Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sztandar dla szkoły z tradycjami

Elbląg, Sztandar dla szkoły z tradycjami Nowy sztandar (fot. Paweł Serocki).

W czwartek (21 grudnia) Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu otrzymał nowy sztandar.

Rok szkolny 1962/1963 jest początkiem historii Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Gdańskie Zjednoczenie Budownictwa powołało filię Zasadniczej Szkoły Budowlanej w Elblągu przy ul. Mazurskiej. Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dniem 1 września 1963 r. przekształciło filię w samodzielną szkołę, która otrzymała nazwę Zasadnicza Szkoła Budowlana nr 2.
     W chwili utworzenia szkoły, bazę lokalową stanowiły trzy drewniane baraki mieszczące się przy ul. Mazurskiej, zaadaptowane na sale lekcyjne, internat, pomieszczenia biurowo-administracyjne, kuchnię, stołówkę i pomieszczenia sanitarne. 1 września 1964 r. do użytku oddano dwa kolejne baraki, już murowane.
     We wrześniu 1970 r. szkoła przeniosła się do długo oczekiwanego kompleksu przy ul. Obrońców Pokoju 44, składającego się z budynku szkoły i budynku internatu. Szkoła dynamicznie rozwijała się, w ciągu lat kształciła pod swoim dachem absolwentów nie tylko na poziomie zasadniczym, ale również średnim.
     Zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z 23 lutego 1973 r. szkole nadano imię Mikołaja Kopernika, a Gdańskie Zjednoczenie Budownictwa ufundowało sztandar z okazji dziesięciolecia jej powstania. 1 września 1975 r. utworzono Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących, a rok później Technikum Budowlane dla Pracujących.
     Od 1 stycznia 1980 r. szkoła uzyskała nazwę Zespół Szkół Budowlanych im. Mikołaja Kopernika Gdańskiego Zjednoczenia Budownictwa. Od 1 czerwca 1983 r. opiekę nad szkołą przejął Elbląski Kombinat Budowlany. 1 września 1983 r. przy Zespole Szkół Budowlanych utworzono Szkołę Przysposabiającą do Zawodu.
     Na przestrzeni lat uczniowie kształcili się w zawodach: murarz, tynkarz, malarz, betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji żelbetowych, monter wewnętrznych instalacji budowlanych, posadzkarz, mechanik maszyn budowlanych, elektromonter, dekarz-blacharz, monter rurociągów przemysłowych, technolog robót wykończeniowych w budownictwie.
     Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w wielu elbląskich firmach. Uczestniczyli we wznoszeniu większości obiektów budowlanych nie tylko w Elblągu, ale i w regionie. Przy ich udziale powstały na przykład: magistrala „Północ”, Wojewódzki Szpital Zespolony, dworzec PKS, Studium Nauczycielskie (obecnie budynek IV LO), Spółdzielczy Dom Kultury Zakrzewo, przychodnia przy ul. Jaśminowej, hotel „Atletikon”, Szkoła Podstawowa przy ul. Jasnej, oczyszczalnia ścieków, Szkoła Podstawowa nr 9 na Zawadzie, hotele robotnicze przy ul. Jaśminowej i Związku Jaszczurczego, kryta pływalnia przy ul. Karowej, Centrum Kultury Światowid, szkoła muzyczna. Uczniowie brali udział w budowach wszystkich nowych osiedli mieszkaniowych w Elblągu.
     Młodzież czynnie włączyła się do odbudowy i uporządkowania (przez dziesięć lat) miasta Kopernika, biorąc udział w „Operacji Frombork 1001”. Za udział w tej operacji nadano szkole honorowe obywatelstwo miasta Fromborka.
     Lata dziewięćdziesiąte to nowe kierunki kształcenia młodzieży na poziomie szkoły średniej. Od 1września 1994 r. rozpoczęło działalność Technikum Zawodowe w zawodzie technik geodeta; rok później Technikum Budowlane na podbudowie ZSB w zawodzie technik budownictwa oraz Liceum Zawodowe - renowator zabytków architektury, a w kolejnych latach LZ - technolog robót wykończeniowych w budownictwie i stolarz.
     1 września 2002 r. założono Liceum Profilowane o profilach: kształtowanie środowiska i usługowo-gospodarczy. Dwa lata później otwarto Liceum Uzupełniające.
     1 września 2004 r. uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu dokonano zmiany nazwy szkoły z Zespołu Szkół Budowlanych na Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu.
     W roku szkolnym 2005/2006 utworzono Szkołę Policealną w zawodach technik usług kosmetycznych, technik usług fryzjerskich i renowator zabytków architektury.
     Obecnie w skład Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług wchodzą następujące szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, 4-letnie Technikum, Liceum Profilowane, Liceum Uzupełniające, Technikum Uzupełniające dla dorosłych, Szkoła Policealna.
     Jego obecnym dyrektorem jest Jadwiga Sielecka.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED