Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Świętowanie zaczynają prawosławni i grekokatolicy

Elbląg, Świętowanie zaczynają prawosławni i grekokatolicy W Elblągu od kilku lat trwa budowa cerkwi. To zdjęcie z rubryki FotoreportEl, pochodzi z września 2014 roku (fot.hawai)

W Elblągu mieszka wiele osób wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, o czym świadczy powstająca właśnie przy ul. Traugutta cerkiew. Zarówno w prawosławiu jak i w kościele greckokatolickim Boże Narodzenie należy do największych świąt roku liturgicznego. Obchodzone jest 7 stycznia, co wynika z 13 dni różnicy istniejącej między starym kalendarzem juliańskim a gregoriańskim.

Zarówno cerkiew prawosławna, jak i grekokatolicka na stałe wpisały się w krajobraz architektoniczny i duchowy naszego miasta. Pamiętając o świętujących w tych dniach Boże Narodzenie chrześcijanach Kościołów Wschodnich i życząc im czasu radosnego w gronie rodziny, przedstawiamy wszystkim wierzącym i niewierzącym miłośnikom historii i kultury krótki opis towarzyszących uroczystościom tradycji.
     
     Jak wygląda wigilia
     Świąteczne nabożeństwa Kościołów Wschodnich nie tylko podziwiają i wychwalają tajemnicę Wcielenia, ale także wzywają wiernych, aby oddali Chrystusowi pokłon, przynoszać mu w darze swoją wiarę i miłość.  
     Święto Bożego Narodzenia w Kościele greckokatolickim nazywa się „Rizdwo Hospoda Naszoho Isusa Chrysta”, a w skrócie „Rizdwo Chrystowe” lub po prostu „Rizdwo”.
     W przeddzień Bożego Narodzenia obchodzona jest wigilia, która po ukraińsku nazywa się, Swjat-Weczir, czyli „Święty Wieczór”. W dzień wigilijny grekokatolików obowiązuje ścisły post. Podobnie jak u staroobrzędowców, grekokatolicy w dzień samej wigilii zwanej u staroobrzędowców „kutienikiem” przeważnie starają się pościć i nic nie jeść.
     Wieczerza wigilijna składa się z dwunastu dań. Najważniejszą potrawą jest kutia, czyli pszenica gotowana, przyrządzana z makiem i miodem. Sianko umieszcza się na stole, a słomę na podłodze. Wieczerza wigilijna rozpoczyna się, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazda. Ojciec rodziny lub najstarszy członek zapala świecę, następnie ma miejsce wspólna albo indywidualna modlitwa każdego z członków rodziny, życzenia i dzielenie się prosforą z miodem i czosnkiem (prosfora jest to odpowiednik łacińskiego chleba eucharystycznego tzw. opłatka, z tą różnicą, że prosfora to chleb na zakwasie). Na stole pozostaje jedno nakrycie wolne, a wieczerza bywa też noszona do bliższej rodziny, a szczególnie do dziadków, jeśli mieszkają oddzielnie. Po wieczerzy domownicy rozpoczynają radosne kolędowanie, po czym udają się do świątyń na liturgię o północy. Przy czym greckokatolickie nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 23 tzw. nabożeństwem „powecziria”, które modlitewnie odwołuje się do nocnego czuwania Jezusa w ogrodzie oliwnym, przed wydaniem Go oprawcom.
     
     Kolędnicy i szopka
     
W pierwszy dzień świąt tradycją jest jeszcze tu i ówdzie zwyczaj chodzenia z gwiazdą i po kolędzie. Kolędnicy śpiewają pieśni bożonarodzeniowe i życzeniowe na po­myślność nawiedzanego domu. Otrzymane datki, przeznaczane są zwyczajowo np. na jakiś cel społeczny, charytatywny. W okresie Bożego Narodzenia pokazywana była i jest nadal tzw. szopka, zwana po ukraińsku wertep - czyli nieruchomy teatr lalek ukazujący sceny związane z ewangeliczną i ludową tradycją Bożego Narodzenia.
     Drugi dzień Bożego Narodzenia obchodzony jest przez chrześcijan wschodnich jako święto maryjne. Zwane jest ono po grecku synaksis, w języku starocerkiewno-słowiańskim – Sobór Bogarodzicy, czyli świąteczne zgromadzenie się ludzi, by uczcić Bożą Rodzicielkę. Syryjczycy określają to święto jako gratulacje składane Maryi. Jest to nawiązanie do zwyczaju składania przez krewnych i znajomych gratulacji matce nazajutrz po urodzeniu dziecka. Zwyczaj ten powszechny jest u ludów semickich na Bliskim Wschodzie. Obchody ku czci Matki Bożej w dzień po Bożym Narodzeniu są najstarszym świętem maryjnym w całym chrześcijaństwie.
     
     Źródło: KAI, grekokatolicy.pl oraz orthodox.pl
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem