UWAGA!

Skoszarowanie wcale nie jest dobre

 Elbląg, Stanisław Puchalski
Stanisław Puchalski (fot. AD).

Seniorzy są jak gdyby skoszarowani w kilku miejscach: w klubach, domach pomocy społecznej czy stowarzyszeniach, co jest pewnego rodzaju marginalizacją życia osób starszych i to wcale nie jest takie dobre, gdyż mamy większe ambicje. Chcielibyśmy być angażowani w życie społeczne – mówił podczas konferencji Stanisław Puchalski z elbląskiego biura Rzecznika Praw Osób Starszych.

Co zamiast klubów?
      
Alternatywą ma być praca. Rzecznik seniorów uważa, że trzeba wykorzystać potencjał osób starszych, tworząc dogodne dla nich miejsca pracy, aby ich aktywizować w życiu zawodowym i publicznym. Wysokie koszty zatrudnienia sprawiają, że pracodawcy szukają oszczędności, dlatego Stanisław Puchalski zamierza to wykorzystać, a nawet spróbować stworzyć preferencyjne warunki pracodawcom w oparciu o współpracę z Urzędem Miejskim. Jak wyjaśnił, ma to być taki lobbing społeczny na rzecz osób starszych.
       – Nieśmiało przyznam, że mam dobre kontakty z biznesem, które chciałbym wykorzystać do szukania pracy ludziom na emeryturze. Pomyślałem sobie, że gdyby pracodawcy chcieli zatrudniać osoby po pięćdziesiątce, dostaliby być może ulgi czy preferencyjne warunki, żeby wykorzystać potencjał, jaki drzemie w seniorach – powiedział rzecznik.
       Na pierwszy rzut oka pomysł lobbingu na rzecz osób starszych może wydawać się kontrowersyjny, zwłaszcza młodym ludziom poszukującym pracy w Elblągu. Jednak seniorzy nie są dla nich zagrożeniem z prostej przyczyny – angażują się do pracy na pół etatu, a czasami nawet społecznie. W przypadku starszych ludzi chodzi o to, aby nie siedzieć bezczynnie w domu.
       – Niektórych pracodawców nie stać na to, żeby zatrudnić pracownika pełnoetatowego. Natomiast może zatrudnić osobę niepełnosprawną, która go mniej kosztuje, gdyż stanowisko jest dotowane przez PFRON. Tutaj jest również szansa dla osób starszych – powiedziała podczas spotkania Teresa Bocheńska, dziennikarka Miesięcznika Osób Niepełnosprawnych „Razem z Tobą”.
      
       A kolejki do lekarza?
      
Lista zadań rzecznika jest długa, począwszy od kreowania pozytywnego wizerunku osób starszych w mediach, walki z dyskryminacją i marginalizacją, a skończywszy na interwencjach w przypadkach naruszania praw seniorów. Jak przyznaje rzecznik, każdy będzie wysłuchany i skierowany do odpowiedniej osoby czy organizacji, która im udzieli pomocy.
       Jednym z zadań rzecznika będzie również eliminowanie i piętnowanie złych praktyk elbląskich przychodni i szpitali, w których ludzie starsi muszą godziny spędzać w kolejkach. Kolejną zmorą seniorów są operacje, na które muszą czekać latami, co często kwitują zdaniem: „Nie wiem, czy dożyję tej operacji”.
       W planach rzecznika znalazła się również organizacja bezpłatnych badań profilaktycznych dla seniorów, którzy ze względu na ograniczenia wiekowe nie mogą z nich korzystać. Dodatkowo niskie dochody osób na emeryturze czy rencie utrudniają dostęp do badań. W tej sprawie zostały już podjęte rozmowy z firmami farmaceutycznymi, które miałyby sponsorować przedsięwzięcie.
      
       Każdy senior może skorzystać z porady rzecznika we wtorki i czwartki w godz. 12-15 w siedzibie ESWIP przy ul. Związku Jaszczurczego 17. Istnieje również możliwość telefonicznych konsultacji pod numerem 55 236 27 16.
      
      
Agnieszka Jasionowska

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • florek WIELKI SZACUNEK DLA LUDZI STARSZYCH ! Miałem okca, od którego wiele soe dowiedziałem, o czasac przed woennych i za czasow okupacji. Namawialem go by napisal książkę, ze wspomnieniami z tamtych lat. Nie zdążyl. .. juz jesyt po tamtej, lepszej stronie zycia Take wspomnienia/pamietniki są przeciez jakby nie tylko wspomnieniami ludzi, ale też maja po części wartośc historyczną.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    florek(2010-04-09)
  • Przede wszystkim polski pracodawca/kierownik /dyrektor czesto bardzo mlody nie myśli, że kiedyś i on bedzie mial 50 lat i nie chcialby być tak traktowany, jak on traktuje osoby po 50 -ce. Za granicą widzimy nawet w uslugach osoby po 60 ce, u nas nastolatki. W Polsce, Elblagu osoba po 50,gdy znajdzie sie bez pracy juz jej nie znajdzie, tak nie powinno być i rzad Tuska stworzył program 50 +, ktory zostal jak wiele inicjatyw obecnego rzadu, tylko na papierze.
  • jestem ciekawa ilu chciałoby pracowac społecznie
  • " tworząc dogodne dla nich miejsca pracy". Pobudka Polacy w tym narodowym nieszczęściu. Gdyby osoby starsze zajmowały się działalnością charytatywną w takich dziedzinach życia jak nauka czy zdrowie ewentualnie innych to OK. Natomiast zatrudnianie Was na pół etatu itp. jest co najmniej niewłaściwe. Dlatego, że w Elblągu jest bardzo trudno o pracę dla młodych ludzi, a wy ich po prostu wygryziecie, bo taniej Was zatrudnić. Tylko za co młodzi ludzie mają wychować dzieci, kupić mieszkania !!?? Bylibyście kolejnym czynnikiem społecznym, który sprawia iż pracodawca ładuje do kieszeni profity a młode matki nie mają za co wykarmić dzieci. Bo w Elblągu pracodawca zatrudnia ludzi na staż, gdzie płaci UP, lub z grupą inwalidzką, lub właśnie emerytów i rencistów, a tych jest bardzo wielu np; byłych wojskowych. I TO JEST CHORE !!! Ja tu Widzę tylko Wasze EGO.
Reklama