Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uważajmy na internetowe znajomości

Elbląg, Uważajmy na internetowe znajomości fot. policja

Nikogo już nie dziwi fakt, że w obecnych czasach funkcjonują relacje oparte tylko i wyłącznie na przekazie internetowym. „Znamy się z internetu”, „poznaliśmy się w internecie” „rozmawiamy przez internet”, ba nawet „flirtujemy przez internet” a czasem też i… „zostaliśmy oszukani w internecie”.

Ile relacji tyle różnych opinii. Oczywiście nie można tego uogólniać, bo każda relacja może być inna. Warto jednak posłużyć się tym, co zostaje zgłoszone i co trafia do policjantów pionu „PG”, czyli przestępstw gospodarczych.
     
     Podszywanie się pod inną osobę
     Przestępca (bo tak należy nazywać osobę wyłudzającą pieniądze) posługując się np. portalem społecznościowym może poprosić inną osobę o pieniądze. Oczywiście nie dostanie ich od kogoś zupełnie obcego. Ale jeżeli podszyje się pod osobę, którą ta druga strona zna, a dodatkowo darzy sympatią – jego szanse wzrastają.
     - W tej chwili prowadzimy postępowanie w sprawie wyłudzenia pieniędzy za pośrednictwem takiego portalu – mówi policjantka z wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Elblągu. – Od młodej kobiety podszywający się pod jej znajomego wyłudził kwotę ponad 700 złotych. Ta została przelana na podane w mailu konto bankowe.
     Policjanci ustalili, że na podane konto dokonano w podobny sposób także innej wpłaty.
     
     Działanie na emocjach i uczuciach
     To już bardziej wyrafinowana metoda i zajmująca oszustowi więcej czasu. Najpierw następuje zbudowanie relacji poprzez np. forum społecznościowe i komunikację „pisaną”. Wbrew pozorom tu szybko można nawiązać bliską relację i zdobyć zaufanie. O tym wiedzą oszuści. Przekonał się o tym także mężczyzna, który w ten sposób przez blisko rok „rozmawiał” z pracującą w Anglii młodą kobietą. Ta co jakiś czas prosiła go o wsparcie: a to na chorą matkę, a to na bilet do kraju. Relacja była na tyle silna, że planowali wspólne zamieszkanie. Jak się okazało, było to jednostronne uczucie. Łączna kwota, jaka została wyłudzona na szkodę wspomnianego mężczyzny to ponad 3500 złotych.
     W dobie internetu, portali społecznościowych i innych nowoczesnych środków komunikacji ulegamy często iluzji posiadania bliskiej osoby, którą dzięki łączu w komputerze czy telefonie możemy mieć zawsze blisko. Czasem się to udaje, ale czasem dopiero policyjne dochodzenie pokazuje, jak bardzo ktoś się pomylił. Warto więc uważać na relacje zawiązywane w „sieci” i przede wszystkim podchodzić do nich z pewną ostrożnością.
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Oszutwa niestety są na porządku dziennym. Dlatego w każdej sytuacji powinniśmy zachować ostrożność. Wszystko jedno czy to są zakupy w internecie, pomaganie fundacjom czy poznawanie nowych osób przez internet, ostrożność powinna być na pierwszym miejscu. Im więcej wiemy, tym jesteśmy bardziej świadomi, a co za tym idzie, bezpieczni. Dlatego uważam, że musimy być świadomi. W każdej kwestii, jak robię przelew na jakąś fundację, to sprawdzam czy faktycznie są wiarygodni i pieniądze idą w dobre ręce. Jak kogoś chcę poznać przez internet, to chcę mieć pewność, że wiem z kim rozmawiam, dlatego bardzo cenię sobie certyfikat wiarygodnego profilu na mydwoje, mam pewność, że rozmawiam z tą osobą, za którą się podaje, wiem, że nie oszukuje. I dzięki takiej ostrożności unikam tego typu sytuacji, kiedy padam ofiarą oszustw. Może czasem może wydawać się to niektórym paranoją, mimo, że wierzę w ludzką dobroć i w ludzi, to jednak wychodzę z założenia, że aby być bezpieczną, to sama muszę tak się zachowywać i dbać o swoje bezpieczeństwo.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    lindka(2016-12-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED