UWAGA!

Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko

 Elbląg, Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko
fot. AD

W obecnych czasach mamy do czynienia z nowymi trendami w kulturze popularnej, które kształtują tożsamość naszych dzieci. U podstaw tej kultury leży konsumpcja, a co za tym idzie, ideologia przyjemności – mówi Bożena Rokicka, konsultant do spraw pedagogiki z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.

Podczas dzisiejszych (18 listopada) warsztatów pt. „Rodzic najważniejszym nauczycielem ucznia”, przeprowadzonych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat problemów związanych z wychowaniem młodego człowieka. Warsztaty zaadresowane były do rodziców gimnazjalistów. Nie jest bowiem tajemnicą, z jak wielkimi trudnościami spotyka się każdy rodzic w procesie wychowania dziecka. Zajęcia zostały poprowadzone przez specjalistów z Nauczycielskiego Centrum Pomocy Rodzinie.
       – Nauczycielskie Centrum Pomocy Rodzinie powstało 1 września tego roku i zajmuje się działalnością pomocową skierowaną do rodzin, uczniów i elbląskich szkół – mówi Małgorzata Sowicka, konsultant języka polskiego w W-MODN w Elblągu. – W ramach działalności NCPR udzielamy pomocy doraźnej, natychmiastowej na telefon oraz umawiamy się na konsultacje z rodzicami, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Nasza pomoc dotyczy problemów logopedycznych, problemów związanych z nauką języka polskiego, z egzaminami zewnętrznymi, z wychowaniem dziecka i innych problemów z zakresu pedagogiki i psychologii. Pracujemy na zasadach wolontariatu. Efektem warsztatów, które prowadzimy w elbląskich szkołach, a odbyło się ich już trzynaście, są liczne konsultacje z rodzicami, których udzielamy w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ul. Grunwaldzkiej 31.
       Do NCPR może więc zwrócić się każdy rodzic, który nie wie, jak pomóc swojemu dziecku, potrzebuje konsultacji i chce porozmawiać ze specjalistą. Porady są bezpłatne. Należy jedynie zadzwonić pod numer 55 236 10 70 i umówić się na spotkanie.
       Dzisiejsze warsztaty dały wyraz temu, jak wiele zmieniło się w kwestii wychowania młodego człowieka i jakie spustoszenie poczyniły nowe trendy, wyznaczające oblicze współczesnej kultury. – Rola nauczyciela i rodzica zdeprecjonowała się we współczesnym świecie młodego człowieka – mówiła Bożena Rokicka. – Dzieje się tak dlatego, że o ile jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu rodzice stanowili dla dziecka jedyne źródło wiedzy o świecie, o tyle rolę tę spełnia obecnie świat Internetu oraz mass media. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nowymi trendami w kulturze popularnej, które kształtują tożsamość naszych dzieci – dodaje. – U podstaw tej kultury leży konsumpcja, a co za tym idzie, ideologia przyjemności. W dzisiejszych czasach prym wiedzie tzw. kultura instant, która wyraża się w krótkotrwałości, natychmiastowości oraz w gotowości do szybkich interakcji. Przykładem tego jest posługiwanie się przez młodzież skrótami myślowymi oraz zwiększone tempo życia.
       Mamy dziś do czynienia z końcem ideałów, za to z tryumfem codzienności. Zanika bowiem styl życia oparty na refleksji. Wielkie ideały zastąpiono poszukiwaniem fascynujących momentów i dążeniem do przyjemności. Kultura instant, a więc kultura, u której podstaw leży korzystanie z chwili i dążenie do przyjemności, wyznacza nowe trendy w kulturze.
       – W dzisiejszej kulturze dominuje również zjawisko amerykanizacji, czyli jednostronny przepływ wartości kulturowych do reszty świata. Jeszcze jedna ważna sprawa wpływa na wychowanie i rozwój naszych dzieci, a jest nią kult sukcesu. Sukces rozumiany jako dążenie do ciągłego wzbogacania się. Sukces to dzisiaj duży stan konta, dobrze płatna praca, posiadanie dobrego samochodu. Trzeba jednak uświadamiać nasze dzieci, że obok sukcesu jest również miejsce na porażki. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że i one będą miały miejsce w naszym życiu.
       Na pytanie, co to znaczy być dobrym rodzicem, pani pedagog odpowiada: – Jest taka prosta dewiza: szczęśliwy rodzic – szczęśliwe dziecko. Dziecku należy poświęcać dużo czasu, nie należy jednak przy tym rezygnować z własnych potrzeb i zainteresowań.
      
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • ble ble ble kampania wyborcza!!!!
  • totalne skur. .. nie jako nowy trend kultury - bardzo interesujące, bardzo
  • Dlaczego redakcja zamieściła artykuł o społecznej działalnosci, ktora juża jakiś czas trwa pod hasłem "wybory"- Działanie Centrum nie ma nic wspólnego z wyborami samorządowymi, tak jak codzienna praca konsultantów. To wprowadza w błąd czytelnika i prowokuje do niewybrednych komentarzy. Pozdrawiam redakcję.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Małgorzata Sowicka(2010-11-19)
  • To dorośli wszystko zrobili nie dzieci nauczyciele nie są bez grzechu to znaczy lubią kase wołanie o podwyżki, a świat oparty, jest na kasie kiedyś inaczej myślałem zbliża się niż demograficzny niektóre szkoły będą miały kłopot z pozyskaniem uczniów i co wtedy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obywatel(2010-11-19)
  • Ułomność społeczeństwa w dzisiejszych czasach mnie powala. .. Jeśli nie ma się pojęcia o pewnych sprawach, nie powinno się zabierać głosu - to do OBYWATELA! Rodzice mają największy wpływ na dziecko a nie nauczyciel i to oni kształtują jego postawy oraz to, jakim bedzie jego dziecko w przyszłości - po to są rodzicami, żeby swoje dziecko wychowywać we właściwy sposób, prawda? Nauczyciel wspiera jedynie proces wychowawczy, ale nie zastępuje rodzica!
Reklama