Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Plaga mistrzów Plaga mistrzów

To prawdziwy, kulturowy miks

 
Elbląg, To prawdziwy, kulturowy miks Maria, Tonia, Katarina zaśpiewały na MSA (fot. Michał Skroboszewki)
Rek

Pokazy taneczne, występy zespołów wokalno-instrumentalnych, warsztaty, wernisaże, koncerty – co roku Międzynarodowe Spotkania Artystyczne organizowane przez CSE „Światowid” serwują nam potężną dawkę artystycznych wrażeń. Za nami pierwszy dzień spotkań. Zobacz więcej zdjęć. 

 A było to przede wszystkim spotkanie z muzyką i tańcem. Imprezę zainaugurowały trzy piękne kobiety z Ukrainy. Maria, Tonia i Katarina z muzyką są za pan brat. Wszystkie trzy są dobrze wykształcone muzycznie i wędrują ze swoim zespołem po Ukrainie. Dziś przybyły aż do Elbląga i rozgrzały publikę do czerwoności. Skończyło się wspólnym z nią występem na scenie i kilkoma bisami.
     - Śpiewamy piosenki narodowe, folkowe, tradycyjne, muzykę religijną, ale także jazz – mówią dziewczyny ze Lwowa, Maria Malerczuk, Tonia Wyszniakowa i Katarina Szlachtowska. - Jest to muzyka w stylu retro, stary, przedwojenny jazz, głównie amerykański. Jesteśmy z zawodu muzykami. A jak tutaj trafiłyśmy? Podczas koncertu na Ukrainie jeden z zespołów, który występował wcześniej na MSA, opowiedział nam o tych spotkaniach i nawiązaliśmy kontakt z panią Tereską i stąd występujemy tutaj dzisiaj. Dziękujemy bardzo za to zaproszenie.
     Międzynarodowe Spotkania Artystyczne powstały z myślą o osobach niepełnosprawnych, a ich celem jest włączanie osób niepełnosprawnych w otwarte społeczeństwo. To już dziewiąta ich edycja.
     - Spotkania artystyczne, które organizujemy w Elblągu różnią się od typowych przeglądów m.in. tym, że są interdyscyplinarne – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. - Często organizowane są festiwale typowo teatralne lub typowo muzyczne. A u nas jest taki mix kulturowy. Jest i plastyka, i teatr, jest i muzyka, i taniec. Są prezentowane różne formy aktywności kulturalnej. Bardzo duży nacisk kładziemy także na doskonalenie warsztatu – dodaje. - Stąd jest i panel dla terapeutów. W sobotę proponujemy rozbudowane warsztaty artystyczne, w których mogą wziąć udział zarówno uczestnicy jak i mieszkańcy naszego miasta. Jest to bardzo ważne, ponieważ wymieniamy się tam swoimi doświadczeniami, doskonalimy swoje umiejętności i poznajemy nowe techniki pracy z osobami niepełnosprawnymi.
     MSA mają charakter otwarty i jak mówi sama nazwa międzynarodowy. Może wziąć w nich udział każdy i ten sprawny i ten sprawny inaczej.
– Celowo usunęliśmy z nazwy spotkań słowo „niepełnosprawny”, bo to jest takie naznaczanie – kontynuuje organizatorka spotkań. - Chcemy, by osoby niepełnosprawne funkcjonowały na normalnych zasadach. Mamy też bardzo fajną grupę wolontariuszy, wśród których jest młodzież gimnazjalna, młodzież szkół średnich, studenci i osoby pracujące.
     MSA to także okazja do posłuchania dobrej muzyki. W spotkaniach goszczą także gwiazdy. Występował tu już Marek Piekarczyk, Szymon Wydra czy Megitza. A już w piątek, o godz. 18, swój koncert da Ania Wyszkoni.
– Bilety na koncert zostały sprzedane jednego dnia – mówi Teresa Miłoszewska. – A jak to się dzieje, że występują u nas takie, a nie inne gwiazdy? Są to moje osobiste wybory. Piosenkarze wiedzą, że są to koncerty przed wyjątkową publicznością, bo wśród niej są też osoby niepełnosprawne. Do Ani Wyszkoni przymierzałam się już w zeszłym roku, w tym roku się udało. Ania Wyszkoni jest, jak to nazywam, na otulenie, by stworzyć sobie aurę na te jesienne, szare dni. Myślę, że będzie to pozytywna energia na jesień i zimę. Jutro po koncercie będzie możliwość spotkania się z piosenkarką, która jest bardzo otwarta na spotkania z publicznością. Będzie podpisywała płyty, będzie można z nią porozmawiać.
     Dzisiejszego wieczora energii publiczności doda zespół reggae „Dubska”.
     - Zespół Dubska już w zeszłym roku się do nas zgłosił po koncercie Jafia – dodaje Teresa Miłoszewska. - Zapytali nas, skoro Jafia był, to czemu ich nie zapraszamy? Reggae na początek jest dobre, bo ma taką pozytywną energię i wywołuje wiele emocji. To jest dziesięciu facetów na scenie, dobra dynamika, dobra energia i mam nadzieję, że oni też się będą świetnie bawili.
     Dziś przed publicznością zaprezentowały się także zespoły złożone z osób niepełnosprawnych. 
     - Śpiewamy głównie utwory popowe – mówi Basia Michalska z zespołu „Szwagry”, działającym przy Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ulicy Beniowskiego. – Występujemy nie tylko w Elblągu, ale także i poza nim – dodaje z dumą. - Występuję w nim już siódmy rok, ale zespół istnieje już od ponad dwudziestu lat. Bardzo lubię muzykę i często chodzę na różne koncerty.
– Czuję się na scenie bardzo dobrze i fajnie – mówi Agnieszka Zajdel z zespołu tanecznego „Hipnoza”, działającym przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawniejsi” - A czemu nie ma być fajnie? Publiczność mnie już zna i to ona mnie porywa – dodaje z uśmiechem i energią.
     - W zespole występują uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z ulicy Saperów – mówi Joanna Ziemińska ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawniejsi”. – Zespół ma już sześć lat i powstał przy którymś z projektów europejskich „Otwieramy okno na świat”, aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Projekt się skończył a zespół działa do dnia dzisiejszego. Dziś odbyła się premiera nowej choreografii, którą „gwiazdorzy” ćwiczą od września. Jako fizjoterapeuta w warsztacie zawsze powtarzam, że ruch i taniec to niesamowita terapia. Jest naszym motorem do działania. Jak rozwijamy się fizycznie, to musimy iść do przodu. To nasza teoria, której się trzymamy.
     Jutro kolejny dzień spotkań z kulturą i sztuką, na które w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. Szczegółowy program znadziejsz tutaj.
     
     

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Agama brodata
Karma dla papug średnich
Ochotka żywa
ichtovit