistyki i Architektury i Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu. Działania, które zamierzamy zrealizować w ramach projektu, stanowią znaczną część obszarów i dziedzin nauki.
       Analiza danych statystycznych w zakresie bezpieczeństwa przeprowadzona przez elbląskich policjantów, w tym analiza elbląskich terenów i ich zabudowy w zakresie projektowania architektonicznego, wykazała potrzebę zaangażowania w działania również Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Kolejnym krokiem jest zaproszenie do projektu burmistrzów, wójtów, administratorów spółdzielni, wspólnot.
      
      

 


       Zaczęli od własnego podwórka
      
Przygotowania do projektu ZST w Elblągu rozpoczął już w 2010 r. od zagospodarowania terenu przyszkolnego, który był bardzo intensywnie zadrzewiony, a tym samym odizolowany od otoczenia zewnętrznego, czyli stwarzał dobre warunki do popełnienia wykroczeń. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali nowy projekt zagospodarowania terenu działki, a we wrześniu br. szkoła dokonała zmian zagospodarowania części działki, „otwierając” zadrzewioną przestrzeń i zmieniając komunikację pieszą.
       Pierwsze działania w ramach projektu przyniosły wymierne efekty nie tylko na terenie szkoły. Departament Edukacji zlecił placówce wykonanie zagospodarowania placów zabaw pięciu elbląskich przedszkoli, natomiast Departament Urbanistyki i Architektury zagospodarowanie dwóch problematycznych kwartałów znajdujących się w centrum miasta.
      
       Konferencja już w czwartek
      
W projekcie „Bezpieczna przestrzeń” będzie wykorzystywany m.in. potencjał mieszkańców, którzy będą podmiotem doradczym w realizacji programu.
       Na spotkaniach organizowanych przez administratorów terenów i budynków będą promowane i kształtowane tzw. bezpieczne przestrzenie poprzez szkolenie przedstawicieli administratorów w zakresie: monitoringu wizyjnego, bezpiecznej infrastruktury, metod technicznego zabezpieczenia mienia. Współpraca ta będzie realizowana przy współudziale lokalnych, elbląskich mediów. Na łamach portali internetowych, w miejscu komunikowania się z czytelnikami będą oni zgłaszać tereny, budynki, których niekorzystnie zaplanowane otoczenie może stwarzać zagrożenie przestępczością.
       Szczegóły projektu „Bezpieczne przestrzenie” zostaną omówione na konferencji, która odbędzie się w czwartek 3 listopada o godzinie 11 w Zespole Szkół Technicznych w Elblągu przy ulicy Grottgera.
      

Jakub Sawicki, KMP Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Tak, wycięcie paru drzew to bardzo dobry pomysł. Bażantarnia czeka na rewitalizację.
  • Jest w tym naprawdę COŚ odkrywczego - właściciele i gospodarze nieruchomości mają się nimi zająć i co najważniejsze gospodarować nimi. Nobel czeka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MiejscowyAborygen(2011-10-31)
  • Dużo drzew = dobre warunki do popełniania wykroczeń. A co z "parkiem" za blaszanym płotem naprzeciwko UM ???
  • ogrodzić kanał!!!! bedzie bezpieczniej!
  • trza panie tak alejki robić, by naturalnym nie deptanie po trawniku było, hej
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    góral_aleksy(2011-10-31)
  • Krwiobiegiem każdego miasta, województwa i państwa są drogi kołowe, wodne, rowerowe czy piesze. Elbląg pod tym względem to dno. Stan dróg jest fatalny. Wiele skrzyżowań powinno się gruntownie przebudować aby usprawnić ruch w mieście. Dalej należy realnie spojrzeć na stawki proponowane inwestorom którzy widząc możliwość sprawnej komunikacji wewnątrz miasta jak i poza nim zechcą zainwestować. Na razie jakby o tym zapomniano i nasze miasto stoi w miejscu. Poza tym władze albo nieudolnie, albo w ogóle nie starają się o naprawdę duże pieniądze dla miasta z zewnątrz.
  • "Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców można kształtować na wiele sposobów" - najprościej oferując im uczciwie płatną pracę. Wszelkie inne sposoby są tylko dodatkiem do tego co najistotniejsze; D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    niewdzięczny(2011-11-01)
Reklama