Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wieś z inicjatywą

Zalesie, wieś, założona w XIV wieku, licząca niewiele ponad 200 mieszkańców zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie pn. „Wieś z inicjatywą”. Komisja wysoko oceniła wkład lokalnej społeczności w zagospodarowanie terenu wokół zaniedbanego stawu. W ten sposób powstała atrakcja turystyczno-rekreacyjna.

Starosta Elbląski ogłosił w lutym tego roku konkurs pod nazwą „Wieś z inicjatywą”, który zastąpił prowadzony przez poprzednie osiem lat popularny konkurs „Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego”. Zamierzeniem organizatorów było wyłonienie miejscowości z terenu powiatu elbląskiego, które dzięki społecznej aktywności poprawiły jakość życia wsi.
     Komisja powołana przez Zarząd Powiatu w Elblągu zdecydowała, że pierwsza nagroda w wysokości 7 tysięcy złotych trafi do Zalesia w gminie Milejewo.
     To atrakcyjnie położona wieś założona na mocy aktu lokacyjnego z 1314 roku. Jest to wieś popegeerowska, w której istnieje kilka gospodarstw indywidualnych, obiekty gospodarskie zlikwidowanego przedsiębiorstwa, trzy budynki mieszkalne byłych jego pracowników, świetlica gminna, nadleśnictwo, sklep. Zamieszkuje ją 208 mieszkańców.
     Prężnie działające stowarzyszenie podejmuje i wspiera inicjatywy oraz wspólne przedsięwzięcia na rzecz ogółu społeczności lokalnej i promocji wsi. Życie i rozwój wsi są ściśle powiązane z działalnością stowarzyszenia, poprzez realizację projektów, podejmowanie inicjatyw oddolnych, festynów, przystępowanie do konkursów powiatowych i wojewódzkich.
     Dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia i mieszkańców wsi zagospodarowano nieużyteczny teren wokół istniejącego i bardzo zaniedbanego stawu. Stworzono w ten sposób atrakcyjne, ogólnodostępne miejsce turystyczno-rekreacyjne.
     Tę inicjatywę oceniało jury konkursu.
     Do konkursu, poza zagospodarowaniem nieużytku, zgłoszono też działania mające na celu podniesienie estetyki wsi. Złożyły się na nie pomalowanie elewacji kilku budynków, remont świetlicy wiejskiej, założenie klombów kwiatowych, obsadzenie krzewami placu zabaw dla dzieci.
     Drugą nagrodę w wysokości 5 tys. zł zdobył Suchacz (gm. Tolkmicko).
     Jury doceniło to, co robi Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy. Stowarzyszenie, od początku swojego istnienia, jest organizatorem szeregu imprez takich, jak „Szanty w Suchaczu”, „Festyn Rodzinny”, współorganizuje z Radą Sołecką program Wioski Tematyczne pn. Suchacz Wioska Kaperska.
     Od roku jest głównym organizatorem inscenizacji bitwy na Zalewie Wiślanym na pamiątkę zwycięstwa, w roku 1463, połączonych flot elbląsko-gdańskiej nad flotą Zakonu Krzyżackiego.
     I ta właśnie inicjatywa była oceniana przez jury konkursu.
     Trzecie miejsce i 3 tys. zł otrzymało Rachowo (gm. Markusy). I tu również aktywnie działa lokalne Stowarzyszenie, organizując różnorodne festyny, spotkania integracyjne, wyjazdy rodzinne, imprezy rekreacyjne. Zapewnia czas wolny dzieciom i młodzieży, rozwija ich zainteresowania oraz kształtuje wrażliwość emocjonalno-kulturową. Bierze aktywny udział w odnowie i promocji wsi Rachowo, dba o zabytki, a także o zachowanie wiedzy historycznej. Zacieśnia więzi między mieszkańcami i wyzwala pozytywne emocje, tym samym integruje środowisko lokalne. Propaguje zdrowy styl życia oraz proekologiczne postawy i angażuje mieszkańców do współpracy na rzecz rozwoju wsi.
     Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia w wysokości tysiąca złotych, a otrzymały je miejscowości: Pogrodzie (gm. Tolkmicko), Aniołowo (gm. Pasłęk), Nowa Wieś (gm. Pasłęk) oraz Rychnowy (gm. Milejewo).
     Wyniki konkursu zostaną uroczyście ogłoszone podczas trwającej właśnie VII sesji Rady Powiatu w Elblągu.
     
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Brawo dla Zalesia! Często wybieram się w podróż omijając 7-kę iadę właśnie przez Zalesie. Od kilku lat widzę piekniejąca z dnia na dzień wieś. Urzekły mnie szczególnie drewniane, wypalane tabliczki z nr domów oraz informacyjne (sklep, sołtys, świetlica). Wszystko ładnie wkomponowane w otoczenie. Jest nawet ładny drewniany napis "Zalesie Wita". Widać jakąś koncepcję w tym wszystkim, nie ma nachalności i silenia się na nowoczesność, są za to ładne, pachnace folklorem elementy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 0
    Kierowca(2011-06-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Seat
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!