Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Śladami żołnierzy tułaczy

Elbląg, Śladami żołnierzy tułaczy (fot. nadesłane)

Jakie były losy żołnierzy tułaczy? Dlaczego o wielu żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę, mówimy – wyklęci? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi przyniesie konferencja, organizowana we wtorek o godz. 10.30 w Bibliotece Elbląskiej. Jej termin nie jest przypadkowy, w tym roku obchodzimy Rok Żołnierzy Tułaczy.

Konferencja, w której wezmą udział historycy oraz młodzież, poświęcona jest skomplikowanym losom żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolną Polskę. Referaty na ten temat wygłoszą m.in. prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Piotr Gawryszczak z Fundacji Niepodległości i Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Konferencję zakończy dyskusja na temat „Żołnierze tułacze. Ślady polskości – dlaczego pamiętamy?”, której przysłuchiwać się będzie młodzież elbląskich szkół. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar” w Elblągu.
     
     Program konferencji:
     10.30 – otwarcie konferencji i powitanie gości: Karolina Janiszewska (Technikum Ekonomiczne) i Dominika Byckiewicz (I LO)
     10.40 - „Drogi Żołnierzy Tułaczy” - dr Piotr Gawryszczak, Fundacja Niepodległości
     11.10 - „Żołnierze wyklęci” - prof. UG dr hab. Piotr Niwiński
     11.50 - „Każdy może pamiętać. Żołnierskie losy – w domu i podróży” Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     12.20 – przerwa na kawę
     12.40 – Panel dyskusyjny na temat „Żołnierze tułacze. Ślady polskości – dlaczego pamiętamy?”. Prowadzący: Rafał Gruchalski, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl. Uczestnicy: Leszek Sarnowski, Piotr Niwiński, Tomasz Gliniecki, Piotr Gawryszczak, Jolanta Justa, Krzysztof Sawicki.
     Podsumowanie: Marzena Kosińska.
     
     Organizatorzy: Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Szkoła Wyższa im. B. Jańskiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Biblioteka Elbląska.
     

     Patronat nad konferencją objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy