Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Ojczyznę kochać trzeba i szanować.

XV Dzień Papieski

Elbląg, XV Dzień Papieski Święty Jan Paweł II

Obchodzonemu w tym roku w niedzielę (11 października) dniu papieskiemu patronować będą słowa „Jan Paweł II – patron rodziny”. Towarzyszące wspólnemu dziękczynieniu przypomnienie pontyfikatu Jana Pawła II i jego nauczanie dotyczące wzrastaniu duchowemu w rodzinie ma stanowić zachętę do podążania drogą świętości we współczesnym świecie.

Obchody Dnia Papieskiego od 2001 roku przypadają zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Uroczystościom towarzyszą koncerty, panele dyskusyjne, sztuki teatralne, marsze, happeningi i wspólne apele modlitewne, które mają na celu przybliżyć nauczanie i postać Jana Pawła II. Jest to zadanie ważne, bo świętość jest dla wielu ludzi tematem wstydliwym i niechcianym. Jednocześnie, często te same osoby pragną wzorców i osób godnych naśladowania, uczciwych, dobrych, zdolnych do poświęceń dla innych. XV Dzień Papieski jest więc okazją, by zastanowić się nad problemami współczesnej rodziny w świetle nauczania i postawy życiowej Jana Pawła II.
     
     Rodzina według papieża
     W „Liście do rodzin” Jan Paweł II napisał: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. (…) A jeśli (…) człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową” (List do rodzin, nr 2). Natomiast w Kaliszu w 1997 roku, papież nauczał: „ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina. Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa, dzięki dobrowolnie złożonej przysiędze, w której małżonkowie oddają się sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotą świętą”. W Nowym Targu w 1979 roku modlił się, aby małżonkowie byli otwarci na dar potomstwa, aby rodzina polska była wierna świętemu prawu życia. Niczego ze swej aktualności nie straciły, a być może dzisiaj znaczą jeszcze więcej słowa, które padły w 1987 roku w Szczecinie: „Modlimy się gorąco (…) by rodzina była silna Bogiem, a kraj był silny rodziną, zdrową fizycznie i moralnie. Podstawą trwałości rodziny jest pogłębiana i odnawiana w Kościele (…) w jego sakramentach, świadomość znaczenia chrześcijańskiego małżeństwa, świadomość, której owocem jest trwanie, aż do śmierci”.
     
     Żywy pomnik
     Podczas XV Dnia Papieskiego, wierni w elbląskich kościołach będą modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin oraz o wzmocnienie rodziny, od której zależy przyszłość zarówno państwa jak i kościoła. Wszyscy chętni będą mogli wspomóc inicjatywę realizowaną przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która od lat nazywana jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Fundacja ta wspiera poprzez stypendia około 2500 młodych ludzi z całej Polski. Taką właśnie inicjatywę Kościoła w Polsce św. Jan Paweł II określił jako pomnik najbliższy jego sercu.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Dla karolka ważna była jedna rodzina, wspólnota zboków w sukienkach i wspólna nienaruszalna kasa. Nie dziwi mnie, że armia ludzi wierzy w niego jak( chyba bardziej niż boga) jeśli jest wielu, może nawet tych samych co wierzy, że walensa obalił komunizm i był uczciwym człowiekiem
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 3
    (2015-10-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem
Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM