Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

VII Dni Papieskie

Elbląg, VII Dni Papieskie Pomnik Jana Pawła II (fot. Paweł Serocki).

Od 6 do 14 października w Elblągu obchodzone będą VII Dni Papieskie. Z tej okazji odbywać się będą koncerty, wystawy, przyznana zostanie również po raz pierwszy statuetka „Elbląskiego Tuusa”.

Już po raz siódmy obchodzone będą w całym kraju Dni Papieskie związane z osobą Jana Pawła II. Ich tegoroczne hasło brzmi: „Jan Paweł II - obrońca godności człowieka”. W obchodach uczestniczyć będą także elblążanie. Dla nich bogaty program przygotowują wspólnie: biskup Diecezji Elbląskiej Jan Styrna, Urząd Miejski w Elblągu oraz instytucje kultury, takie jak Biblioteka Elbląska i Galeria EL.
     - Elbląg jest miastem papieskim, bo miał szczęście gościć Jana Pawła II - mówi ks. dr Andrzej Kilanowski. - Organizowaliśmy już kilkakrotnie obchody Dni Papieskich, ale jeszcze nigdy z takim rozmachem. Główne uroczystości odbędą się 6 października w Centrum Sportowo-Biznesowym przy Al. Grunwaldzkiej. Skupimy w nich naszą uwagę szczególnie na godności osób bezbronnych, skrzywdzonych przez los, chorobę. Stąd główną rolę odgrywać w nich będą właśnie ci ludzie.
     Inauguracja Dni Papieskich rozpocznie się o godz. 18. W programie przewidziany jest występ teatru Anny Dymnej. Młodzież z Torunia pracująca pod okiem aktorki przygotowała spektakl „Krąg dobroci”. Zaśpiewa także Dorota Osińska. Całość zamknie koncert Gdańskiego Zespołu Gospel oraz elbląskiej „Capella Sancti Nicolai” pod kierunkiem ks. Piotra Towarka.
     - Nie chcemy i nie możemy zapomnieć o elbląskim hospicjum, gdyż na ten właśnie dzień, 6 października, przypada „Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej” - dodaje ks. Kilanowski. - Tego dnia, o tej samej godzinie na całym świecie odbywać się będą koncerty dla hospicjów. U nas wystąpi Gdański Zespół Gospel.
     Przyznana zostanie także po raz pierwszy statuetka „Elbląskiego Tuusa”.
     - Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje swoje „Totusy”, my będziemy mieć „Tuusy” - zapowiada ks. Andrzej Kilanowski. - Nazwy obu nagród pochodzą od słów - deklaracji Jana Pawła II „Totus Tubus”, czyli „Cały Twój”. Naszymi nagrodami będziemy co roku premiować ludzi związanych z pracą charytatywną, edukacyjno-wychowawczą czy szeroko rozumianą promocją człowieka.
     Do tegorocznego „Elbląskiego Tussa” kapituła, w skład której weszło trzech przedstawicieli Kościoła oraz trzech reprezentantów prezydenta Elbląga, nominowała pięć osób. Jakich - tego na razie ks. Andrzej Kilanowski, członek kapituły, zdradzić nie chciał.
     Uroczystość w Centrum Sportowo-Biznesowym zapowiada się interesująco.
     - Dotychczas czciliśmy Dni Papieskie kameralnym koncertem, teraz chcemy, by była to wielka gala, podczas której zostaną wręczone „Elbląskie Noble Papieskie” - dodaje ks. Piotr Towarek.
     Na uroczystość 6 października w Centrum Sportowo-Biznesowym nie będzie biletów, ale bezpłatne wejściówki. Te będą rozprowadzane w niedzielę 30 września po mszach świętych we wszystkich elbląskich kościołach. Będzie je można również pobrać w ciągu tygodnia w kancelariach parafialnych.
     Ale to nie koniec atrakcji związanych z obchodami Dni Papieskich. 13 października o godz. 18.45 (po mszy świętej) w katedrze odbędzie się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, który poprowadzi Jacek Kraszewski. Będzie to hołd złożony Janowi Pawłowi II.
     W katedrze będzie można również oglądać wystawę zdjęć Tadeusza Zagoździńskiego „Początek wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II”. Wystawa będzie czynna od 1 do 14 października.
     Mówi ksiądz dr Andrzej Kilanowski, współorganizator Dni Papieskich w Elblągu:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
POLO z HAFTEM
Czapka z nadrukiem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki