Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uniwersytet dla seniorów kończy 15 lat

 
Elbląg, Uniwersytet dla seniorów kończy 15 lat Iwona Orężak (fot. nadesłane)
Rek

Minęło 15 lat od chwili, gdy Ewa Sprawka wraz ze współpracownikami zaczęła tworzyć pierwszy w naszym mieście Uniwersytet Trzeciego Wieku. O tym jak było i co nasi seniorzy planują na przyszłość rozmawiamy z Iwoną Orężak, obecną prezes tej instytucji.

Marta Kowalczyk: - Tak się składa, że elbląski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych od początku był mi znany i bliski. Pamiętam warunki, jakie panowały w starym budynku przy ul. 12 Lutego, gdzie mieściło się biuro. Ewy Sprawki już z nami nie ma, ale można śmiało powiedzieć, że idea zapoczątkowana wtedy przez ERKON, pod pani pieczą rozkwitła i przybrała rozmiary, które przerosły pierwotne oczekiwania. Zgodzi się pani z tym?
     
     Iwona Orężak: - Nasze skromne biuro mieściło się najpierw w Centrum Rehabilitacji, potem przy 12 Lutego a obecnie przy Rzeźnickiej – gdzie jest przestronnie, nikt się nie tłoczy. Mamy też do dyspozycji salę warsztatową, w której możemy organizować różne zajęcia. Pierwsze spotkania dla słuchaczy odbywały się w Ośrodku Czytelnictwa Osób Niepełnosprawnych, którego kierownikiem był bardzo przyjaźnie do nas nastawiony Włodzimierz Martin. Tam grupa 30 słuchaczy w kameralnej atmosferze przy kawie i herbacie mogła wysłuchać ciekawych wykładów związanych między innymi z historią miasta, walorami przyrodniczymi Żuław i innymi tematami.
     
     - Z czego jest pani najbardziej dumna?

     - Dumna jestem z wielu rzeczy: po pierwsze, że uniwersytet rozkwitł do takich rozmiarów, że miasto nasze łącznie z władzami wspiera naszą działalność, a to znaczy, że rozumie się potrzebę pomocy osobom, które w pewnym sensie zostały pozostawione same sobie. Podsumowując 15 lat działalności stwierdzam też, że mam trochę szczęścia do ludzi, bo przy pracach organizacyjnych związanych z prowadzeniem uniwersytetu zawsze pomagały mi wspaniałe osoby : pracowite, rzetelne, często mimo braku wynagrodzenia chętnie poświęcające swój wolny czas dla dobra innych.
     
     - A czy jest coś, czego żałujecie? Co się nie udało?
     - Jestem osobą otwartą na współpracę z innymi placówkami. Z wieloma ta współpraca jest do dzisiaj, jak chociażby z przyjaznym od początku Centrum Rehabilitacji czy Szkołą Podstawową Nr 11, Gimnazjum Nr 4 i jeszcze kilkoma, ale są też takie, z którymi obecnie nie udaje mi się nawiązać bliższych relacji – nad tym ubolewam, myślę że jest to ze szkodą dla obu stron… Muszę chyba nad tym popracować.
     
     - Ilu obecnie seniorów bierze udział w zajęciach?
     - 350.
     
     - W ostatnich latach uniwersytetowi przybyło wiele sekcji. Ile ich jest obecnie?
     - Na tę chwilę funkcjonuje 17 sekcji zainteresowań.
     
     - A które cieszą się największym powodzeniem?
     - Gimnastyka rehabilitacyjna, aqua aerobik, pływanie i sekcja turystyczna, ponieważ lubimy podróżować.
     
     - Jakie są plany na przyszłość?
     - Robimy dużo, ale starać się będziemy uatrakcyjniać ofertę ciekawymi wykładami, organizować więcej spotkań w terenie lub w plenerze, jak kto woli, bo chcemy jak najwięcej ludzi wyciągnąć z domów – wszystko to jednak zależeć będzie od możliwości finansowych uniwersytetu.
     
     - A co trzeba zrobić, żeby zostać studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych?
     -Trzeba przyjść do naszego biura i zapisać się uiszczając czesne, które od kilku lat jest niezmienne i wynosi 90 zł na rok. Bliższe szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej utwion.elblag.pl lub pod tel. 55 648 69 35.
     
     - Dziękuję za rozmowę i gratuluję nagrody dla osoby zasłużonej dla Warmii i Mazur, którą pani wkrótce odbierze.
Rozmawiała Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)