Środa 27-03-2019, imieniny Lidii, Ernesta
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Scena należy do Ukrainy

 
Elbląg, Scena należy do Ukrainy
Na scenie zaprezentuje się w weekend około 500 uczestników festiwalu (fot. Anna Dembińska)

Są jak jedna wielka rodzina. Nieważne, z jakiego miejsca pochodzą. Gdy się spotkają, czują, jakby znali się od zawsze. Łączy ich wspólna historia, tradycja, kultura i język. Dziś i jutro scena elbląskiego teatru należy tylko do nich. Osoby pochodzenia ukraińskiego świętują 50. edycję Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej, w którym bierze udział rekordowa liczba 500 uczestników. Zobacz zdjęcia.

Ukraińcy to mniejszość narodowa, która szczególnie mocno utożsamia się ze swoją tradycją. Dzieci uczą się języka ukraińskiego, a dorośli dbają o to, by ich pociechy nie zapomniały, skąd pochodzą, znały historię swojego kraju i jego tradycje. Wyraz tego oddaje Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej, który odbywa się nieprzerwanie w naszym mieście już od pięćdziesięciu lat. Program festiwalu jest jak zawsze różnorodny i przedstawia różne formy kultywowania ukraińskiej tradycji. Pierwszego dnia festiwalu (14 maja) zorganizowano tradycyjny przegląd zespołów dziecięcych, podczas którego najmłodsi śpiewają, grają na instrumentach, tańczą, recytują i przedstawiają krótkie formy teatralne.
     
     Wciąż giną niewinni ludzie
     
Jak wygląda życie Ukraińców w Polsce dobrze wiemy, a jak żyje się im obecnie w ich ojczyźnie? Czy na Ukrainie można czuć się bezpiecznie?
     - Nie możemy abstrahować od tego tematu, choć ostatnio on przycichł – mówi Michał Prytuła ze Związku Ukraińców w Polsce, oddział w Elblągu. - Jeśli chodzi o wojnę na wschodzie, bo to najbardziej intryguje dziś opinię publiczną, to niestety trwa ona nadal, choć nie słyszymy o tym w mediach i temat ucichł. Rozejmy, które były podejmowane na mocy traktatów międzynarodowych, nie są respektowane i mamy do czynienia z ich naruszeniem przez stronę separatystów wspomaganych przez oddziały rosyjskie. Mamy dziś do czynienia z naruszeniem pokoju i wciąż giną niewinni ludzie – dodaje.
     Jednak życie na Ukrainie nadal toczy się swoim torem. A nawet więcej... budzi się na nowo.
     - Pozytywnym aspektem wynikającym z niedawnych tragicznych doświadczeń Ukrainy jest przebudzenie patriotyczne wśród ludności ukraińskiej – mówi Michał Prytuła. - Można śmiało powiedzieć, że mamy dziś do czynienia z rozwojem tożsamości narodowej Ukraińców, którzy odchodzą od „homo sovieticus”, od sowieckiej mentalności.
     
