UWAGA!

Śladami żołnierzy Powstania Listopadowego

 Elbląg, Zdjęcie z archiwum SP 19.
Zdjęcie z archiwum SP 19.

24 stycznia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 uczestniczyły w 37 Ogólnopolskim Złazie Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa. Zobacz fotoreportaż .

Trasa rajdu nie była długa, ale było mokro i ślisko. Po dotarciu pod pomnik w Fiszewie uczestnicy złazu oddali hołd żołnierzom Powstania Listopadowego. Zakończenie rajdu odbyło się w gościnnym Gimnazjum w Gronowie Górnym. Na młodych turystów czekała tam gorąca grochówka i pyszne ciasta. Organizatorzy przygotowali dla dzieci kilka konkursów. Grupa „Mali turyści” zdobyła I miejsce w konkursie piosenki turystycznej, III miejsce w konkursie plastycznym - Ala Szypuła oraz wyróżnienia w tymże konkursie: Jessica Kozłowska, Paweł Ostrowski, Krzysiu Zaremba, Gracjan Glinkowski, Oliwia Przybył, Arek Gronek. Dzieci otrzymały też puchar ufundowany przez PTTK dla najaktywniejszego koła turystycznego na trasie rajdu. Grupa „Włóczykije” również zdobyła nagrody. W konkursie historycznym I miejsce zdobyła Zuzanna Pawlukowicz, a Daria Dembek wyróżnienie. Natomiast Rafał Iwańczyk zdobył wyróżnienie w konkursie turystyczno-krajoznawczo-przyrodniczym. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.
Oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Tak, pobyt żołnierzy i oficerów w Elblągu i okolicy po upadku Powstania Listopadowego 1830/31 miał nie tylko ten tragiczny aspekt - jak w Fischau/Fiszewie. Polacy podejmowani byli w Elblągu nad wyraz gościnnie. Zaskakiwało ich to miasto, jego wygląd, czystość, bogactwo, porządek etc. Zwracali jednak uwagę na niewymowną brzydotę ówczesnych elblążanek (!). Jeździli w teren, gdzie poziom gospodarki rolnej na Żuławach przyprawiał ich o kompleksy ("a my wiekami chwaliliśmy się naszą - polską złotą wolnością a dzisiaj nie mamy własnego kraju", - jak pisał wtedy jeden z polskich oficerów). Elblążanie bardzo sobie chwalili ten pobyt Polaków - oficerów, którzy dysponowali pokaźnymi kwotami pieniędzy. .. .Wtedy w elbląskim teatrze doszło nawet do tumultu, gdy w jednej ze scen przedstawiono Polaka klęczącego przed Żydem i. .. proszącego go o łaskę! To niemożliwe, by Polak tak się zachował - krzyczeli elblążanie i sztukę zdjęto z afisza. .. Pobyt oficerów polskich z Powstania Listopadowego w Elblągu przypomina do dzisiaj nazwa "ulica gen. J. Bema". Brawo Panie Marianie - brawo dziatwo szkolna! Takie imprezy (ze stosownym objaśnieniem) winno się rokrocznie kultywować!
Reklama