Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wiedza o społeczeństwie według KOD-u

 
Elbląg, Wiedza o społeczeństwie według KOD-u Na placu Słowiańskim stanęła instalacja autorstwa działaczy KOD (fot. Anna Dembińska)
Rek

Jak co sobotę przed siedzibą elbląskiego Prawa i Sprawiedliwości stanął namiot Komitetu Obrony Demokracji. Elbląscy KOD-erzy zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i mówili na temat zagrożenia demokracji. Zobacz zdjęcia.

Przed południem na placu Słowiańskim rozstawili się działacze elbląskiego Komitetu Obrony Demokracji. Zbierali podpisy pod projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ale także protestowali przeciw planowanemu zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. - To nasza lokalna inicjatywa – mówi o proteście Tadeusz Kawa, lider elbląskiego KOD-u.
     Przy namiocie stały kostki słomy z wbitymi hasłami: „PISdemokracja – Koń by się uśmiał, gdyby PAD...ł”, „Polska, rola Kościoła”, „Beato, pilnuj tylko swoich „broszek”. Obok symbole nielegalnej aborcji – wieszaki. Warto zauważyć, iż działacze KOD-u informowali i namawiali elblążan do udziału w popołudniowej manifestacji partii „Razem” przeciw zaostrzeniu prawa do aborcji. Jednak głównym celem akcji KOD było zbieranie podpisów.
     - Do dzisiaj mamy około 120 podpisów – mówił Tadeusz Piotrowski z elbląskiego KOD-u.
     Działacze chwalili się, że w ciągu pierwszych trzydziestu minut udało im się zebrać dalszych czterdzieści podpisów. Wzorem pozostaje Opole. - Tam już mają 10 tysięcy – Tadeusz Piotrowski wyraźnie zazdrości kolegom z południa Polski.
     Podobnie jak w ubiegłym tygodniu KOD-erzy wsiedli na rowery. Tym razem oprócz flag swojego ruchu do siodełek mieli przyczepione flagi Unii Europejskiej i Polski. - Mieszkańcy Elbląga bardzo żywo reagowali na naszą obecność - Marek Majchrzak, jeden z działaczy elbląskiego KOD-u wspominał ubiegłotygodniowy przejazd rowerami po ulicach Elbląga. - Nie będę jednak ukrywał, że znalazło się parę wypowiedzi niezbyt nam przychylnych.
     Do namiotu na placu Słowiańskim podchodzili zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Komitetu Obrony Demokracji. Przy stoliku miały miejsce gorące, emocjonalne dyskusje na tematy ustrojowe. Oczywiście każdy pozostawał przy swoim zdaniu.
     - Jestem przeciwny obronie Trybunału, nie spełnia on swoich zadań – mówił Piotr Zalewski, przeciwnik KOD-u, którego spotkaliśmy pod namiotem stowarzyszenia. - Jak obniżali zasiłek pogrzebowy, to trybunał siedział cicho. Jak zabierali pieniądze z OFE, to też trybunał milczał.
     W tym miejscu warto dodać, że Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Uznał transfer pieniędzy z OFE do ZUS za zgodny z konstytucją. - Jestem przeciwny obronie złodziejstwa, a teraz to dopiero się zacznie, gdy zostaną ujawnione afery rządów PO i PSL – dodał Piotr Zalewski.
     - Jaki naród niewdzięczny – komentowała inna przeciwniczka KOD-u.
     W okolicy placu można było zauważyć wielu policjantów. - Mamy zgłoszoną manifestację, więc policjanci nas ochraniają – twierdził Tadeusz Kawa.
     Na szczęście nie doszło do przepychanek fizycznych, choć atmosfera była gorąca. Dyskusja skończyła się na podniesionych głosach. I była dowodem na to, jak głęboki jest podział w naszym społeczeństwie.
     
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z teksturą
Fototapety z mapami
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Fototapety z dmuchawcami