     Kultywujemy łemkowskie tradycje
     
Ukraińcy na Warmii i Mazurach to prężnie działająca grupa, czego wyrazem jest organizowany już od pięciu dekad ukraiński festiwal, na który przyjeżdżają Ukraińcy z różnych Reginów naszego kraju. Pierwszy na scenie zaprezentował się dziś zespół „Łemkowski Pierścionek” z Gładyszowa na Małopolsce.
     - Nasz zespół działa już od 13 lat. Obecnie należy do niego 30 dzieci w wieku od czterech do kilkunastu lat – mówi Wiktoria Hojsak, opiekunka zespołu. - Kultywujemy nasze łemkowskie regionalne tradycje. W repertuarze mamy tańce ludowe, zabawy dziecięce i rodzime obrzędy. Nasze dzieci uczą się języka ukraińskiego, na co dzień rozmawiamy więc ze sobą w miejscowym wariancie języka ukraińskiego. W domu również rozmawiamy po ukraińsku i oczywiście kultywujemy nasze tradycje.
     Wiktoria Hojsak urodziła się na Ukrainie, w Polsce mieszka od 20 lat. Ma stały kontakt ze swoją rodziną na Ukrainie. - Mieszkałam w wielu częściach kraju, ostatnio na Ukrainie zachodniej – opowiada. - Moi rodzice często się przemieszczali, stąd mieszkałam i na północy, i na zachodzie Ukrainy, a urodziłam się na południu.
     Siedmioletnia Natalia Dzięgała z Olsztyna również uczęszcza na lekcje języka ukraińskiego, a pod okiem swojej cioci uczy się ukraińskich piosenek i gry na pianinie. - Pracuję z Natalią już od jakiegoś czasu i obie stwierdziłyśmy, że nadeszła pora, by pokazać jej umiejętności na scenie – mówi Daria Bułka-Bzil, ciocia Natalii. - Mam nadzieję, że pierwszy występ nie zdemotywuje jej, a zachęci do dalszej pracy.
     W niedzielę o godz. 10.30 w Teatrze im. A. Sewruka odbędzie się festiwalowa gala.
DominikaKiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Organizuje się festiwal dziedzicom banderowskich rizunow w Polsce, za pieniądze Polskich podatników, za to ochoczo gnoi się ludzi, głoszących prawdę o ludobójcach spod znaku OUN-UPA, a wszelkie próby upamiętnienia np. w Elblągu polskich ofiar tych ludobojców pacyfikuje się w zarodku, np. wyrzuca się kilka razy z rzędu do śmietnika, tablicę pamięci postawioną na cmentarzu Agrykola przy Krzyżu Katyńskim ku czci ofiar banderowskich zbrodni na Kresach i w Bieszczadach, określając ją jako nielegalnie postawiony obiekt. Ale gdy w trzech województwach południowo-wschodniej Polski stoją dziesiątki pomników i tablic wzniesionych NIELEGALNIE przez potomków ukraińskich rizunów, to wtedy ściga się karnie tych, którzy zastępują to państwo, usuwając te pomniki hańby, które są obelgą dla nas Polaków, tak jak miało to miejsce w Hruszczowicach. IPN wydaje banderowcom statusy pokrzywdzonych przez komunę, co jest jakąś kosmiczną abberacją, bo czy ktoś słyszał, żeby w Niemczech obecne władze wydawały statusy pokrzywdzonych dla zbrodniarzy z SS i Wermachtu? A w Polsce ma to miejsce. www.kresywekrwi.blogspot.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 10
  frankblack(2016-05-14)
 • Ukraińcy niech sobie wezmą Krym, kubań, zaporoze i Donieck.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 7
  (2016-05-14)
 • Czy pamiętasz Panie Boże Nad Wołyniem łunę krwawą I ten krzyk z płonącej chaty Mordowanych przez sąsiadów. Chyba byłeś w tamtej porze Gdzieś po innej stronie świata, Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał. .. Czy słyszałeś modłę Panie, Oczy ojca czy pamiętasz, Gdy hańbili córkę jego Banderowcy jak zwierzęta. .. On na drzwiach ukrzyżowany Błagał "Zmiłuj się nad nami!" Zlitowali się oprawcy Skłuli oczy bagnetami. .. Czy widziałeś Ojcze Święty Patrząc z góry przez firmament Dzieci śliczne jak aniołki Na sztachety powbijane. .. Kto je teraz poprowadzi Na spotkanie z Tobą Boże, One przecież takie małe Zbłądzą same w tych przestworzach. .. Czy spamiętasz Panie Świata, Męczenników tych z Wołynia, Umierali z myślą o Tej, która nigdy nie zaginie. Polska o nich zapomniała, rozpłynęła się w oddali, Czasem drżąca ręka starca świeczkę jeszcze tu zapali. Porastają chwastem zgliszcza, groby toną w bujnej trawie, Jutro już nie będzie komu świeczki za Nich tu postawić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 7
  Soter(2016-05-14)
