UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Światowy Dzień Zdrowia już w sobotę

Elbląg, Światowy Dzień Zdrowia już w sobotę

7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia, który jest upamiętnieniem powstania Światowej Organizacji Zdrowia (7 kwietnia 1948 r.). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na aktualną problematykę z zakresu zdrowia publicznego.

Statystyki są nieubłagane. Choroby nowotworowe od wielu lat stanowią w Polsce drugą przyczynę zgonów - w ich wyniku umiera rocznie około 96 tys. osób (25% wszystkich zgonów).  W walkę z rakiem włącza się także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. Jej działania w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia skupiają się na zagadnieniach związanych z profilaktyką chorób nowotworowych, albowiem liczba zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe będzie systematycznie rosnąć, stając się w niedalekiej przyszłości pierwszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przyrost liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce w ostatnim półwieczu wynika zarówno ze starzenia się ludności Polski, jak i z narażenia populacji na czynniki rakotwórcze, przede wszystkim związane ze stylem życia Polaków. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ten sposób można uniknąć nawet 50% przypadków wszystkich nowotworów. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod tytułem „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Na podstawie dwunastu zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację „12 sposobów na zdrowie”. Zawierają one następujące porady, pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka zachorowania na raka:
       1. Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci. 
       2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. 
       3. Utrzymuj prawidłową masę ciała. 
       4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco. 
       5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. 
       6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom. 
       7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium. 
       8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. 
       9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. 
       10. Zdrowie kobiet: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory – jeśli możesz karm piersią. Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów – ogranicz jej stosowanie.  
       11. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – WZWB (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt). 
       12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety).
       Więcej informacji na temat profilaktyki nowotworów można znaleźć na stronie: www.kodekswalkizrakiem.pl.
      
       Źródła:
       www.kodekswalkizrakiem.pl
       https://ptok.pl/strona_glowna
       http://www.pssekrakow.wsse.krakow.pl
      
inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama