Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Play Dary lasu 4 Dary lasu 4

Ślady niezatarte

Elbląg, Ślady niezatarte Nagrobek pradziadków Angeli Merkel

Korzenie rodziny Angeli Merkel, uważanej za poważną kandydatkę na nowego kanclerza Niemiec, znajdują się... w Elblągu.

W minioną sobotę, podczas Dnia Stron Ojczystych, Angela Merkel poparła projekt utworzenia w Berlinie „Centrum Przeciwko Wypędzeniom”. Odrzuciła jednak roszczenia materialne wypędzonych wobec Polski. Jak powiedziała: należy zaprzestać wszystkiego, co może wywołać niepokój w Polsce i w innych krajach sąsiedzkich.
     Głębszego wymiaru tej sprawie może przydać fakt, że korzenie rodziny Angeli Merkel znajdują się w Elblągu, czyli w dawnych Prusach Zachodnich. Elbląg, jak wiele miast na tzw. Ziemiach Odzyskanych, został bardzo zniszczony w czasie wojny - a także już po niej. Lechowi Słodownikowi, elbląskiemu historykowi i znawcy problematyki polsko – niemieckiej udało się jednak odnaleźć namacalne ślady przodków szefowej chadeków i przewodniczącej frakcji CDU/ CSU w Bundestagu.
     
     Pierwszy trop
     prowadzi na dawny poniemiecki cmentarz parafii Trzech Króli przy dzisiejszej ul. Sadowej. W lapidarium, które powstało w 2003 roku dzięki współpracy Urzędu Miejskiego, Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej oraz Honorowego Obywatela Elbląga i szefa Zjednoczenia „Truso” w Munster, Hansa Jurgena Schucha, znajduje się dobrze zachowany nagrobek pradziadków Angeli Merkel: Emila i Emmy Drange. Jak można na nim przeczytać, Emil Drange żył w latach 1866 - 1913, zaś jego małżonka między rokiem 1871 a 1935.
     - Emil Drange był zaangażowanym w życie miasta elblążaninem i społecznikiem, sprawował wysoką funkcję nadsekretarza urzędu miejskiego - opowiada Lech Słodownik. - Urodził się w Elblągu i tu zmarł. Z informacji, jakie udało mi się znaleźć, wynika również, że była to rodzina ewangelicka. Zresztą tak ojciec, jak i mąż Angeli Merkel to pastorzy, a dla niej samej tradycja jest niezwykle ważna.
     Drugi trop wiedzie na jedną z głównych ulic Elbląga - ul. Grunwaldzką. W budynku, znanym kiedyś jako
     
     Dom Kataryniarza
     urodziła się matka Angeli Merkel - Herlind Jentzsch. Okazała kamienica nr 63, która znajduje się naprzeciwko głównego dworca kolejowego, przetrwała wojenną zawieruchę i wciąż stoi, a w ostatnim czasie doczekała się nawet częściowego remontu.
     - Los tej rodziny jest podobny do losów wielu innych rodzin, których członkowie teraz, po latach przyjeżdżają do miejsc, w których urodzili się i mieszkali - zauważa Lech Słodownik. – Fakt, że właśnie w Elblągu tkwią korzenie osoby, która ma duże szanse na stanowisko kanclerza Niemiec, przydaje miastu jeszcze więcej „europejskości”. Pokazuje też, że Elbląg, który jest miastem na wskroś nowoczesnym i europejskim, nie może żyć bez swojej przeszłości.
     O elbląskich korzeniach kandydatki na kanclerza Niemiec wie już prezydent miasta. Jego rzeczniczka, Agnieszka Staszewska mówi, że jest to na tyle
     
     ... ciekawa i ważna
     sprawa, że zainteresowali się nią także urzędnicy w Warszawie:
     - W tej chwili w naszym starym poniemieckim archiwum szukamy np. metryki urodzin matki Angeli Merkel. Jeżeli w krótkim czasie uda nam się zebrać rodzinne dokumenty, a mamy nadzieję, że tak właśnie będzie, przekażemy je Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Wiemy, że pani Merkel przyjedzie do Polski 16 sierpnia. Możliwe więc, że te materiały zostaną jej wtedy przekazane. Byłoby oczywiście wspaniale, gdyby sama Angela Merkel przyjechała do Elbląga, ale jest już za późno na starania, by odbyło się to w czasie najbliższej wizyty. Mamy jednak nadzieję, że może odwiedzi nasze miasto już jako kanclerz.
     Od około kilkunastu lat Elbląg jest chętnie odwiedzany przez byłych niemieckich mieszkańców dawnego Elbinga. To tzw. turystyka sentymentalna. Lech Słodownik zauważa, że jeśli chodzi o trudną polsko – niemiecką przeszłość a ostatnio ideę
     