 • Piękna piosenka. Ja znam też inna Horytnicy. : Wołyn 1943: Jeszcze jeden raz spojrzę na nią w dal Jeszcze jeden, nim zniknie na zawsze Na zaciszną wieś, zboża złoty łan Na rodzinny dom jeszcze popatrzę To wszystko to mój Wołyń był, niech obraz ten przeżyje Dopóki go żałobny kir milczenia nie przykryje Ref. Pośród zgliszczy i setek ciał Wszystko com tutaj ukochał i znał Garść popiołu wiatr ciska w twarz Jak Was pochowam, gdy sił nie mam nawet na płacz Spopielonych strzech już dogasa żar Już kałuże krwi wsiąkają w ziemię Tylko ona zna głosy waszych skarg Śmierci waszej ból, strach i cierpienie Odchodzę stąd, opuszczam dom, gdzie wy pozostajecie Niech mogił rząd wśród dzikich pól szkarłatnym wzejdzie kwieciem Ref. Pośród zgliszczy i setek ciał Wszystko com tutaj ukochał i znał Garść popiołu wiatr ciska w twarz Jak Was pochowam, gdy sił nie mam nawet na płacz Jeszcze jeden raz spojrzę na nią w dal Jeszcze jeden, nim zniknie na zawsze Tylko ona zna głosy waszych skarg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2016-05-14)
 • Pigdriver- Wołyn płonie. Dziesiątki lat spychani w zapomnienie, Lecz ich honor ciągle żyje w sercu mym, Prawda tuszowana przez komuny lata, Nie może dziś przeminąć, jak historii dym, Jak historii dym!!! O tych co polskości do końca bronili, Gdy ukraińskiej bandzie od Lachów im lżył, O tych co za polskość życie swe stracili, Walcząc na ojczyzny kresach do ostatku sił, Do ostatku sił!!! Ref. x2 Zabij mnie i moje dzieci, Podpal nasz rodzinny dom, Lecz wolności mej i dumy, Nie pozwolę szargać psom, Polski orzeł dał mi siłę, Bym nie uległ w bitwy dzień, Zniszczę twoje czarne sotnie, Banderowców wytnę w pień, Gorzko wspominasz Przebraże, Jako klęski swojej znak, Znad walecznej tej osady, W górę wzleciał biały ptak, W górę wzleciał biały ptak!!! Dzisiaj prawda bierze odwet, Wraca bohaterski czas, Dumnych ludzi wskrzesza duchy, Ich historia żyje w nas, Ich historia żyje w nas!!! Ref. x3 Zabij mnie i moje dzieci, Podpal nasz rodzinny dom, Lecz wolności mej i dumy, Nie pozwolę szargać psom, Polski orzeł dał mi siłę, Bym nie uległ w bitwy dzień, Zniszczę twoje czarne sotnie, Banderowców wytnę w pień,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  (2016-05-14)
 • No w Polsce już 2 mln Ukraińców. Polacy uciekają a przyjmujemy obcych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 4
  (2016-05-14)
 • A Polacy ,to nie wyjeżdżają.?..czy Niemcy ,albo Anglicy są zachwyceni..? Tego ,to sie nie widzi,?..Europę zalewa islam,świat sie zmienia na gorsze,mamy tylko jedno życie,szkoda,że nie potrafimy tego docenić..szkoda....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 6
  Koko123(2016-05-14)
 • cechy tego modelu, od którego chcemy właśnie odchodzić? Chodzi np. o to, że handel miał służyć wszystkim tak samo, stąd te pospieszne prywatyzacje, o których mówił minister skarbu. A handel nie służy wszystkim tak samo. Firmy, które są na niższym poziomie rozwoju, są bardzo szybko i chętnie wchłaniane przez te bogatsze. I, niestety, dzisiaj mamy taką sytuację, że tylko 50% naszego przemysłu jest w rękach przemysłowców i przedsiębiorców polskich, a 65% sektora bankowego jest w rękach zagranicznych, i to po częściowej repolonizacji. 2/3 naszego eksportu jest wypracowywane przez firmy z kapitałem zagranicznym. W sumie fajnie, że on jest, ja też się cieszę, że ta szklanka jest do połowy pełna, tak? Ale 2/3 marż i zysków trafia do kieszeni podmiotów zagranicznych. Szanowni państwo, tak dalej nie może być.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2016-05-14)
 • Jakoś wkoło coraz więcej ludzi z nazwiskami konczacymi się na - uk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 5
  (2016-05-14)
 • Platfusiarskie na szczęście już byle rządy zafundowaly na zalew ukraincami, tureckimi filmami i niemieckimi reklamami. Już nie mogę tego słuchać i oglądać. Ale cóż kontrakty POdpisane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  (2016-05-14)
 • rozumiem, ze wolisz ciapkow w Polsce? Ukraincy sa najmniej obcy dla nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 7
  emigrant89(2016-05-14)
 • Proponuje poznac temat Wołyńa i co ukraincy zrobili Polakom. Ale poznamy to wszystko kiedy zobaczą polacy film Smażowskiego "Wołyń" oczywiście jeżeli go ukończy bo jak narazie ktoś poprawnie polityczny mu blokuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  Soldau elbing(2016-05-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 3
Fronty lakierowane mdf biały połysk
Promocja RATY 0%
AMK meble biurowe