Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Sprzątanie świata 2013’

 
Elbląg, Sprzątanie świata 2013’ Przed rokiem sprzątającym świat świeciło słońce.
Rek

Zbliża się wielki finał tegorocznego sprzątania świata. Pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę” dzieci, młodzież i wszyscy ludzie dobrej woli, którym leży na sercu dobro przyrody, zabiorą się za sprzątanie miast, wsi, lasów i wód.

Już po raz 20. Fundacja Nasza Ziemia zachęca Polaków do sprzątania środowiska, w którym żyjemy. Niby to takie proste – jesz baton, cukierka, loda – wrzuć papier do śmietnika! Nasze zaśmiecone otoczenie pokazuje jednak, że dla wielu osób, to nadal czynność tak trudna, jak tabliczka mnożenia dla przedszkolaka. Dlaczego śmiecimy? Temu problemowi poświęcony będzie tegoroczny finał akcji, który przypada na trzeci tydzień września, czyli dni 20-22 września.
     
     Weź sprawy w swoje ręce
     
Organizatorzy akcji do wspólnego wysiłku na rzecz sprzątania naszego najbliższego otoczenia zapraszają szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne. Chodzi o zorganizowanie lokalnych działań z zakresu edukacji odpadowej, bo jak pokazuje sytuacja w kraju po wprowadzeniu tzw. „ustawy śmieciowej”, to ona właśnie jest w tej chwili najbardziej potrzebna. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli, jak ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami, żeby było ich jak najmniej. Wszyscy zainteresowani dokumenty do pobrania i wypełnienia znajdą tutaj.
     
     Działania „ubrane” w konkursy
     
Aby zwiększyć atrakcyjność przedsięwzięć, organizatorzy akcji zaproponowali w tym roku uczestnikom wiele konkursów. Niektóre, jak „Jestem, więc nie śmiecę” czy „Odkrywamy czysty las” rozpoczęły się 11 maja, kiedy to obchodzony jest Dzień bez śmiecenia, i swój finał z ogłoszeniem wyników i laureatów będą miały 20 września Przy czym prace konkursowe można było nadsyłać do piątku (13 września). Natomiast akcja „Zbieram-pomagam”, która trwa nadal, ma na celu zbiórkę i utylizację zużytego sprzętu AGD, w którym znajduje się wiele niebezpiecznych substancji chemicznych, takich jak freon, rtęć czy ołów. Przy okazji ze sprzętu tego zostaną odzyskane cenne metale, gdyż przykładowo z 1 miliona telefonów komórkowych można uzyskać nawet 15 ton miedzi. Dlatego środki uzyskane w tym roku ze zbiórek organizowanych w ramach akcji „Sprzątanie świata” zostaną przeznaczone na program „Zielona Stopa Filantropa” i pozwolą na zmodernizowanie sprzętu AGD w placówkach zajmujących się opieką i wychowaniem dzieci.
     Akcją sztandarową podczas tegorocznego finału będzie „20 tysięcy telefonów na 20. sprzątanie świata – Polska”. Chodzi tu o zorganizowanie zbiórki telefonów w środowisku lokalnym. Zebrane telefony zostaną szczegółowo wycenione, zutylizowane zgodnie z prawem lub uzdatnione do ponownego wykorzystania, a dochód z nich zostanie przekazany na zwiększanie efektywności energetycznej placówek służących kształceniu i wychowaniu dzieci.
     
     Jak przeprowadzić taką zbiórkę?
     
Osoba chcąca przekazać telefon na rzecz Fundacji Nasza Ziemia, bezpiecznie pakuje zebrane telefony do dowolnej koperty, podając adres firmy Greenfone (Greenfone Sp. z o.o., ul. Macedońska 16, 02-761 Warszawa) oraz w miejscu znaczka umieszczając zdanie: „OPŁATA PRZERZUCONA NA ADRESATA, umowa Nr 48/HH/W-wa/OA/08, z Pocztą Polską S.A., z dnia 16.12.2008 r.” – dzięki temu paczka z telefonami zostanie opłacona przez firmę zajmującą się utylizacją. Klient do koperty dodaje oświadczenie: „Ja, niżej podpisany przekazuję swój telefon komórkowy na rzecz projektu Fundacji Nasza Ziemia – „Zielona Stopa Filantropa”, którego celem „jest zwiększenie efektywności energetycznej placówek służących kształceniu i wychowaniu dzieci poprzez modernizowanie tych placówek.”
     
     Bądź w kontakcie
     
Aby wiedzieć, jakie akcje i gdzie będą się odbywać, wystarczy skorzystać z aplikacji internetowej na stronie www.sprzatanieswiata-polska.pl. Można też prowadzić własnego bloga akcji. Wystarczy zalogować się i w zakładce „Moje sprzątanie świata” na stronie www.sprzatanieswiata-polska.pl przystąpić do działania.
     
     W Elblągu od lat w akcję sprzątania świata angażują się przede wszystkim uczniowie szkół, wśród nich prym wiodą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18. Jakie akcje przygotują w tym roku, dowiemy się wkrótce i poinformujemy.
     

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • To dobra inicjatywa, najważniejsze żeby w tych młodych ludziach zaszczepić troskę o czystość naszego środowiska, całej Polski oni nie posprzątają choć by nie wiem jak się starali ale warto ich uczyć odpowiednich postaw, starych nie uczono i stąd mamy te sterty śmieci po lasach itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-09-16)
 • No stary telefon to rzeczywiście każdy może sam wrzucić w kopertę i wysłać - zwłaszcza, że opłata przeniesiona jest na adresata. Super pomysł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-09-16)
 • uważam, że angażowanie małych dzieci w sprzątanie jakiegoś syfu w parkach to wielka przesada. niech służby miejskie zapłacą bezrobotnym i niech posprzątają. u nas to najlepiej za darmo i do najgorszego gówna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2013-09-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III