UWAGA!

Uroczystość Trzech Króli

 Elbląg, Trzej Mędrcy ze Wschodu.
Trzej Mędrcy ze Wschodu. fot. www.wikipedia.org

6 stycznia przypada jedna z najdawniejszych uroczystości w dziejach Kościoła katolickiego. Na Wschodzie pierwsze jej ślady pochodzą z III wieku, a na Zachodzie Objawienie Pańskie obchodzi się od wieku IV.

Wydarzenie o pojawieniu się trzech Mędrców przy narodzonym w Betlejem Dzieciątku opisał św. Mateusz w rozdziale drugim swojej Ewangelii (Mt 2, 1-12). Historia potwierdza prawdę ewangeliczną, że w owym czasie królem żydowskim był Herod I Wielki (37 p.n.e. - 4 n.e). Tradycja średniowieczna wymienia liczbę trzech Mędrców, podając ich imiona, które jednak nie znajdują potwierdzenia w Ewangelii św. Mateusza. Są nimi Kacper, Melchior i Baltazar.
     Ewangelista nie wspomina jednak o królach, ale o Mędrcach (Magach). Jako pierwszy nazwał ich „królami ze Wschodu” rzymski teolog Tertulian (ok. 160 - ok. 220) na początku III wieku. Myśl tę rozszerzył w VI wieku Cezary z Arles (zm. 542).
     Historyk grecki Herodot przez Magów rozumie pewien szczep irański. Inni historycy terminem tym określają wyznawców Zaratustry. Krainę, z której Mędrcy przybyli, św. Mateusz nazywa ogólnie ,,Wschodem”, co za czasów Chrystusa oznaczało cały obszar na wschód od rzeki Jordan, a więc Arabię, Mezopotamię, Persję i Indie. Po przybyciu na miejsce ofiarowali oni Dziecięciu złoto, kadzidło i mirrę, co miało swój symboliczny wymiar. I tak, drogocenny kruszec, jakim jest złoto, oznaczało godność Jezusa jako króla, kadzidło, które - jak dziś - używane było w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy, oznaczało, że Jezus jest Bogiem, a mirra, czyli balsam, którym namaszczano zmarłych, stanowił zapowiedź męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Można więc powiedzieć, że narodzone Dziecię otrzymało w darze złoto jako król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek.
     Tajemnicą pozostanie, w jaki sposób Mędrcy doszli do przeświadczenia, że niezwykła gwiazda, która pojawiła się na niebie, oznacza Zbawiciela i co było powodem, że właśnie oni udali się w tak daleką podróż, by złożyć pokłon Dziecinie. Współcześnie najbardziej prawdopodobną hipotezą dotyczącą gwiazdy betlejemskiej jest ta, sformułowana w 1606 r. przez wybitnego astronoma Jana Keplera (1571-1630), który odkrył, że w roku 7 i na początku 6 r. p.n.e. miała miejsce tzw. potrójna koniunkcja Jowisza, Saturna i Marsa. Wówczas to trzy planety „ustawiły się” na jednej linii z Ziemią w stosunku do Słońca, tak, że sprawiały wrażenie, jakoby były jedną wielką gwiazdą. Jak wykazali astronomowie, taka potrójna koniunkcja zdarza się mniej więcej co 800 lat i jest wyjątkowo jasna. Poza tym w 7 r. p.n.e. koniunkcja Jowisza i Saturna pojawiła się aż trzykrotnie: 27 maja, 6 października i 1 grudnia. Przy tej ostatniej do dwóch największych planet dołączył Mars. Hipoteza ta wydaje się przekonywująca, gdyż wiadomo, że Dionizy Mały, ustalając w 525 roku na zlecenie papieża Jana I datę urodzin Zbawiciela, popełnił błędy w obliczeniach, w związku z czym rok 7 lub 6 p.n.e. jest najbardziej prawdopodobną datą narodzin Chrystusa.
     Kult trzech Mędrców był kiedyś w Kościele katolickim bardzo popularny. Dowodem tego są zachowane także w Polsce kościoły, wystawione pod ich wezwaniem, jak choćby w Kolnie i w Gietrzwałdzie, czy też ołtarze, jak ten w Świętej Lipce czy na Jasnej Górze. Od wieku XV powszechnym stał się zwyczaj poświęcania złota i kadzidła w uroczystość trzech Króli, a od wieku XVIII także kredy. W niektórych krajach poświęconą kredą w uroczystość Trzech Króli wypisuje się na drzwiach wejściowych domów katolickich pierwsze litery imion Mędrców i nowy rok (K + M + B 2009), a poświęconym kadzidłem okadza domy. Figury trzech króli wstawia się też do rozpowszechnionych od XIII wieku, za sprawą św. Franciszka z Asyżu szopek, które można podziwiać w kościołach.
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ciekawy tekst. Pozostaje pytanie. Jeżeli obecna data nie jest datą narodzin Jezusa to po co świętujemy Boże narodzenie i czy naewno mamy 2009 rok. Po drugie jeżeli w dniu narodzin wiedziano o "szczególnych" narodzinach to co robił narodzony przez pierwwszw 21 lat. Bo raczej cisza o tym. Po tzrecie dlaczego w te mity o niepokalanym poczęciu wierzy tylu lidzi nie mając potrzeby szukania odpowiedzi na te pytania.
  • Bo to jest wiara, wyznawcy wierzą w to. Inne wyznania wierzą w co innego. Człowiek musi w coś wierzyć aby życie miało sens. A Ci co zadają pytania, lubia mieć swoje zdanie oparte na tym co usłyszą, ale to nie zawsze jest prawda. Odkrycie prawdy to poświęcenie całego życia zgłębiając jeden temat. A na końcu często zostanie wyśmianym, nawet jeżeli ma sie racje. W tych czasach prawdę kreują media, jeżeli dostatecznie razy powtórzą, że królik urodził krowę, to 80% uwierzy to i bedzię mogło za to życie oddac że tak naprawdę sie stało. Dlatego ludzie ze strefu zadających pytania, a nie przyjmujących do wiadomości tego co mówią w telewizji są kwalifikowani do grupy ludzi którzy wymyślających teorie spiskowe. Logiczne rozumowanie nie jest w dziś dobrze widziane
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bongo_bit(2009-01-06)
  • Wiara w Boga nie wyklucza prawdy historycznej. Wręcz odwrotnie. Smutne tylko, gdy wiara bywa wykorzystywana do prywatnych interesów określonych grup. Dlaczego powtarza się, że byli to królowie, skoro w Ewangelii pisze mędrcy (magowie)? Czy nie piękne, że to uczeni astrologowie oddali pokłon? Nauka pokłoniła się przed Bogiem. Cuda i dziś się zdarzają, tylko trzeba umieć je zauważać. Mirko
  • Dziś Wigilia u chrześciajn prawosławnych i w katolickich obrządkach wschodnich, którzy posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim. Wszystkim dziś i jutro świętującym wszystkiego dobrego. Niech Bóg błogosławi. M.
  • Dziekuje za zyczenia. Jest mi ogromnie milo, ze pojawily sie na forum. Bo zyczyc wszystkiego dobrego mozna codziennie i tak trzeba.
Reklama