     Centrum Przeciwko Wypędzeniom
     istnieje, jak się wydaje, duża różnica w postrzeganiu tych spraw przez zwykłych Niemców i niektórych polityków.
     - Spotykam się, jeżdżę z grupami niemieckimi jako tłumacz i z rozmów wiem, że zdecydowana większość, około 90 procent Niemców, którzy odwiedzają nasz region, uważa np., że „Centrum Przeciwko Wypędzeniom”, jeśli już powstanie, powinno się znajdować nie w Berlinie, ale np. we Wrocławiu, który leży bardziej na wschodzie. Jednocześnie sama idea Centrum jest dla wielu tych osób niezbyt zrozumiała. Zwykli Niemcy uważają po prostu, że pewne osoby, gdzieś na szczytach władzy, prowadzą własne rozgrywki polityczne. 9 maja minęło 60 lat od zakończenia drugiej wojny światowej. Ci ludzie bardzo się cieszą, że jest to najdłuższy w dziejach tej części Europy okres pokoju i uważają to za największy sukces zjednoczonej Europy.
     Wybory nowego kanclerza Niemiec mają się odbyć 18 września.
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Czy napewno będą to wybory kanclerza Niemiec? Prezydent Niemiec, Horst Koehler rozwiązał parlament i zarządził przeprowadzenie 18 września przedterminowych wyborów do Bundestagu. To Bundestag wybiera kanclerza federalnego,który z kolei proponuje skład rządu.Trzeba wiedzieć, o czym się pisze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  vv(2005-08-09)
 • Rodzina katolicka a pastorzy... i mieli dzieci.....? Od kiedy....?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-08-10)
 • Rzeczywiście, nie było takiej opcji w XIX wieku (i nie ma obecnie), aby duchowny w kościele katolickim mógł się ożenić. A jeśli był pastorem w innym chrześcijańskim kościele, to oczywiście tak, bo tylko kościól katolicki w całym chrześcijaństwie zmusza swoich duchownych do celibatu, chociaż to jest nie biblijny wymóg. Pismo Święte podaje nawet, jakie cechy powinna mieć żona biskupa, a św. Paweł wyjaśnia, że każdy ma wybór, chociaż chwalił sobie swój wybór tzn. bezżenność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2005-08-10)
 • Chyba Prusy wschodnie Szanowna readkcjo. Rece opadaja kogo Wy tam zatrudniacie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2005-08-10)
 • Do pana vv przeczytaj uważnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Huver(2005-08-10)
 • najgorzej, że każdy - nawet największy tłuk - może komentować teksty. piętnastoletni znawcy ustawodawstwa niemieckiego i geografii historycznej, którzy po raz pierwszy usłyszeli o Prusach Zachodnich... brak słów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gfd(2005-08-10)
 • Oczywiście - miało być - "rodzina ewangelicka". Nasz rozmówca się przejęzyczył. Tekst poprawiony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Redakcja(2005-08-10)
 • Anonimie od zatrudniania - spójrz na źródło: www.elbing.de
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wg(2005-08-10)
 • Elbląg należał do Prus Zachodnich, a w wyniku postanowień Traktatu Wersalskigo został od znacznej części tej prowincji oddzielony "polskim korytarzem". Znalazł się więc w obrębie prowincji wschodniopruskiej, ale podobnie jak powiat kwidzyński, suski i malborski należał do PRUS ZACHODNICH. Jest to trochę skomplikowane, ale wystarczy wziąć mapę z 1939 r., by to lepiej zrozumieć. Takimi dominantami topograficzno-administracyjnymi między Prusami Zach. i Wsch. w okolicy Elbląga były m.in. most na Baudzie w Narusie, okazały dąb ("Gruba Maria"), po lewej strony drogi do Zastawna, masywny wał ziemny za Bogaczewem, a przed Zielonym Grądem. Natomiast granicą między Prusami Zachodnimi a obszarem Wolnego Miasta Gdańska był m.in. most na Nogacie w Jazowej i zachowana do dziś - z kamieniami granicznymi "D", "F.G." - przesieka leśna w Przebrnie na Mierzei. Trudno zrozumieć dlaczego zdziwienie budzi fakt, że każdy pasor ewangelicki może mógł i może mieć własną rodzinę... .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-08-10)
 • Redakcja wprowadziła poprawkę w tekście, bo pisało, że rodzina była katolicka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2005-08-10)
 • szeba: kto "pisało"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gfd(2005-08-10)
 • Wasz rozmowca sie pomylil /choc w to nie wierze, jet to raczej wasza wymowka/ ale wy powinniscie wiedziec i albo dopytac rozmowce, albo pominac ten fragment i nie pisac bzdur, o zonatych i dzieciatych pastorach w kosciele katolickim. Jakby was jeszcze zapytal ile tych kosciolow katolickich istnieje to tez pewno byscie nie wiedzieli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tensam(2005-08-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem