Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Śladami zbrodni komunistycznych

Elbląg, Śladami zbrodni komunistycznych

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku zaprasza na promocję i spotkanie z autorami najnowszej książki gdańskiego oddziału IPN: „Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945–1956)”.

Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945–1956) to najnowsza publikacja gdańskiego Oddziału IPN. Przygotował ją zespół pracowników naukowych (Robert Chrzanowski, Daniel Czerwiński, Krzysztof Filip, Waldemar Kowalski i Marcin Węgliński) pod redakcją dr. Karola Nawrockiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.
     Publikacja nawiązuje do wydanego w 2012 r. w Warszawie albumu IPN Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956 pod redakcją naukową Tomasza Łabuszewskiego. Gdańska publikacja ma jednak inny układ. Każdy z jej rozdziałów przedstawia kolejny etap symbolicznej drogi ofiary zbrodni komunistycznej. Pierwszy („W rękach bezpieki”) to opis siedzib Urzędu Bezpieczeństwa w dwudziestu miastach wchodzących (także historycznie) w skład województwa gdańskiego. Drugi rozdział („Przed czerwoną temidą. Organy stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości”) to opis miejsc związanych z komunistycznym sądownictwem. Trzeci („W murach więziennych systemu”) traktuje o więzieniach, ale także – ciekawostka – o koloniach rolnych i obozach pracy. Czwarty rozdział („W obliczu śmierci”) mówi o drodze skazanych na karę śmierci i sposobów jej wykonywania; ostatni („Ostatnia droga. Miejsca pochówku”) zawiera opis wszystkich (w tym wielu potajemnych) miejsc pochówku ofiar.
     W albumie obszernie opisano biogramy wszystkich osób skazanych na karę śmierci przez reżim komunistyczny w okresie stalinowskim. Nie brakuje także biogramów ich katów: funkcjonariuszy UB, więzienia, sędziów i prokuratorów.
     Album jest bogato ilustrowany. Zawiera wiele niepublikowanych materiałów archiwalnych. Posiada oszczędną, ale jednocześnie przyjemną dla oka szatę graficzną. Dostępny jest w sprzedaży w Księgarni IPN w Gdańsku i wybranych księgarniach na terenie Gdańska.
     Spotkanie odbędzie się w czwartek, 8 grudnia o godz. 17 w klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Mierosławskiego (Przystanek Historia). Wstęp wolny.
inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski